Чорнобривці — природний засіб, що контролює появу нематод

20 февраля, 2018

В Україні протягом багатьох років дуже гостро стоїть проблема шкодочинності нематод на сільськогосподарських культурах. Нематоди — маленькі, круглі хробаки розміром не більше 2-х мм, що здатні паразитувати на будь – якій рослині. Уповільнення появи сходів, росту і розвитку саджанців, слабке цвітіння, часткова або повна загибель рослин у молодому віці, зниження або загибель врожаю – це найбільш часті ознаки нематодних поразок рослин. У різних областях країни постійно з’являються повідомлення про введення карантину на ділянках, заражених цим шкідником. Наприклад, найбільші площі зараження грунтів картопляною цистоутворюючою нематодою зафіксовані у Волинській, Житомирській, Сумській та Львівській областях. Осередки паразита виявлені й на Одещині, Харківщині, Миколаївщині.

Раніше в Україні з нематодою боролися за допомогою препарату «Маршал» (Карбосульфан). Це був один з найбільш ефективних препаратів широкого спектру захисної дії карбаматної групи, системний інсектицид, акарицид, нематицид виробництва компанії FMC. Карбосульфан – речовина малотоксична. Але коли потрапляє у грунт, до рослини або у тіло шкідника, швидко перетворюється на високотоксичну речовину карбофуран. За результатами подальших досліджень з’ясувалося, що препарат має властивість накопичуватися у організмі тварин та людини. Тому у 2012 році він був заборонений, а у 2015 році під забороною стали всі нематициди карбаматної групи. В результаті в Україні не залишилося препаратів для захисту рослин від нематоди. У 2017 році в Україні компанією «Байєр» був зареєстрований протравлювач до складу якого входить діюча речовина клотіанідін і штам бактерій Bacillus firmus. Поряд з ефективним захистом від комплексу наземних і грунтових шкідників, цей інсекто-нематоцид захищає кореневу систему від впливу нематод. Використовується як протруйник насіння кукурудзи та соняшнику.

Але, поряд з хімічними засобами є й екологічні засоби боротьби з цим шкідником, що є набагато безпечними для навколишнього середовища. Виявляється, всім відомі чорнобривці —  це давній чудовий засіб для знезаражування грунту. Чорнобривці, або по-науковому Tagetes, є родом трав’янистих рослин з сімейства айстрових. Бувають одно- та багаторічними, але в основному поширений перший вид рослини. Найбільш корисними є чорнобривці прямостоячі та відхилені. Ці два види дуже часто використовують як сидерати – вирощують близько 60 днів та зашпаровують їх у ґрунт. Чорнобривці є гарними попередниками для ячменя, кукурудзи та багатьох овочевих культур, знезаражують ґрунт від грибів, що викликають фузаріоз і відлякують нематод.

Останніми роками інтенсивно вивчається хімічний склад і біологічна активність рослин роду Tagetes L. Було з’ясовано, що чорнобривці містять більше ніж 100 біологічно активних вторинних метаболітів: фенольних похідних, фенілпропаноїдів, похідних бензофурану та тіофену, стероїдів, каротиноїдів тощо. Всі ці біологічно активні сполуки виявляють виражену антиоксидантну дію. Також важливим є вміст флавоноїдів. Завдяки їм інгібується група речовин, що має антимікробну, противовірусну, протигрибкову та інсектицидну активність.

Механізм дії чорнобривців на нематоди дуже простий. Коріння рослини виробляють  сполуку, яка називається тіофен. Вона виробляється з коренів рослини і вбиває шкідників в той момент, коли вивільняється в ґрунт. Дія сполуки поширюється в радіусі 50 см. Досліди показали, що чорнобривці здатні ліквідувати нематод на період близько трьох років і контролювати їх  появу протягом одного року, не зашкоджуючи рослині. Наприклад, різновид Tagetes erecta в змозі ліквідувати до 95% хробаків нематоди.

Для того, щоб очистити грунт від нематоди, чорнобривці вирощують на зараженому грунті не менше 100 днів, потім подрібнюють і закладають в грунт.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | |