Яка рослина ховається під назвою «Золотий корінь»?

27 апреля, 2018

Мабуть мало знайдеться людей, які б не чули таку назву, як «Золотий корінь». Дійсно, в народно–знахарських виданнях та в інтернеті пропонують цей чудо–корінь, як ліки від багатьох хвороб. Так яка ж рослина ховається під цією назвою? Може існує можливість виростити таку рослину самому? А може цей золотий корінь дійсно зможе принести вам купу золота? Спробуємо розібратися.

Як з’ясувалося, під назвою «золотий корінь» може «ховатися» дві рослини. Це Родіола рожева та Шоломниця байкальська. Частіше золотим коренем все ж таки вважають родіолу рожеву, бо її корінь забарвлений в бронзовий колір з перламутровим переливом, а позитивний вплив на організм є винятково сильним. Але є й думка, що родіола рожева отримала цю назву випадково, а справжнім золотим коренем є шоломниця байкальська. Щодо шоломниці байкальської, то ця рослина теж має безліч найцінніших лікувальних властивостей. Біологічно активні речовини присутні у всіх частинах рослини, але для лікувальних цілей заготовлюється в основному її корінь. Також рослина має такі цікаві назви, як: Хуан Цинь, байкалин та синій звіробій.

Шоломниця байкальська (Scutellaria baicalensis Georgi) є багаторічною трав’янистою рослиною з сімейства Губоцвітих висотою 15-50 см та з довжиною кореня біля 50 см. Ця рослина є дуже популярною в традиційній медицині Сходу. Китайські, тибетські і японські цілителі протягом двох з половиною тисяч років зберігали для людства безліч рецептів з використанням цієї трави. Тому не дивно, що ця рослина офіційно включена до японської та китайської фармакопеї. Використовується для лікування широкого спектру хвороб, включаючи нервові стани, головні болі. Має протизапальні, спазмолітині, антибактеріальні, сечогінні, протиалергійні властивості. Шоломниця байкальська має своє визнання й в Європейських країнах. Так її традиційно використовують для лікування епілепсії. Вчені Центру Джон Іннес, що розташований в Англії, нещодавно провели дослідження коренів шоломниці байкальської та з’ясували, що коріння містять флавони, які можуть вбивати ракові клітини, а здорові клітини залишати цілими та неушкодженими. Зараз вчені з’ясовують, як ці флавони виробляються рослиною. Тому сировина, яку отримують з шоломниці байкальської є цінною та дуже бажаною, бо може стати справжнім дивом у сфері розробки препаратів проти раку та інших тяжких хвороб.

Але не все так просто! Природним ареалом поширення шоломниці є райони Байкалу, територія Монголії, Кореї та Північного Китаю, а також Приамур’я та Приморський край. Тому не завжди спроби отримати великі площі насаджень мають успіх. Наприклад, у Німеччині були проведені чисельні польові експерименти на протязі 6 років. Науковці відбирали насіння диких видів шоломниці та адаптували їх до місцевих умов. Насіння купували у Китаї. Після адаптування китайського насіння, вчені розробили оптимальний метод вирощування в умовах Німеччини, тому культивування у промислових масштабах почалося з 2005 року. Незважаючи на великий обсяг проведеної роботи, клімат Німеччини не дуже підійшов шоломниці, тому площі насаджень залишилися не дуже великі. В Англії шоломницю з успіхом культивують не тільки як лікарську рослину, а й для декоративного використання. Англійські фахівці рекомендують вирощувати шоломницю на відкритих сонячних ділянках. Не рекомендують висівати насіння шоломниці у глинисті або перезволожені ґрунти. Ґрунт потрібно підтримувати злегка зволоженим тільки у перший рік зростання рослини, на другий рік рослина є достатньо посухостійкою та не потребує в додатковій воді, при умовах не екстремальної посухи. А ось, наприклад, у Туреччині досвіду вирощування цієї рослини поки що немає. За даними журналу IJSM (International Journal Secondary Metabolite. Vol.4, Issue 1(2017)) дикі популяції шоломниці у світі зменшуються, тому потребують збереження шляхом культивування.

Україна, на щастя, має великий потенціал у цьому напрямку, бо за даними Дослідної станції лікарських рослин ІАП НААН України, шоломниця може с успіхом вирощуватися на території країни. Вивчення способів вирощування шоломниці байкальської почалося в Дослідній станції лікарських рослин з 1980 року. Вчені випробовували різні заходи обробітку та технології культивування. Шоломниця — посухостійка і морозостійка рослина, добре розмножується насінням, не вимагає передпосівної обробки. На сьогодні розроблена традиційна технологія культивування шоломниці байкальської при дворічному циклі вирощування на богарі, яка дозволяє отримувати врожайність сухих коренів на рівні 12-16 ц / га. Але на основі проведених досліджень для підвищення врожаю сухих коренів до 18 – 20 ц/га за один вегетаційний період було рекомендовано вдосконалити технологію вирощування, використовуючи крапельне зрошення. Враховувалися також несприятливі погодні умови навесні та в літній період (екстремально високі температури повітря) за останні 10 – 15 років. Такі погодні умови не завжди дозволяли отримати хоча б сходи, але вирішенням проблеми й стало крапельне зрошення. У результаті аналізу з’ясовано, що при вирощуванні шоломниці байкальської в умовах крапельного зрошення при однорічному циклі вирощування культури чистий прибуток з гектарної площі становить біля 60 тис. грн. У той же час традиційна технологія вирощування на богарі за два роки культивування шоломниці дозволяє отримати чистий прибуток приблизно на рівні 44 тис. грн / га. Якщо проаналізувати ціни на корінь шоломниці, то в України вони варіюються від 85 – 105 грн за 100 гр коріння, а ось в штаті Вайомінг США компанія Elk Mountain Herbs пропонує настоянку з кореня шоломниці 1:5 в кількості близько 900 мл (30 oz) за 305 доларів.

Як відомо, Україна відчуває достатньо гострий дефіцит лікувальної сировини, а площі під лікарськими рослинами залишаються незначними. Рентабельність вирощування лікарських рослин в культурі досить висока, і ціни на препарати рослинного походження значно вище хімічних аналогів. Для того, щоб швидше отримати прибуток та зменшити втрати врожаю, особливо при екстремальних температурах повітря влітку, для півдня України краще застосувати вдосконалену технологію промислового вирощування шоломниці байкальської на крапельному зрошенні. Хоча, якщо немає такої можливості, то є альтернативна технологія вирощування шоломниці на богарних землях без застосування штучного поливу. Але при використанні другого способу на отримання врожаю потрібно буде вже два роки.

Сировина шоломниці байкальської має великий попит, тому культивування цієї рослини може принести вам не аби який прибуток та дійсно стати золотом у вашій кишені.

Текст: Євгенія Ткачова

 

Новости по теме

| | |