Для вирощування на півдні України існує рослина, яка є аналогом женьшеню

11 апреля, 2018

Напевно мало хто не знає про незвичайні цілющі властивості такої рослини як женьшень. Він відомий завдяки розповідям, історіям, легендам, описаним в китайських трактатах. І дійсно, лікувальні якості цієї багаторічної трав’янистої рослини важко переоцінити. На жаль, в умовах півдня України вирощувати цю рослину досить важко. Але для наших ґрунтово–кліматичних умов існує рослина, яку можна назвати аналогом женьшеню. Народна назва цієї рослини — Маралів корінь. Цю назву вона отримала завдяки інтересу, який до її коренів проявляли самці оленів — марали. Вони дуже охоче поїдали їх, а потім виявляли помітну бадьорість. За словами травника Девіда Вінстона в його книзі Adaptogens: Herbs for Strength, Stamina and Stress Relief (Healing Arts Press, 2007), корінь марала —  багаторічна рослина, яка живе десь від 75 до 150 років і має довгу історію використання в монгольській, сибірській і, можливо, китайській медицині.

Вчені називають цю рослину – левзея сафлороподібна (Rhaponticum carthamoides) родини айстрових (Asteraceae). Левзея сафлороподібна є дуже рідкісною лікарською рослиною, що, як говорять знавці, виліковує від 14 хвороб та стоїть в одному рядку не тільки з коренем женьшеню, але й з так званим Золотим коренем (Родіолою рожевою). Тому ця рослина культивується майже у всьому світі, включаючи Центральну та Східну Європу. В її кореневищах містяться ефірні олії, органічні кислоти, дубильні речовини, смоли, аскорбінова кислота, інулін, алкалоїди, каротин і дуже багато інших з’єднань. Препарати з вмістом цієї рослини чудово регулюють кров’яний тиск та покращують кровопостачання, є ефективними при перевтомі та проблемах центральної нервової системи. Ця рослина здатна прискорити загоєння ран та підвищити працездатність людини, тому добре відома у світі спорту. В Англії коріння рослини використовують для виробництва косметики. Доктор Марк Ленц, що є всесвітньо відомим пластичним та реконструктивним хірургом Великобританії, за проведеними ним дослідами стверджує, що в рослині левзеї містяться багато молекул, які стимулюють виробництво колагену. Тому його компанія з успіхом використовує цю рослину для виробництва крему для обличчя, що має дуже потужний омолоджуючий ефект. До речі, коштує такий крем 50 мл – 115 доларів.

 

Розмножують рослину насінням та живцями. Але російські фахівці рекомендують для прискорення отримання товарних коренів та насіння розмножувати левзею сафлороподібну частинами кореневищ. Для цього кореневище, якому виповнилося 3 – 6 років, ділять на декілька частин так, щоб кожна частина мала 2 – 3 зимуючи бруньки. Вчені також і попереджають, що такий спосіб розмноження є трудомістким та ризикованим, бо надто багато частин кореню пошкоджується та потребує додаткового обробітку дезінфекційними розчинами. Польські науковці для прискорення отримання відповідного рослинного матеріалу використовують біотехнологічні методи, що дозволяють не залежати від сезонних та кліматичних умов та отримувати велику кількість рослин за короткий проміжок часу. Але все ж таки найбільш надійним способом розмноження левзеї є насіннєвий. Фахівці органічної ферми Floral Encounters, що розташована у центрі Нью-Джерсі, спеціалізуються на вирощуванні спеціальних трав. Левзею, як і інші трави, фермери вирощують з використанням систем крапельного зрошення, а для того, щоб не використовувати пестициди, застосовують пластикову мульчу. Така мульча запобігає втраті вологи та контролює ерозію грунту. За досвідом фермерів з’ясовується, що левзея є дуже стійкою та невибагливою рослиною, в достатній мірі посухостійкою. Чудово почуває вона себе як на відкритому сонці, так й в прохолодному місці. На фермі левзею висівають в касети у середині зими, для того щоб вже навесні висадити розсаду в ґрунт. Так як насіння левзеї для проростання потребує стратифікації, готові касети розташовують в неопалюваному приміщенні. В таких умовах насіння проросте за 2 – 3 неділі. Після висадки у ґрунт, як стверджують фахівці на фермі, рослина не вимагає догляду, лише потребує полив за необхідністю, максимум 1 раз на тиждень при високих температурах повітря.

Вчені та спеціалісти півдня України вважають що для нашого регіону краще висівати насіння у ґрунт восени під зиму, це так звана природна стратифікація. За рахунок такого способу схожість буде мати більший відсоток. Головне, щоб ґрунт був структурним та з гарною аерацією. Найкращою схемою висіву, з урахуванням подальшого виконання механізованих робіт по догляду і заготівлі сировини, є широкорядна з міжряддям 70 см. Рекомендована густота стояння сходів повинна дорівнювати 71 – 100 тис. рослин на 1 га, при відстані між рослинами в рядку 15 – 20 см. У перший рік життя рослина утворює розетку прикореневого листя. Кореневища левзеї сафлороподібної починають збирати з третього року життя. Збирання проводять у вересні – жовтні. Середня врожайність сухих коренів з гектару складає 2000 – 2500 кг. Ціна кореню левзеї сафлороподібної складає: 50 гр – 56 грн; 250 гр – 240 грн; 1 кг – 920 грн. Тому не важко порахувати, що навіть із затратами на обробку грунту, добрива та інше, все одно можна мати непоганий прибуток. В доповнення левзея сафлороподібна є чудовим медоносом. Квіти дають неймовірну кількість нектару. Медова продуктивність складає 100 кг з 1 га. До того ж мед буде коштувати значно дорожче, ніж мед з інших квітів, бо є дуже рідкісним та використовується в гінекологічній практиці. До прибутку також можна віднести продаж насіння та продаж частин кореневищ.

Як бачимо, вирощування левзеї сафлороподібної може стати початком малого бізнесу, який може принести великі прибутки.

Новости по теме

| | |