Обсяги свиней у 2018 році впадуть на 6%, – прогноз експерта

24 марта, 2018

У галузі свинарства існує явище циклічності. Воно відображається в коливанні з 3-4-річною періодичністю обсягів виробництва, цін і інвестиційної активності. Коли очікувати зростання виробництва свинини та які прогнози у даній галузі на 2018 рік розповів старший експерт з сільськогосподарського ринку, міжнародний консультант організації FAO Андрій Панкратов на своїй сторінці у Facebook.

«Зростаючі ціни на м’ясо і прибутковість виробництва спонукають до збільшення поголів’я, через деякий час виробництво зростає і ціни починають падати, потім поголів’я починає скорочуватись і далі – по колу. Насправді, мало б бути навпаки, тобто розширення виробничих потужностей мало б починатись ще за низьких цін напередодні їх очікуваного росту, щоб максимально охопити період наступного подорожчання. В розвинутих країнах, яким не треба було заново вчитись працювати в ринкових умовах, як нам, таких циклів немає», — пише Панкратов

Останній пік поголів’я в Україні прийшовся на 2014 рік. Згідно з законом циклічності вже мало б бути помітним нове зростання, але на початок 2018 року спостерігалось лише прискорення спаду. Та позитивні тенденції, незважаючи на ускладнену АЧС ситуацію, все ж є. Проте цього недостатньо, щоб змінити баланс попиту і пропозиції на ринку і змусити ціни на м’ясо і сало рухатись вниз.

Починаючи з вересня минулого року офіційна статистика щомісяця фіксує скорочення відставання кількості свиней в сільськогосподарських підприємствах від відповідних показників попереднього року. Якщо в вересні 2017 р. у порівнянні з вереснем 2016 р. промислове поголів’я було на 10,4% нижче, то в березні 2018 р. у порівнянні з березнем 2017 р. відставання скоротилося до 5,4%.

«Паралельно з цим, приблизно в той же час, зареєстровано збільшення імпорту племінних і якісних товарних свиней з Європи (переважно з Данії). Тільки за останній квартал минулого року було завезено понад 5 тис. голів, тоді як за три попередніх квартали – менше 3 тис. За два місяці цього року імпорт вже майже сягнув 2 тис. голів і, імовірно, буде зростати далі», — повідомляє експерт.

Андрій Панкратов розказує, що в категорії господарств населення спад продовжується. Причому протягом останніх п’яти місяців відставання поголів’я від попереднього року там тільки збільшувалося. Станом на початок березня воно складало вже понад 10% або більше 300 тис. голів. Це дуже суттєво, адже в домогосподарствах утримується ще 45% всього поголів’я свиней в Україні.

Також експерт з сільськогосподарського ринку пояснює, що підйом в професійному секторі дуже слабкий. Відставання в поголів’ї складає близько 200 тис. голів.

«Повністю ліквідувати його буде дуже складно. Особливо враховуючи той факт, що наявність свиноматок в сільськогосподарських підприємствах залишається набагато нижчою (на 11%) ніж торік. Крім того, інвестиційну привабливість в секторі все ще важко назвати високою через ту саму АЧС. Якщо під кінець цього року і вдасться наздогнати минулорічний показник кількості свиней в сільгосппідприємствах, то середньорічне поголів’я очевидно буде залишатися нижчим ніж торік. Забій буде нижчим ніж торік», — інформує Панкратов.

Експерт вказує, що можливостей для збільшення або повторення минулорічних обсягів виробництва свинини в Україні в цьому році не має. Але зростання можна очікувати вже у наступному році.

«За нашиим розрахунками воно, навпаки, впаде, причому доволі суттєво – на 6%. А це означає знову високі ціни, імпорт і продовження зміни структури споживання м’яса на користь курятини. А зростання вже будемо чекати в 2019 році. І це поки що не прогноз, а лише сподівання», — повідомляє Андрій Панкратов.

Новости по теме

| | | | | |