Поради від Мартинюка сільгосптоваровиробникам щодо ефективного користування державними дотаціями

29 марта, 2018

Система державної підтримки сільського господарства на 2018 рік з загальним бюджетом 6,3 млрд гривень має кілька принципових особливостей та нововведень. Деякі програми, такі як розвиток фермерства, реалізуються вперше, а раніше діючі напрямки істотно змінили формат. Зокрема, відсутнє нарахування дотацій пропорційно сплаченому ПДВ. Натомість, існують програмами за окремими напрямками. Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк навів поради сільгосптоваровиробникам з приводу держпідтримки агросектора, які дозволять сільгоспвиробнику зорієнтуватися в системі державної підтримки АПК на 2018 рік і скористатися нею максимально ефективно.

«Краще один раз прочитати, ніж сто разів почути. Всі 100% порядків розподілу коштів опубліковані в рекордно ранні терміни і доступні для громадського вивчення і контролю на сайті КабМіну і Мінагрополітики. Лобісти, популісти і просто некомпетентні «експерти» активно коментують їх, іноді свідомо спотворюючи суть. По-перше, вивчіть самі, не вірте на слово, це ж ваші гроші», – закликає Мартинюк.

Програми спрямовані на те, щоб охопити максимально широкий круг сільгоспвиробників. Другою порадою заступника міністра є те, що кожному сільгоспвиробнику треба визначте ті програми, які підходять особисто для них та рухатись в цьому фарватері. Наприклад, якщо Ви фізособа і будете тримати корів, то профільною для вас є програма компенсації утримання молодняку, а здешевлення кредитів на будівництво ферм навряд чи стане в нагоді.

«Якщо Ви замислювалися про те, щоб стати фермером, — краще моменту не знайти. Держпрограми підтримки орієнтовані не тільки на діючих гравців, але і на те, щоб підтримати новачків. Компенсація вартості насіння, послуги радників, здешевлення кредитів, екстра-знижка на придбання сільгосптехніки — скористайтеся всім цим», – третя порада політика.

Так як в більшості програм держпідтримки нарахування коштів відбувається через державні банки. То четвертою порадою є те, що не варто сприймайте цей фактор, як обмеження свободи вибору фінустанови. Так як, Уряд, при розподілі масштабного ресурсу, повинен спиратися на надійних партнерів, на яких має важелі впливу для забезпечення прозорості процесів. Після відпрацювання всіх механізмів список банків може бути розширено.

«По-п’яте, плануйте сміливо. Середньострокове, а краще довгострокове планування — найбільша цінність для бізнесу. Згідно з Бюджетним кодексом 1% від ВВП, що генерується сільським господарством, буде реінвестуватись в галузь. Крім того, уряд переходить до трирічного планування. Програми підтримки будуть пролонговані, за винятком тих, які доведуть свою», – говорить Мартинюк.

Шосте – фактор протекціонізму. Адже програми здійснюють підтримку не лише АПК, а й суміжні галузі: якщо кредит — то в українському банку, якщо насіння — то української селекції, якщо техніка — то українського виробництва.

Наступне, це те, що статус фермера повинен бути закріплений офіційно, а земля у власності або користуванні оформлена належним чином. Уряд не підтримує збереження «тіні» на агроринку. Підтримка доступна тільки працюючим «в білу» сільгоспвиробникам, які не мають боргів перед бюджетом і ДФС.

«У восьмій пораді хочу наголосити, що агрохолдинги не поза гри, але і не в пріоритеті. Не поділяю загальної «холдінгофобіі», але при розподілі держпідтримки акцент робився на гравців дрібного і середнього масштабу. Більшість програм спрямовані на цю категорію сільгоспвиробників і в порядках прописані обмежувачі за обсягом землі в користуванні (до 500 га) і по річній виручці (15 млн грн), які відсікають участь агрохолдингів», – запевняє заступник міністра.

На завершення Мартиню дає ще дві поради. А саме: не платите хабарів та звертатися за консультацію на гарячу лінію Мінагрополітики.

«Зрозуміло, що перелік невичерпний, але може стати в нагоді на початковому етапі реалізації програм. Зараз наша задача мотивувати умовного аграрія, не махнути рукою, промовивши «знов надурять». А подати заявку, отримати кошти, приємно здивуватись, порадити сусіду і так по колу», –підводить підсумки Максим Мартинюк.

Нагадаємо, що раніше Мартинюк повідомляв, що слабким місцем потужного українського агропромислового комплексу є тваринництво, а також про необхідність розвитку українського сільського господарства. 

За матеріалами Гроші

Новости по теме

| | | | | | |