Пасічники Миколаївщини розглянули проблему пагубного становища акаційних насаджень

3 марта, 2018

Нещодавно, 23 лютого, на конференції з теми «Спільні проблеми бджолярів, аграріїв та шляхи їх вирішення», головний спеціаліст Миколаївського обласного управління лісового та мисливського господарства Лариса Семесько розказала про пагубне становище акаційних насаджень у Миколаївській області.

«Раніше акація насаджувалась, тому що у регіоні були проблеми із нестачею вологи, змиванням балок та ровів, а акація добре затримує грунт у нашій степовій зоні. Їй у нас достатньо вологи. Вона живе на схилах, на змитих землях, але у неї одна проблема — вона недовговічна. Для нашої зони життєвий вік акація — 30 років»,- розказує Семесько.

 

Для бджолярів дуже велике значення мають акаційні насадження, адже, зазвичай, саме там пасічники розташовують свої вулики. Так як, монофлорний мед з акації відноситься до елітних сортів. У Миколаївській області акація займає 35% площі від усіх насаджень. Але на теперішній час середній вік насаджень становить 27 років.

«Після 30 років вона починає висихати. Ви могли помічати сухі гілки, сухі крони. Коріння та стовбури сильно пошкоджуються хворобами. Зараз у області зареєстровано 2,5 тис. га хворобливих твердолистяних порід дерев: акація і в’яз. Якщо акація почала сохнути і хворіти, вона не буде давати вже того цвітіння, необхідного для бджоли. Немає сенсу ставити пасіку у висохлих насадженнях»,- коментує спеціаліст.

Нагадаємо, що нові насадження не плануються, адже державою не виділяються кошти. Та попри все акація має дуже добру здатність до природного відновлення. Так, при суцільні рубці акація відновлюється вже через 2-3, до 8 років вона вже цвіте, а в 10-12 виділяє нектар.

«Не треба боятись рубки дерев, особливо суцільної. У деяких випадках суцільна рубка навіть краще для бджільників, тому що одновікові насадження, які потім через 7-8 років підтягуються, дають кращий збір нектару. Ми не вирубуємо живі, молоді дерева. Ми вирубуємо тільки хворі і ті, що підійшли до віку рубки дерева. В основному санітарні рубки по області це — 86%, суцільні рубки — майже 80% всохлі насадження та рубка від хвороб»,- запевняє експерт.

У 2004 році, по результатам лісовпорядкування, було зареєстровано 12,4 тис. га насаджень акації, а вже 2014 року ця цифра дорівнювала 15,9 тис. га. Тобто відслідковується явне збільшення площ акації. Але велика частка насаджень знаходиться у критичному стані. Потрібні нові насадження та поновлення. Тому, поки держава не врегулювала фінансування насадження лісосмуг, пасічники прийшли до висновку, що своїми зусиллями вони зможуть хоч трохи оновити існуючі посадки дерев.

Також Семесько зауважила, що для того, щоб безкоштовно розташувати пасіку у лісових масивах, потрібно взяти лісовий квиток, який передбачений Лісовим кодексом. Дається даний квиток у лісництві, але тільки в тому випадку, якщо у даному районі лісове господарство має ліміти на установку пасік. Фактично, якщо, пасіка знаходиться без Лісового квитка, то це порушення, на яке накладають штраф у розмірі від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (Кодекс України про адміністративні правопорушення Стаття 70).

Новости по теме

| | | | | |