Чи може китайська Павловнія зберегти людське здоров’я?

16 апреля, 2018

Павловнія – рід вічнозелених і напіввічнозелених листопадних дерев, що включає в себе близько 10 різновидів. Павловнію в різні часи відносили до різних сімейств рослин — Норичникових та Бигнонієвих. Сьогодні рід визнаний єдиним представником сімейства Павловнієвих. Батьківщиною дерева є Китай, де його вирощують на площі 2,5 млн. гектарів, при цьому 1,3 млн. гектарів з них вирощується комбінованим способом. Тобто в міжряддях висаджуються такі культури, як бавовник, кукурудза, чай та інші.

Це унікальне дерево має величезну кількість переваг та широкий спектр використання:

  1. Тополі, за словами спеціалістів вирощують в місцевих ландшафтах завдяки тому, що ці дерева швидко зростають та характеризуються високим поглинанням пилу (майже 30% за рік), а також активним поглинанням вуглекислого газу. Але кожного року для багатьох мешканців міст тополиний пух стає випробуванням, бо викликає алергію. Тому, можливо, є сенс замінити тополі такими деревами як павловнія. Це дерево вже давно є обов’язковим для парків і садів не тільки в Азії, але й в США і Європі. За рахунок свого листя (75 см у діаметрі), павловнія має величезну зелену площу фотосинтезу, яка в змозі переробити велику кількість вуглекислого газу та виробити відповідну кількість кисню. До того ж зелена листяна маса цих дерев надає густу щільну тінь в місцях відпочинку та поглинає пилу більше ніж тополина.
  2. Листяна маса павлонії підходить для виробництва фуражу для травоїдних тварин, бо містить 20% протеїнів. За якістю вона подібна до люцерни. У Китаї фармацевтична промисловість займається виробництвом ліків на основі листя павловнії. Екстракт листя та квіти з успіхом використовується в косметиці та парфумерії.
  3. Павловнія є добрими медоносом. Мед з павловнії дуже світлий та ароматний, найвищої якості, він має лікарські властивості.
  4. Для виробництва паперу та картону основною сировиною є целюлоза з деревини. На жаль, в Україні відсутня власна сировинна база целюлози, а також наявний гострий дефіцит деревної маси. Різновиди павловнії із своїм приростом 1куб.м за 7-8 років є найбільш швидко зростаючими на планеті. Деревина легка, пожежостійка, бо має низький вміст смолистих речовин та може стати відмінною сировиною для виробництва целюлози. Рослина користується підвищеним попитом у виробництві меблів, фанери, в авіа- і суднобудуванні, при виготовленні музичних інструментів, сувенірів, іграшок, спортивного інвентарю. Біомаса з павловнії може бути використана в якості сировини для альтернативних, відновлювальних джерел енергії. Одним з найбільш перспективних застосувань павловнії є біоетанол, отриманий з її целюлози.
  5. Екологи вважають, що коренева система павловнії за рахунок швидкого розвитку, рекомендована для територій, що знаходяться під загрозою ерозії.

Можна довго перераховувати корисні якості павловнії, але в одному немає сумніву, це перспективна рослина. За аналізом форумів півдня України, що стосуються вирощування павловнії, цвісти і плодоносити вона починає дуже рано — в 4-5-річному віці. Зростає павловнія досить швидко. В Одесі в 10-річному віці вона досягає висоти 12-14 м. Незважаючи на те, що види павловнії люблять сонячні місця, теплий клімат і багату поживними речовинами ґрунт з хорошою гідропроникністю, вони, по суті, можуть рости де завгодно, від рівнин до гористої місцевості.  Потужна коренева система павловнії отримує поживні речовини з глибоких шарів грунту в таких місцях, куди коренева система інших рослин не здатна дотягнутися, і, таким чином, вона не заважає розвитку навколишньої флори. Але є протиріччя в поглядах щодо її морозостійкості. Деякі вважають, що павловнія, особливо у перші 2 роки життя, не дуже добре витримує перепад зимових температур на півдні України, але інші вважають, що хоча й перші роки павловнія перемерзає, це зовсім їй не зашкоджує.

