Експерт розповів, чого не варто робити при посіві соняшнику аграріям Півдня

6 марта, 2018

На семінарі «Особливості технології вирощування соняшнику та кукурудзи в різних кліматичних зонах України», який проходив в рамках виставки АгроВесна 2018, Володимир Скорик, провідний агроном Всеукраїнського наукового інституту селекції, розповів про ключові секрети підвищення ефективності вирощування соняшнику та зауважив питання посівної південних областей України.

Так, за словами кандидата сільськогосподарських  наук, чимало аграріїв практикують сьогодні суцільний висів соняшнику. Особливо це стосується південних регіонів — Одеської, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей.

«Зараз висівання соняшнику суцільним методом — груба помилка. Є вже давно відпрацьовані технології не лише за кордоном, а й у нас також. Соняшник сіється широкорядно, з міжряддями 50-60-70 см чи 45 см. Особливо широкорядний висів актуальний у тих самих південних регіонах, де у фазі шести-семи листків соняшнику може різко піднятися температура повітря та починають з’являтися тріщини у ґрунті. Іноді вони можуть сягати до 70 см углиб. І, окрім посухи у верхньому шарі ґрунту, через тріщини волога випаровується і з глибших шарів. А завдяки наявності міжряддя можна зробити так званий «сухий полив», тобто застосувати міжрядний обробіток, щоби припинити втрачання глибинної вологи з глибини. Заодно й бур’яни можна знищити, які з’явились уже після гербіцидних обробок», — розповів експерт.

Ще одним важливим фактором є ефективне вирощування соняшнику та підбір оптимальних термінів сівби. Часто аграрії поспішають якомога раніше вийти в поле з сівалками. Однак, Володимир Скорик радить не поспішати, а дочекатися відповідних умов.

«Клітини починають ділитися за температури +7°С і вище. Тому, коли ми починаємо сіяти надто рано, насіння просто лежить у ґрунті, чекаючи своєї температури. А в цей час грибкові хвороби (для яких сприятливими є вже +3°С), починають над ним працювати. Тому й не завжди спрацьовує фунгіцидне протруєння насіння. Тож не варто відходити від традиційно рекомендованих для сівби +8°С», — підкреслив фахівець.

Тобто, миколаївським аграріям варто зауважити, що широкорядний висів соняшнику дозволяє в подальшому забезпечити додатковий полив та контроль бур’янів. У свою чергу, оптимальні терміни сівби сприяють захисту культури від поширення грибкових хвороб.

Новости по теме

| | |