Прибутки виробництва молока з початку року зменшилися на 11,7%

12 марта, 2018

Молочна галузь — одна з ключових складових українського аграрного сектору. Основні тенденції, факти та прогнози на своїй сторінці у Facebook  опублікував інвестиційний директор Продовольчої та сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (FAO) Андрій Ярмак.

Прибутки виробників молока з початку року вже зменшилися на 11,7%. А швидкість падіння прибутковості пришвидшилася, і склала за лютий місяць відчутних 7,6%.

«Основна причина падіння прибутковості виробництва молока не має майже нічого спільного з молочним ринком – це наслідок девальвації валюти, та підвищення цін на концентровані корми, які ми, переважно, експортуємо. В лютому 2018 року прибутковість виробництва молока була вже відчутно нижчою (на 5%), ніж в тому ж місяці 2017 року. В січні прибутковість була майже співставною», — повідомляє Ярмак.

Не дивлячись на те, що глобальні ціни в січні-лютому 2018 року переважно зросли, і на корми в тому числі, то на молоко ціни знизились.

«Прибутковість виробництва молока за перші два місяці поточного року на порядок вища, ніж в кризові 2015-2016 роки, але нижча на 3,1% ніж середня за останні шість років. Сезонність внутрішніх цін на молоко знижується. Це прогнозувалося минулого року, і так і сталося. Якщо ця тенденція збережеться, то ми можемо отримати цілком пристойний рівень УМІ влітку, та відносно низький в другій половині сезону. Але тут забагато «якщо»», — пише експерт.

Позитивним фактором для потенціалу споживання молочних продуктів в країнах, які залежать від експорту енергоносіїв, є те, що світові ціни на нафту зросли і залишаються відносно високими.

«Щоправда за північним забором ціни щось впали так, що там, схоже, хочуть ввести санкції проти всього імпортного молокопродукту. Навіть браття-нереекспортери-білоруси під санкції потрапили. Світові ціни на молокопродукти лишаються занадто високими, якщо брати до уваги фундаментальні чинники. Це неодмінно спровокує ще більше зростання виробництва, яке буде тиснути на ціни. При цьому дуже дорогі молочні жири спричиняють ще більше тиску на ціни білку. Тому існує імовірність цінового обвалу ще в поточному році. А ми зараз дуже щільно прив’язані до цін експорту, адже наша експортозалежність зростає», — говорить Ярмак.

Україна повністю забезпечує себе молоком. Тому важливе питання є експорт даної продукції.

«Насправді дуже важко зараз прогнозувати будь-що, бо кількість чинників, що не підлягає прогнозуванню, лишається дуже високою, а наша залежність від експорту зростає. Тому висновок простий – не буде ціни на масло, не буде у нас ціни на сире молоко. Поки що з ціною на масло все добре. То ж саме час розвивати виробництво експортабельної якості сирів та інших молочних продуктів. Бо гратися в казино на чистих commodities дуже небезпечно!», — підсумовує аналітик.

Новости по теме

| | | |