Скасування мораторію на проведення планових перевірок господарств позитивна для бджолярів

28 февраля, 2018

На 2018 рік Уряд скасував дію мораторію на проведення планових заходів державного нагляду і контролю у сфері господарської діяльності для ряду державних структур. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів № 1104 від 18 грудня 2017 року, який набув чинності лише з дня публікації, 22 лютого.

Свої дії чиновники пояснили необхідністю «забезпечення розвитку підприємництва, а також забезпечення контролю за найбільш вразливими та ризикованими сферами суспільних відносин та виконання міжнародно-правових зобов’язань України», йдеться на сайті уряду.

Дана постанова не аби як порадувала бджолярів. Адже найбільше пасічники страждають від отруєння бджіл пестицидами. Тепер Держпромспоживслужба зможе перевіряти застосування фермерами засобів захисту рослин, основним пунктом яких є розповсюдження шкідливих організмів на посіви.

Інформацію з приводу того, як саме буде здійснюватися контроль та рекомендації бджолярам щодо захисту своїх пасік надала начальник відділу контролю за обігом засобів захисту рослин Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області Ксенія Дайнека.

«Контроль проходить по заздалегідь запланованим господарствам. Він є комплексним. У зв’язку з тим, що ми повинні, за новими законами, йти комплексно з усіма структурними підрозділами спільно. Не завжди перевірка припадає на той період коли потрібен основний контроль за використанням отрутохімікатів. Контроль може припасти, наприклад, на період зимовий, пізньої осені, або ранньої весни, коли перевіряється тільки документальні підтвердження», – розповідає експерт.

Ксенія Дайнека

Справа іде про ведення журналів відповідно до Законів України: «Про захист рослин», «Про пестициди і агрохімікати», санітарні правила, застосування, зберігання, транспортування засобів захисту рослин, санітарні правила використання авіації. Якщо при перевірці фермерів всі ці журнали правильно ведуться, усі препарати, які він використовує внесені в перелік дозволених, то претензій до нього бути не може. Також служба подає запит у сільську раду на наявність попередження заздалегідь з приводу обробок, яку фермер повинен надати за 3-5-7 днів до обробки, в залежності від того як спрацьовує сільська рада і фермер.

«Коли у нього все це є, то докази про те що в період обробки, весняно-літній період, коли літають бджоли, дуже важко. Можна довести коли є скарга, коли трапляється отруєння бджіл», – зазначає Дайнека.

Одним із пунктів розгляду скарги є перевірка бджіл, меду, нектару для лабораторного аналізу, який здійснюється за рахунок пасічника. Та не всі бджолярі дають згоду робити це за власний рахунок. Та згідно із законодавством довести отруєння без лабораторних висновків неможливо.

За минулий рік 95% від загиблих бджіл були отруєні ядо-хімікатами: 95% із них складають інсектициди, 4% – гербіциди в пізньо-весняний період.

«Пасічники та фермери мають діяти спільно. Взаєморозуміння між господарствами, пасічниками, державвою – необхідність сьогодення», — наголосила начальник миколаївської Держпродспоживслужби.

Новости по теме

| | | | |