Аграрії та переробники зібрались для обговорення проблеми олійних правок

30 марта, 2018

29 березня малі та середні аграрії, представники олійноекстракційних заводів, народні депутати та провідні експерти галузі вперше зібрались для спільного обговорення проблеми скасування відшкодування ПДВ при експорті сої та ріпаку. Про це повідомляє UCAB — український клуб аграрного бізнесу.

Круглий стіл відбувся за організаційної підтримки найбільших аграрних асоціацій, що входять до складу ГС «Всеукраїнський аграрний форум»: Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) та Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

Під час обговорення було зазначено, що депутати прийняли правку до Податкового кодексу, згідно з якою відміняється експортне відшкодування ПДВ для сої та ріпаку, із порушенням регламенту, в результаті чого депутати самі нет знали, за що голосують.

«Від імені аграрного комітету ні один народний депутат до внесення в зал не знав про «соєвіправки». Було порушення регламенту, адже в першому читанні не було цієї правки, її внесли в другому читанні. Так робити не можна», — зазначив у ході круглого столу заступник голови Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Бакуменко.

Головним аргументом прихильників «соєвих правок» було те, що рішення щодо скасування експортного відшкодування ПДВ покликане збільшити рентабельність переробних заводів, і тим самим привабливість інвестицій в їх будівництво, що забезпечить подальше збільшення переробних потужностей.

«Прийнята Верховною Радою правка дає можливість власникам переробних заводів купувати сировину за заниженими цінами, а експортувати свою продукцію за нормальними. Таким чином, переробники можуть збільшити свою маржу за рахунок втрат малих та середніх аграріїв. У 2015 році, коли експортне відшкодування ПДВ для ріпаку не діяло, закупівельні ціни на ріпак були нижчими за експортні на 21%. Після запровадження відшкодування експортного ПДВ, цінова різниця скоротилась до 6%», — відмітив заступник голови ВАР Михайло Соколов.

Представники олійноекстракційних заводів неодноразово зазначали, що переробка олійних в Україні вже рентабельна. Тим більше, за даними Національної академії аграрних наук України, переробні потужності ріпаку перевищують загальні об’єми виробництва цієї культури в нашій країні. А тому аграрії задають переробникам логічне питання: навіщо дотувати за рахунок фермерів переробку олійних, якщо вже наявних потужностей з урахуванням можливого перепрофілювання з надлишком вистачає на переробку усієї кількості сої та ріпаку, вироблених в Україні?

«Всі розуміють, що в Україні потрібно розвивати і підтримувати переробну галузь, орієнтуючись на збільшення продуктів з доданою вартістю, але не за рахунок аграріїв. Якщо впаде рентабельність виробництва олійних культур, вони перейдуть на виробництво інших культур. І в такому випадку питання до переробників – що вони перероблятимуть, якщо виробництво сої і ріпаку в країні скоротиться?», — додала аналітик ринків зернових та олійних культур асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Ольга Харабара.

Як зазначив народний депутат від фракції «Самопоміч», співголова міжфракційного депутатського об’єднання «Аграрна Рада» Іван Мірошніченко, збитки аграріїв від скасування експортного ПДВ сягнуть 8-9 млрд грн. Тому сільгоспвиробники вимагають від Верховної Ради ухвалити законопроект №7403-2, яким повертається експортне відшкодування ПДВ для олійних.

«14 обласних рад попросили Верховну Раду розглянути законопроект №7403-2. Західні компанії, котрі мають заводи в Україні і в Європі, не підтримали «олійні правки», Європейська бізнес асоціація не підтримала, Американська торгова палата не підтримала. Я був присутній на цих зустрічах. Більш того, 22 депутати аграрного комітету Ради вимагають розглянути законопроект, яким повертається відшкодування ПДВ, вже є рішення податкового комітету на підтримку відповідного законопроекту, є звернення голів фракцій. Але Верховна Рада навіть не може занести це питання в зал», — говорить народний депутат.

Нагадаємо, що раніше Іван Мірошниченко розповів про методи, які має здійснювати держава у сфері АПК.

Генеральний директор агрохолдингу Kernel Євгеній Осипов зазначив, що, згідно з його підрахунками, аграрії не зазнають збитків від відміни експортного відшкодування ПДВ, і звернув увагу аграріїв на інші проблеми галузі.

«Я вважаю, що зниження цін на сою і ріпак не буде у жодному випадку, тому аграрії не постраждають. На мою думку, замість можливих втрат від «олійних правок» агровиробникам потрібно зосередитись на інших проблемах», — сказав він.

Зрештою, більшість учасників круглого столу погодились, що підтримка переробних підприємств має відбуватись не за рахунок малих та середніх виробників. Більш того, подібні широкі обговорення тих чи інших законодавчих ініціатив мають відбуватись до моменту їх прийняття, і аж ніяк не після.

Нагадаємо, що 23 березня лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко разом із Всеукраїнської аграрною радою та Аграрним союзом України підписали Меморандум «Новий аграрний курс України».

У свою чергу, голова комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна запропонувала прийняти інший документ,  який мав би вирішити проблемне питання для аграріїв.

Новости по теме

| | | | | | | | | | | | | | | | |