Експерт розповів, що південь України може стати пустелею

26 марта, 2018

Ситуація зі зрошенням в Україні дуже складна. Ситеми застарілі. Особливо в критичному стані знаходиться півенна частина країни. Тому, якщо не вирішити дану проблему, то український південь може стати пустелею. Про це у студії Громадського радіо розповів директор Інституту водних проблем і меліорації НААН Михайло Ромащенко.

В ООН заявили, що до 2050 дефіцит води відчує понад п’ять млрд людей. В Україні степінь загрози дефіциту води залежить від зміни клімату.

«В Україні темпи підвищення середньорічної температури є найвищими серед країн Східної Європи — за останні 25 років склали близько одного градуса. Якщо прогнози Гідрометеорологічного інституту за декількома кліматичними моделями збережуться, то до 2100 року це підвищення температури складатиме 3,2 градуса – 3,3 градуса», – повідомляє Ромащенко.

Експерт розказав, що процес змін клімату характеризується досить істотним зростанням температури на фоні практично незмінної кількості опадів або незначного зростання. А це зумовлює різке зростання сумарного випаровування — формується додатковий дефіцит.

«Те, що випадає в якості опадів, надходить із поверхневим стоком із інших територій та випаровується з більшою інтенсивністю Внаслідок цього зменшуються запаси поверхневих і підземних вод. Цей процес супроводжується ще й тим, що погіршується якість води», — говорить професор та академік НААН.

За словами Ромащенко, площі зрошення в Україні скоротилися в 5 разів. З боку держави ця проблема не вирішується.

«З 1990-го року практично жодної копійки в розвиток зрошення, дренажу, за виключенням утримання, не вкладається і не фінансується. Це загальновідомі речі. Тому площі зрошення з 2,5 млн га, які були в Україні, скоротилися до менше, ніж 500 тисяч. Така невелика кількість зрошення дуже сильно загрожує опустелюванню півдня України. З тих 3,3 млн га осушувальних систем, які в нас є на півночі, сьогодні  в нормальному проектному режимі, коли здійснюється водорегулювання, використовується менше, ніж 500 тисяч, тому це величезна проблема. Якщо ми в найближчий час не відновимо цей потенціал, ми його втратимо.», – затверджує експерт.

Михайло Ромащенко вважає, якщо в найближчий час Україна не відновить свій зрошувальний потенціал, то його буде втрачено. Тоді, за вище згаданим кліматичним прогнозом, до 2100 року вологі умови в Україні збережуться тільки на півночі або на частині Волинської області – навіть Полісся стане вододефіцитним.

Новости по теме

| | | | |