Чому молочники б’ють на сполох та подають скарги до антимонопольного комітету – Ярмак

5 мая, 2018

За підсумками перших чотирьох місяців поточного року ціна на молоко знизилася на 6,7%. В той самий час кормовий концентратний мікс для корів подорожчав на третину – 32,9%. Саме цим, а не тільки цінами на молоко, пояснює стурбованість фермерів-молочників економіст Інвестиційного відділу ФАО Андрій Ярмак на своїй сторінці у Facebook.

Так, айбільшою проблемою молочників був соняшниковий шрот. В 2018 році ціни на нього підскочили на 80,2%. орік ціни на цю продукцію за вказаний період не змінилися взагалі. Відтак фермери шукають, чим можна замінити дорогий корм і надають перевагу фуражній пшениці. Вона за звітний період подорожчала найменше – на 6,3%. Також доступною на тлі шротів є кукурудза.

«Традиційно найдорожчий компонент – соєвий шрот, теж подорожчав досить відчутно. І хоч в відсотках подорожчання було співставне з тим, що додала в ціні кукурудза, і в рази меншим, ніж зростання по соняшниковому шроту, в вартості однієї тони соєвий шрот додав понад 2,1 тис. грн. Отже, найбільшим викликом для молочників стають саме корми, і тут потрібно максимально залучати альтернативні можливості по використанню джерел білку, щоб не втратити прибутковість протягом періоду низьких цін на молоко», – пише Ярмак.

Ярмак також повідомив, що квітневе зниження УМІ стало найрізкішим падіння індексу за останні три роки.  Для порівняння  – торік у квітня УМІ знизився на 2,9%, в 2016му взагалі не змінився, а в 2015 навіть зріс в квітні на 7%. А квітні 2018 року УМІ знизився відразу на 13,3%, що стало найрізкішим падінням індексу за 38 місяців.

У ФАО роблять висновки, що прибуткоість виробників молока нині є найнижчою за три роки. Наступний місяць також не гарантує припинення негативної тенденції. Більше того, в травні, як правило, прибутки виробників молока падають.

«За перші чотири місяці 2018 року виробники молока отримали на 8,2% менше прибутку, ніж за той самий період попереднього року. Якщо ж порівнювати прибутки з середніми за шість років за той самий період, то падіння прибутків також було відчутним – на 6,3%. Так, поки що це не є катастрофою. Але тенденції в цінах на корми не можуть не лякати будь-якого адекватного професійного молочника», – йдеться у повідомленні.

Новости по теме

| | | | | | | | |