Можливо непоганим варіантом у нашого регіону може стати Oxytree (клон Павловнії in Vitro 112) – це клонований гібрид дерева, що був внесений у 2011 році в список організації Plant Variety Office, яка є авторитетною інстанцією Європейського Союзу. Рослина має міжнародно визнаний європейський паспорт, сертифікат якості та комерційну ліцензію. За думкою фахівців факультету лісового господарства та генетики Університету Кастилії-Ла-Манчі в Іспанії, Oxytree – це кращий клон павловнії. Створив цей клон Oxytree Джозеф Маріа. Клоновані рослини не тільки ростуть швидше звичайних видів — вони стійкіші до шкідників та екстремальних температур: рослини здатні витримувати до -25 оС взимку та +45 оС влітку.

В умовах міста Мукачева вже були проведені дослідження у 2015 році, які показали, що умови низинної частини Закарпатської області є придатними для вирощування цієї рослини. У 2017 році на території Чорнобильської зони відчуження завершили створення експериментальних майданчиків та висадку саджанців Paulownia Clone In vitro 112. В результаті експерименту вчені оцінять, як ця рослина буде накопичувати радіонукліди на ділянках з різним ступенем радіонуклідного забруднення. Плантації таких дерев у Польщі мають теж експериментальний характер. Польська промисловість потребує значної вирубки дерев, а ті види дерев, які ростуть у Польщі потребують для відновлення 80 – 120 років. Тому фахівці мають надію вирощувати павловнію як альтернативного виду для забезпечення необхідної кількості сировини всього за 6 років, а за 8 років це вже буде повноцінне дерево. Насадження павловнії не треба висаджувати знову після спилювання, бо пагони ростуть прямо з пня. В Одесі ці дерева радують своїм цвітінням на Театральній площі.

Взагалі, в  Україні вже існує компанія, яка є представником на території  країни, що має всі сертифікати і договори для реалізації саджанців Paulownia Clone In Vitro 112®. Даний продукт гарантується ліцензією, сертифікатом якості TUV і Європейським паспортом. Саме «Павловнія Груп Україна» легалізувала і зареєструвала павловнію як енергетичну рослину для отримання біомаси на території України.

Вирощування павловнії не є надто складним. Розмножується вона насінням та живцями. Краще павловнія росте на дренованому ґрунті з нейтральною кислотністю. Може вона зростати як на сонці, так і в півтіні. Найбільш простий спосіб розмноження – це розмноження живцями. Восени від рослини–донора відділяють пагони та укорінюють їх у питомому субстраті. Навесні рослину висаджують у відкритий ґрунт. У Польщі, наприклад, у перший рік, коли висаджують живці, то намагаються отримати більш масивну кореневу систему. На другий рік відрізають увесь приріст дерева та залишають лише приблизно 10 см, а дерево, яке має властивості відроджуватися, дає нові паростки. З цих паростків вибирають найміцніший, який й залишають.

Недарма павловнію називають «дерево – нафтова свердловина», бо вирощування такої рослини може стати по-справжньому прибутковим бізнесом. Середня маса павловнії становить від 208 кг до 282 кг на кубічний метр. Її деревина майже в 4 рази легше деревини дуба (850 кг на кубічний метр) і наполовину легше деревини сосни (482 кг на кубічний метр). У павловнії найбільше співвідношення між міцністю і масою серед деревних видів та здатність протистояти деформації під навантаженням (коефіцієнт MOR) дорівнює 843 кілограмам на квадратний сантиметр. Сушіння деревини на відкритому повітрі займає біля 30 днів. Дошки можна сушити у печах при високій температурі протягом 24-х годин до вмісту вологи в деревині від 10% до 12%, а після закінчення сушіння не спостерігається скручування матеріалу. Коефіцієнт усадки деревини від сирого стану до висушеного в печі становить лише 2.2% поперечно та 4% поздовжньо. На світовому ринку один кубічний метр деревини павловнії продається за ціною від $ 200 до $ 800 в залежності від ступеню її обробки.

Слід вважати, що вирощування павловнії надасть великим містам можливість вільно дихати повітрям, позбавленим алергенів.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | |