Одеська, Миколаївська і Херсонська області мають наявні вогнища південно-американської томатної молі

27 апреля, 2018

Останнім часом почастішали випадки виявлення в імпортних вантажах небезпечного карантинного шкідника пасльонових – південно-американської томатної молі (Tuta absoluta Meyr.). На цьому наголосив Директор Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфер насінництва і розсадництва Андрій Челомбітко.

Південно-американська томатна міль – це дуже небезпечний шкідник, який здатний за дуже короткий термін знищити від 60% до 100% урожаю. У Південній Америці його вважають одним із найважливіших шкідників томатів, як у полі, так і в теплицях. В Іспанії через рік після першого виявлення (у 2007 році) внаслідок пошкоджень завданих гусеницями T. absoluta за декілька зимових місяців зафіксовано майже 100% втрат урожаю томатів.

Вантажі свіжих томатів, баклажанів, перцю, а також садивний матеріал рослин-живителів (розсада, декоративні Solanaceae в горщиках) імпортного походження вважаються основними шляхами проникнення південноамериканської томатної молі.

В Україні вперше вогнища цієї молі виявили у 2010 році в АР Крим та Одеській області. Заражені посіви томатів були як у відкритому ґрунті, так і в одному тепличному господарстві. З того часу ситуація з поширенням південноамериканської томатної молі в нашій країні змінювалася, фіксувались як збільшення площ зараження (завдяки виявленню нових вогнищ), так і їх зменшення (в результаті скасування карантинного режиму).

За словами Андрія Челомбітка, наявні вогнища шкідника у Миколаївській, Одеській та Херсонській областях перебувають під особливим наглядом з боку державних фітосанітарних інспекторів. На сьогодні нових вогнищ молі не зафіксовано. Станом на 1 січня 2018 року загальна площа зараження шкідником становить майже 830 га.

Андрій Челомбітко

Південноамериканська томатна міль – це один із тих карантинних шкідників, яких регулярно виявляють фахівці фітосанітарних лабораторій в імпортній продукції.

Як зазначив Андрій Челомбітко, в минулому році шкідника виявляли 18 разів у зразках від імпортних вантажів томатів (з Іспанії, Туреччини, Єгипту, Албанії). У І кварталі поточного року зафіксовано 3 випадки виявлення молі. І ось лише за квітень поточного року маємо вже 4 випадки затримки вантажів томатів з причини виявлення в живому стані гусениць цього небезпечного карантинного шкідника.

Всі заражені вантажі було або повернуто до країни-експортера, Туреччини, або знищено (за рішенням власника), а до країни походження, з метою недопущення подібних випадків були надіслані нотифікації про невідповідність вантажів фітосанітарним вимогам України.

Така ситуація з фітосанітарним станом імпортних томатів (у першу чергу Турецького походження) свідчить про постійний ризик завезення південно-американської томатної молі та її поширення на полях пасльонових культур в Україні, а також в тепличних господарствах.

Крім того, як наголосив Андрій Челомбітко, зростання температурних показників збільшує ризики акліматизації цього виду у районах степової і лісостепової зони України вирощування пасльонових культур, що може призвести до значних економічних втрат серед вітчизняних виробників томатів та інших пасльонових культур.

Новости по теме

| | |