Українцям півдня під силу опанувати технологію вирощування їстівного фізалісу

8 апреля, 2018

Фізаліс (лат. Physalis) — найбільший рід рослин сімейства Пасльонові (Solanaceae), тому цю рослину порівнюють з томатами. Фізаліс є плодом, хоча виглядає як квітка. Інколи його називають журавлиною (земляною) або ягодою (смарагдовою). Назва рослини походить від «physalis», що в перекладі означає «бульбашка», бо його форма плоду нагадує китайський ліхтарик. Багато людей знайомі з декоративним фізалісом, який є не їстівним. Але існує ще два інших види – овочевий та ягідний, які з успіхом можна вирощувати на півдні України.

Фізаліс овочевий є теплолюбною рослиною. Він практично не переносить приморозків, але великий плюсом є його посухостійкість, скоростиглість. Висота рослини від 30 см до 1 м. Плоди діаметром 3 – 5 см, а промислові сорти достигають 5 – 7 см. Колір у ягід жовтуватий, а в самих ягодах безліч дрібного насіння. Смак кисло-солодкий. Фізаліс ягідний має невеликі за вагою плоди, межа яких 1 – 3 грами. За смаковими якостями він перевершує овочевий фізаліс, бо має високий відсоток цукрів. Крім того, плоди у ягідного фізалісу не вкриті восковим нальотом. Висота рослини до 70 см. Ягідний фізаліс має сланку форму пагонів, а овочевий має напівсланку форму пагонів. У кожному розгалуженні стебел знаходиться одна квітка жовтуватого кольору з коричневими цятками в центрі. Плоди фізалісу є дуже корисними та можуть замінити полівітамінні препарати, він містить вітаміни А, В1, В2, В6, а також В12. Містить багато органічних кислот: яблучна, винна, лимонна, бурштинова, кавова, ферулова і сінапова. Яскраве забарвлення плодам надає речовина лікопін, яке має яскраво виражені антиоксидантні властивості і застосовується для профілактики онкології.

Овочевий фізаліс представлений тільки одним видом – фізаліс Мексиканський, але має багато сортів та відрізняється більшою врожайністю. Найбільш відомі такі сорти, як Кондитер, Корольок, Грунтовий Грибовський. Ягідний фізаліс представлений такими сортами, як Ізюмний (Опушений), Перуанський (Суничний), Флоридський. Перуанський фізаліс найбільш вимогливий до тепла, він пізньостиглий. Суничний фізаліс теж теплолюбний, але більш скоростиглий. Мексиканський фізаліс самий холодостійкий серед усіх овочевих культур сімейства Пасльонових. Його плоди, що опали, можуть зимувати у відкритому грунті, а навесні, коли грунт прогріється до +12 …+ 15 оС, дасть дружні сходи.

Всі види фізалісу не вибагливі до грунтів, але виключенням є кислі грунти, що вапнуються. Попередником може бути будь-яка культура, але після картоплі, томату, перцю або баклажану, фізаліс висаджують тільки через 3 роки. Агротехніка вирощування фізалісу дуже схожа з вирощуванням томатів. Насіння для вирощування розсади висівають у середині квітня. В грунт рослини потрапляють у кінці травня – на початку червня. Фахівці рекомендують перед тим, як посіяти насіння для вирощування розсади, потрібно визначити порожнє , яке не дасть сходів. Це можливо зробити дуже простим способом: беруть склянку, заповнену водою. До склянки насипають дві чайні ложки солі без верху та перемішують до повного розчинення. Потім висипають в цей розчин насіння і знову перемішують ложкою. Те насіння, яке опустилося на дно і є придатним для подальшого посіву. Потім насіння промивають під струменем води, підсушують. Перед посівом насіння бажано протруїти. Можна витримати насіння у розчині стимулятора росту 12 годин, тоді ви отримаєте дружні сходи, які зійдуть дуже швидко. Посіяне насіння злегка присипають тонким шаром землі, ущільнюють її і прикривають плівкою. Посіви регулярно провітрюють, грунт зволожують. Горщики тримають в світлому та теплому місці при температурі + 16 … +20 оС. Сходи з’являються через тиждень. Розсаду пікірують тоді, коли на сіянцях з’явиться пара справжніх листочків. Коли розсада досить підросте, її починають виносити на свіже повітря для загартовування. В грунт розсаду висаджують коли з’являться 5 — 6 справжніх листочків. На 1 м2 розміщують 3-4 рослини Мексиканського фізалісу або 5-6 рослин Суничного. Ущільнити їх можна салатом, редисом, кропом, а також цибулею, яка вирощується на перо.

Можна вирощувати фізаліс й безрозсадним способом. Тоді краще посіяти насіння фізалісу восени ближче до зими в сухому вигляді. Вирощені таким чином рослини мають високу посухостійкість і добре протистоять різним захворюванням. За рекомендацією фахівців, Суничний і Перуанський фізаліс вирощують як однорічну культуру розсадним способом, бо вони дуже вимогливі до тепла і страждають від весняних заморозків. Мексиканський сорт, як правило, висівають безпосередньо в грунт, але для отримання більш раннього врожаю його краще вирощувати з розсади. Овочевий фізаліс не страждає від пікіровки і пересадки, при якій втрачається значна частина коренів, але дозрівання плодів в результаті затримується.

Догляд за фізалісом дуже простий: вчасний полив, рихлення грунту під рослиною та боротьба з бур’яном. Оскільки фізаліс недостатньо поширена культура, то в порівнянні з томатом або перцем він менше схильний до масового пошкодження хворобами і шкідниками. Однак при несвоєчасній боротьбі з ними врожаї і якість плодів знижуються (Чорна ніжка, мозаїка). Коли плоди почнуть дозрівати, щоб уникнути їх розтріскування, полив зводять до мінімуму. Коли кущик досягне висоти біля 70 см, потрібно прищипнути його верхівку, бо урожайність цієї рослини залежить від кількості пагонів на неї. Тому потрібно обов’язково активізувати ріст бічних пагонів і чим більше їх буде тим краще. Фізаліс є високорослою рослиною, тому потребує опор до яких його підв’язують, але не пасинкують. Плоди фізаліса збирають в середині липня. Завдяки захисній оболонці у вигляді своєрідного ліхтарика плоди після осипання довго зберігають всі свої товарні якості та не псуються. Фізаліс продовжує кущитися і зав’язувати плоди до жовтня і навіть витримує зниження температури до -2 оС. Недостиглі плоди можуть зберігатися в холодильнику до весни.

За оцінкою вчених-агрономів грунтово кліматичні умови для вирощування фізалісу є дуже придатними в південному регіоні України. Свіжі плоди фізалісу не дешеві та коштують у супермаркетах біля 450 – 460 грн за 1 кілограм, а в’ялений фізаліс коштує біля 100 грн за 0,5 кілограм. Тому можна отримати чималий дохід, спробувавши культивувати цю культуру.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | |