Як виростити південноамериканський Пепіно в умовах Півдня України

2 апреля, 2018

Пепіно (солодкий огірок, динна груша) – культура сімейства пасльонових. У природних умовах це багаторічна рослина висотою 2,5  метри, з продовгуватим шкірястим листям і фіолетово-синіми квітками. Родом походить з Південної Америки.

Плоди за смаком та ароматом нагадують диню, хоча за словами тих, хто вже вирощував цю культуру в умовах півдня України, плоди Пепіно поєднують в собі особливості декількох фруктів: за консистенцією нагадують грушу, за смаком —  диню, а за ароматом — суницю. Плоди Пепіно можуть мати найрізноманітнішу форму: округлу, довгасту, грушоподібну  та сильно варіюють за розміром і масою (50-750 г). Забарвлення стиглих плодів кремове або лимонно-жовте, а деякі сорти динної груші поцятковані бузково-пурпуровими поздовжніми смужками і цяточками. Плоди динної груші багаті вітамінами А, групи В, РР, С, К, пектинові речовини, клітковину, органічні кислоти, залізо та особливо йодом, в зв’язку з чим, їх рекомендують вживати при захворюваннях щитовидної залози. Пепіно містить велику кількість калію, що робить цей фрукт ефективним для зниження кров’яного тиску і профілактики багатьох серцево-судинних захворювань. На інтернет-просторах також можна зустріти продаж насіння для вирощування міні – пепіно, або Тзимбало (Tzimbalo, Solanum chiliadenium, Solanum grossularia). За смаком він дуже нагадує пепіно, але більш соковитий. Плоди в діаметрі становлять 2 см, які при дозріванні стають жовтими, потім блідо-зеленими із смугами темного кольору.

Агротехніка вирощування цих екзотичних фруктів така ж як і у томатів, перцю або баклажанів. Але й є свої особливості. У відкритому ґрунті вирощується тільки як однорічна рослина, в вазоні — як багаторічна. Пепіно можна розмножувати насінням і живцями. Важче розмножувати насінням, бо воно є дуже мілким та має не дуже високу схожість та енергію проростання. Висаджують насіння в кінці січня – на початку лютого в легку і пухку ґрунтосуміш в спеціальних горщиках або контейнерах, але перед посадкою, за рекомендацією спеціалістів, насіння пророщують. Для цього можна використати дуже цікавий спосіб. Все що потрібно – це смужки прозорого поліетилену, шириною 10 см і 15 см в довжину, рулон туалетного паперу, борошняний клейстер, півлітрові банки або інші прозорі ємності, вода. На смужку поліетилену розкласти шар туалетного паперу. На верхній край паперу, відступаючи 2-3 см від верху, пензликом зробити крапельки з мучного клейстеру. Відстань між ними – 1 см. Покласти в кожну крапельку по насінню. Накрити насіння шаром туалетного паперу і зверху – поліетиленовою смужкою. Згорнути смужки з насінням в нетугий рулон, щоб паростки, що проклюнулися, не відчували тісняви. Скріпити гумкою. Поставити рулон в півлітрову банку або іншу ємність, відповідного розміру. Налити води на дно, висотою 4 см. Насіння повинно знаходитися у верхній частині рулону. Поставити ємність з рулончиками в тепле, світле місце. Температура проростання Пепіно 26 – 28 0С, тому ємність з рулончиками бажано закрити поліетиленовим пакетом. Вода вздовж папера підніметься до насіння, і воно почне проростати. Воду міняти регулярно, не допускаючи застою. Для того, щоб рослини, які проростуть, не захворіли такою хворобою, як чорна ніжка, краще попередньо обробити ґрунтосуміш розчином марганцівки. Сіянці потрібно накрити плівкою для підтримки вологості повітря та кращої приживлюваності. У перший місяць вони ростуть дуже повільно. У відкритий  ґрунт висаджують ті рослини, які досягли 8-10 см у висоту та утворили 7-8 листочків.

Самий надійний спосіб розмноження Пепіно – вкоріненими живцями. Для цього дорослу рослину залишають удома на зимівлю. Рослини, підготовлені до зимівлі, в кінці вересня з пониженням температури в нічний час до 14-15°С викопують не травмуючи кореневу систему. Розміщують в горщик. На дно горщика потрібно насипати керамзит для дренажу та шар підготовленої ґрунтової суміші. Пересаджені рослини на кілька днів залишають на вулиці, щоб вони краще приживалися. Ростові процеси у Пепіно припиняються при температурі 12-13°С, тому рослини заносять до приміщення. Доглядають як за звичайними кімнатними рослинами. У середині лютого від такої рослини відокремлюють живці, зрізуючи верхівкову частину пагона із сьома листочками. Нижні 2 листочка видаляємо, а наступні 2-3 укорочуємо наполовину, щоб зменшити випаровування вологи. Коринці у живців Пепіно чудово відростають як у воді, так і у ґрунті.

Пепіно віддає перевагу легким родючим ґрунтам з нейтральною кислотністю. Кращі попередники: огірок, цибуля, часник, квасоля. Висаджують  розсаду у відкритий ґрунт, коли мине загроза зворотних заморозків. Відстань між рослинами в рядку 40-50 см. Після посадки рослини поливають та мульчують сухим ґрунтом. При цьому зменшується випаровування вологи і поліпшуються умови для приживання розсади. Залежно від погодних умов полив повторюємо через 2-3 дні. Обов’язково потрібно враховувати те, що у процесі росту Пепіно потрібно буде підв’язати. Для цього краще встановити шпалери. На них потрібно натягнути в три ряди (через 18-20 см) одножильний провід, що не провисає під вагою плодів. Через 2-3 тижні після посадки можна формувати і підв’язувати рослини. Залишають 2-3 добре розвинених пагона, інші без жалю видаляють. Залишені пагони підв’язують до нижньої шпалері (нижній ряд дроту): центральне стебло вертикально, бічні — з невеликим відхиленням в сторони.

Важливо! Рослини потрібно пасинкувати регулярно – щотижня.

Рослина Пепіно дуже сильно кущиться і утворює багато пасинків, тому їх видаляють, коли вони досягають 3-5 см в довжину, залишаючи на стеблі маленькі пеньки (0,5-1,0 см), які перешкоджають появі нових пасинків в пазухах тих же листя. Подальший догляд за рослинами звичайний: розпушування грунту в рядках і міжряддях, видалення бур’янів, регулярний полив, підживлення, знищення шкідників та збудників хвороб. Зареєстрованих препаратів для знищення шкідників при вирощуванні Пепіно в Україні немає. При необхідності можна використовувати інсектициди і фунгіциди, рекомендовані для захисту від шкідників і хвороб томата, баклажана, що відносяться до однієї біологічної групи з пепіно (сімейство пасльонових).

Через те, що є досить трудомістким відновлення щороку посадкового матеріалу у великих об’ємах, а також неможливо через кліматичні умови вирощувати Пепіно як багаторічну культуру, отримують цю екзотичну культуру, на жаль, на невеликих площах. Але для невеликих господарств на окремих ділянках можна вводити цю культуру у сівозміну, тим більше, що попит на неї буде збільшуватися.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | |