Бути чи не бути ОТГ в Степовому: жителі села на роздоріжжі, куди рухатися далі

24 апреля, 2018

Станом на 1 січня 2018 року в Україні створено 665 об’єднаних територіальних громад (ОТГ), тобто майже 56% від запланованих 1200 ОТГ. Багато сіл та селищ тільки визначаються з об’єднанням або ж зі вступом вже в існуючу громаду. Так, громада села Степове, що в Миколаївському районі, зібралась для обговорення подальшої долі села.

Нагадаємо, у вересні минулого року Кабінет Міністрів ухвалив законопроект про передачу в управління об’єднаним територіальним громадам землі за межами населених пунктів. Вже в цьому році з 1 лютого розпочався процес передачі землі у власність ОТГ, та КМУ заборонив Держгеокадастру розпоряджатися землями без згоди ОТГ.

На території села діє ДП «Племрепродуктор «Степове», яке стоїть на межі розпаювання у зв’язку із ЗУ «Про приватизацію державного і комунального майна». Відповідно селяни отримають землі у паї, а це близько 7 тисяч гектарів землі.

Тому питання об’єднання дуже гостро стоїть перед степовчанами. Адже після відчуження земель Степівська сільська рада не буде ними розпоряджатися. Та якщо існувала б об’єднана громада, то Держгеокадастр не в змозі розпоряджатись землями без рішення ОТГ.

В минулому році питання об’єднання вже підіймалось. Та степовчани відмовилися об’єднуватися з Михайлівською ОТГ.

«Ми поїхали в Михайлівську громаду з питанням переформовувати з центром в Степовому, тая як були спочатку за перспективним планом. Писали звернення в районну адміністрацію, в обласну і в Михайлівську ОТГ. Михайлівська громада не проти приєднати нас, але з центром у них. Тому що добровільно центр вони не можуть віддати. Оскільки, аби змінити центр, треба, щоб всі громади більшістю голосів погодились. Обласна держадміністрація також надала відповідь, де було сказано, що не має законних підстав для переносу центру в Степове. Вони є спроможною громадою, згідно зі статтею закону, і підстав переносити центр з Михайловки (Ульяновки) в Степове у них не має, і рекомендують нам лише процес об’єднання», – коментує сільський голова Степового Лариса Балабан.

З даного приводу також висловився очільник Михайлівської ОТГ Володимир Чечуй, який був запрошений на обговорення.

«Наша громада має статус ОТГ, відповідно до наказу Кабінету Міністрів. Ми є спроможною громадою. Тому, коли Степівська сільська рада звернулися до нас з листом про переформатування ОТГ із центром в Степовому, то рішення  з даного питання приймав депутатський корпус вже створеної Михайлівської ОТГ. Відповідь була одностайна і одноголосна, що ми проти зміни формату і готові прийняти Степовську сільську раду в Михайлівську ОТГ», – коментує Чечуй.

Мешканці Степового розглядають варіант приєднання до Михайлівської ОТГ, але їм важливо знати, що в процесі об’єднання їм пропонується.

«Моє особисте бачення – це те, щоб база культури була в Степовому та база спорту також була в Степовому. Нам треба подумати над тим, щоб не віддати первинну і вторинну медицину невідомо кому, а відновити Степівську лікарню, зробити відповідні дозвільні документи, набрати відповідний штаб, тому що зараз створюються госпітальні округи, але у нас проблема – наш міст, що ускладнює перевезення людей. На утримання всього потрібні великі кошти. Якщо громада Степового приєднається, то ми думаємо, що ще рік-два нам держава допоможе фінансово, але далі нам доведеться рахувати та думати, як переводити школи, садки на альтернативні види опалення і т.д.», – зауважив голова Михайлівської ОТГ.

З приводу житлово-комунального господарства Володимир Чечуй вважає, щоб був один центр в Михайлівській ОТГ, оскільки там вже є відповідна техніка, і відповідні філії у кожному селі. У форматі вивозу сміття мають бути локальні установи, щоб не витрачати час на переїзди, оскільки це нерентабельно.

«Я приїхав вам розказати що і як є. І по закону, якщо Степове напише заяву про приєднання до Михайлівської громади, а ми в свою чергу відмовимо, то нашу громаду можуть визнати неспроможною згідно з Закону України. Коли ж Степове приєднається, то ваші мешканці мають вирішувати хто піде до депутатського корпусу. Це мають бути люди з головою і думкою, які будуть зацікавлені в інтересах громади. А саме, від вашого села це 12 депутатів», – зазначив голова Михайлівської ОТГ.

Михайлівська громада існує вже три роки. За словами Володимира Чечуя, перші 1,3 роки громада втратила і масштабних зрушень не відбувалось. На сьогодні Михайлівською громадою огороджено всі бюджетні установи: дитячий садок, школи та ін. Також огороджені кладовища. Було зроблено тротуарну доріжку від заводу і до магазину «Фортуна». Зроблено освітлення в Новогригоріївці, Червоному Полі та Новоселівці. Перекрито дах у ФАП Новоселівський та зроблений ремонт в ДНЗ «Васильок» (с. Кринички).

«Для того, щоб правильно використовувати бюджетні кошти, треба пройти низку ступенів – це створення проекту, відповідна експертиза, потім затвердження, і потім ми починаємо працювати. Тому для просування громади потрібна чітка стратегія розвитку. Зараз планується масштабна кампанія з відновлення вулиць: перекриття старого асфальту та укладення нового, там де його немає. На 2018 рік розробляється програма під’їзних доріг до Червоного поля, до Новогригоріївки та до Новоселівки. Метод виконання робіт там буде різний: і поточний ремонт асфальту, і відповідна підсипка матеріалом, і планування нових доріг. Далі буде зроблено освітлення в Михайлівці. Воно є, але висить в плафонах з-під пляшок. Там протягнеться нова лінія та стоятимуть світильники. Також на цей рік є проект на заміну водогону у Червоному Полі», – розказує Чечуй.

Приєднання Степівської сільської ради дасть можливість поповнити бюджет Михайлівської ОТГ, який становить приблизно 30 мільйонів, та залучити нові інвестиції у розвиток громади. Але на думку степовчан, Михайлівській ОТГ невигідно «тягнути на своїх плечах» Степівську сільську раду, адже у них дуже багато соціальних установ.

«Після здійснених минулорічних робіт у нас вільний залишок становить 7 мільйонів, який закумульований для виконання робіт в поточному році. Тобто ці гроші разом з бюджетом 2018 року, а також 3 мільйонами, які нам надали по субвенції на розвиток громади, будуть залучені на дороги. А у Степове зараз не надходить податок на прибуток. В усіх сільських радах оплата за паї іде нижче, а для ОТГ 60% податку на прибуток залишається в сільській раді. Таким чином, збільшується бюджет. А у зв’язку з тим, що мінімальна заробітна плата виросла, збільшилась ставка податку, відповідно збільшились суми нарахування по податку на прибуток, то відповідно і збільшився бюджет сільської ради», – зазначає Володимир Чечуй.

Вислухавши усі думки, громада постановила, що кращим для них, звичайно, було б заснувати ОТГ із центром в Степовому, та для цього мають дати згоду сусідні сільради.

«Якщо б ми об’єднались до кінця 2018 року, то ми були б ще в статусі вільного об’єднання і отримували б, може, ще роки три, субвенцію, хоч це не факт. Якщо ми вступимо вже в об’єднану громаду, то нам лише рік її нададуть. Тому єдине, що ми можемо, – потягнути на себе Широкий Лан, а там 2 сільради, але якщо вони погодяться», – говорить Лариса Балабан.

Тому було вирішено відправити ініціативну групу на переговори для об’єднання. А також проситимуть в Михайлівської ОТГ надати  офіційно письмове рішення про те, що вони готові надати степовчанам у разі їх приєднання до них.

 

Новости по теме

| | | | | | |