Томатокартопля – чудо-рослина

8 марта, 2018

Щеплення є одним із способів розмноження рослин. Розвинута коренева система підщеп забезпечує стабільну та підвищену врожайність, вегетаційний період щеплених рослин скорочується. Томати та картопля досить близькі види одного і того ж роду рослин (сімейство Solanaceae), тому вони можуть бути щеплені один на інший. В результаті виходить рослина, у якої підземна частина нижче місця щеплення буде належати одній рослині, а надземна частина — іншій рослині. Обидві частини такої рослини будуть розвиватися і давати плоди своєї рослини. Таким чином можна отримати бульби картоплі в грунті і плоди томатів на стеблах.

У Великобританії та в Новій Зеландії 4 роки тому були створені заводи, які пропонують вже готові саджанці. Томатокартопля (в англійському варіанті — TomTato, від слова – «tomato» – помідор и «potato» – картопля) користується великою популярністю, тому що економить місце при вирощуванні і дає можливість отримати два продукти одночасно.

Але отримати таку чудо-рослину можна й в домашніх умовах. Спочатку необхідно виростити розсаду томатів в парниках або в ящиках в кімнаті з хорошим освітленням. При вирощуванні розсади в ящиках потрібно якомога більше тримати її на сонці і прибирати ящики до приміщення тільки в холодні або морозні ночі. Коли у картоплі, яка була висаджена звичайним чином, стебла досягнуть приблизно товщини олівця, підбирають в розсаді томатів рослину з такою ж товщиною стебла. Зрізане стебло помідора прищеплюють до стебла картоплі.

Так як обидва стебла трав’янисті, то дуже важливо проводити зрізи дуже гострим ножем. Найкраще використовувати бритву. Важливо зробити обидва зрізи навскіс на однаковий кут і на обох зрізах зробити розщіп. Розщіп робиться для того, щоб уникнути зсуву зрізу стебел і щоб з’єднання між ними було міцним. Далі вставляють один розщіп в інший до щільного зіткнення розрізів, промазують звичайною садовою замазкою і обв’язують місце щеплення марлевим бинтом. Після щеплення забинтовують цілком обидва стебла, щоб підтримати їх в стоячому положенні. Можна також прикласти тоненькі палички для підтримки. Через 2-3 дні ви можете помітити, що томатна щепа зів’яла, але ця ознака говорить про успіх щеплення. Через деякий час рослина відновиться і придбає здоровий вигляд.

Способи щеплення

А, Б, В- способи щеплення у бічний заріз; 1, 2, 3 — щеплення за кору з сідлом.

Всю рослину прив’язують до кілочка і покривають склянкою, щоб уникнути висихання щепленого стебла томата, поки він не зростеться з картоплею. Коли у томата почне розвиватися нове листя, то бинт знімають і прибирають стакан.

Далі потрібен звичайний догляд: картоплю підгортають, а томат «жорстко» обрізують. При обрізуванні томата залишати необхідно тільки одне прищеплене стебло, а інші стебла обов’язково прибирають. Після утворенні у рослини томата першої китиці і розгалуження стебла, необхідно дати утворитися на кожній гілці по одній китиці. Потім припиняють подальше зростання стебел прищипуючи їх верхівки, а також, ретельно видаляють всі нові пагони як з пазухи листя, так і внизу стебла. Таким чином плоди у томатів утворюються тільки на трьох китицях близько 10 штук. Плоди виходять великими та прекрасно дозрівають.

Одночасно на щепленій рослині в грунті утворюються бульби картоплі. Нажаль отримати дуже великий урожай з такої рослини не вийде, так як урожай томатів і картоплі формується з одного джерела — листя, до того ж залишається тільки одне стебло з усього картопляного куща. Якщо на одному кущі крім щепленого стебла виходять стебла картоплі і помідора, то картопля пригнічує щеплене стебло помідора, тому плоди утворюватися не будуть.

У результаті проведених досліджень виявилася підвищена стійкість щеплених рослин до колорадського жука та фітофторозу, токсична речовина соланін в бульбах картоплі та плодах томату залишається в межах норми.
Томатокартопля спеціальної агротехніки не потребує.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| |