«В «чистий четвер» депутати зможуть відмити свої гріхи і очистити совість перед аграріями», – Мірошниченко про повернення експортного ПДВ

28 марта, 2018

Законопроект 7403-2 про повернення експортного ПДВ на олійні культури не був включений на розгляд до порядку денного за нестачею голосів. ВР перенесла розгляд законопроекту на наступний сесійний тиждень, який відбудеться 3-7 квітня. До яких наслідків призведе неприйняття даного закону розказав народний депутат Іван Мірошінченко.

«Ми не дійшли до фінішу в п’ятницю, тому що в залі не було достатньо людей, які б підтримували товаровиробника і цей законопроект. Депутати або втомилися, або спеціально розійшлися — не знаю. Думаю, що в «чистий четвер» депутати зможуть відмити свої гріхи і очистити совість перед аграріями, скасувавши соєво-рапсові правки», – наголошує депутат.

Нагадаємо, що коли 3 роки тому відмінили ПДВ на ріпак і зернові, тоді аграрії втрачали десятки мільярдів гривень. Після повернення їм ПДВ в короткий час закупівельні ціни змінилися, оскільки трейдери і експортери відреагували, а аграрії отримали 10-15 млрд грн доходів за підсумками року.

«Багато з моїх колег розуміють, що сталося. Вони знають, як працюють економічні закони, і які збитки отримали товаровиробники через те, що наголосували в Бюджетному і Податковому кодексах. В Україні виробляється в рік близько 18-20 млн т технічних і олійних культур. Тобто неповернення ПДВ з цього обсягу означає втрати близько 15-16 млрд грн для товаровиробників (при скасуванні експортного ПДВ на всі ці три культури)», – говорить Мірошниченко.

За словами депутата такі перспективи і послужили підставою для перекриття аграріями доріг в 20 областях. Адже виграють в даному випадку лише переробники, які і отримають експортний ПДВ з продажу олії.

«Зараз стався банальний переділ доходів між учасниками на ринку. Ніхто не проти підтримати переробну галузь. Але давайте будемо чесними по відношенню до всіх. В Україні діє експортне мито на насіння соняшнику: воно зменшилось за умовами ВТО з 17% до 10%. А переробники соняшнику хотіли крім цих 10% страховки отримати ще 20% ПДВ собі в кишеню. Не вийшло. Підтримка і для них повинна бути, але не за рахунок збитків для інших аграріїв», – розказує депутат.

За офіційними даними асоціації «Укроліяпром» та галузевих експертів Національної академії аграрних наук, заповнення нинішніх потужностей з переробки соняшнику, сої та ріпаку становить близько 70%. Тобто слова лобістів «масляних» поправок про те, що тимчасові заходи по невідшкодування ПДВ потрібні для того, щоб швидко наростити додаткові переробні потужності, виглядають лицемірно і маніпулятивно, оскільки навіть існуючі заводи повністю не заповнені сировиною.

«Досить фальшивими і абсурдними виглядають заяви прихильників збереження «олійних правок». Мовляв, це міра тимчасового характеру, за три роки Україні потрібно наростити виробничі потужності для власної переробки. Однак мало хто відверто говорить про те, що за ці роки мале і середнє фермерство віддасть в кишені олігархам близько 40 млрд грн. Всі забувають, що за останні 7-10 років підприємства масложирової галузі самі активно будували заводи, ніж розбалансували ринок і зумовили падіння маржинальність і заповнення цих заводів сировиною для переробки», – стверджує Мірошниченко.

Експерт розказує, що в Європі багато переробних заводів. Але в період, коли прибутковість переробки дорівнювала нулю або була негативною, керівництво єврозони не забирало кошти у виробників олійних і технічних культур шляхом внесення законодавчих змін або оновлення системи держпідтримки.

«Європейські заводи можуть конкурувати з українськими, купуючи сировину в Україні і несучи додаткові витрати на логістику і фрахт у розмірі $ 50-80. А наші, виявляється, не можуть бути конкурентними, купуючи сировину, яке вирощується у «них на подвір’ї», бо потребують підтримки. Тому і вибрали найлегший шлях — забрати кошти у десятків тисяч дрібних виробників і передати кільком власникам переробних підприємств. Хіба це не абсурд?», – зауважив Іван Мірошниченко.

Нагадаємо, що 23 березня лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко разом із Всеукраїнської аграрною радою та Аграрним союзом України підписали Меморандум «Новий аграрний курс України».

У свою чергу, голова комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна запропонувала прийняти інший документ,  який мав би вирішити проблемне питання для аграріїв.

За матеріалами Latifundist

Новости по теме

| | | | | | | | |