Екс-міністр економіки розповів, чому саме АПК має стати пріоритетним напрямком для України на сьогодні

13 февраля, 2018

Український політик, професор Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, міністр економіки України в 2007-2010 рр. Богдан  Данилишин на своїй сторінці у Facebook висловлює свою думку з приводу того, чому саме аграрна сфера має стати пріоритетною в даний час.

«Якщо врахувати, що підвищення світового попиту на продовольство в поєднанні зі зниженням площ родючих ґрунтів створюють передумови для зростання цін на продукцію сільського господарства в середньостроковій перспективі, то висока привабливість українського АПК очевидна», — пише експерт з економіки.

Професор стверджує, що Україні необхідно перейти від експорту продукції з нульовим та низьким переділом – сировини, до експорту продукції середнього та високого технологічного переділу – готових виробів.

«За останні 10 років одним з кращих прикладів переходу від експорту сільськогосподарської сировини до експорту готової продукції є ситуація з соняшником. Рішучі протекціоністські заходи призвели до того, що з великого експортера насіння соняшнику наша країна перетворилася в одного з лідерів світового ринку соняшникової олії. Експортери продукції з нульовим переділом (насіння соняшнику) чинили потужний опір. Але вийти в лідери світового ринку виробництва соняшникової олії не вдалося б без протекціоністських заходів на підтримку тих компаній, які вирішили відійти від експорту насіння і почати їх переробляти. …Тому Україна тепер посідає лідируючі позиції в світі і по виробництву насіння соняшнику, і з експорту соняшникової олії. Але ж для сільського господарства соняшник — друга за важливістю культура після зернових», — наголошує державний діяч.

Також Данилишин розглядає декілька проблем сільського господарства, такі як поліпшення позицій в рейтингу виробників борошна та невисоку врожайність родючих українських земель, через неефективне використання їх.

«Площа українських чорноземів порівнянна з площею Великобританії, проте використовуємо ми наші землі не найбільш ефективним чином — великі обсяги експорту забезпечуються швидше великими площами під зернові, ніж високою врожайністю. Однак, я вважаю, що до більш високої ефективності ми можемо прийти і через акцент на виробництво готової агропродукції», — стверджує професор.

Екс-міністр економіки закликає до створення сприятливих умов, щоб забезпечити лідируючі позиції України в світі експорту шляхом спрямування ресурсів для сприяння розвитку тих компаній, які випускають продукцію високого технологічного переділу. Таким чином експерт розглядає два механізми для досягнення бажаного.

«Перший — створення і неухильне дотримання правил гри, які гарантують беззастережне дотримання прав власності та захисту інвестицій. Друге — бюджетне і податкове стимулювання, що дозволяє на більш якісному рівні здійснювати планування фінансових ресурсів і зосереджувати їх на пріоритетних напрямках розвитку агропромислового виробництва для досягнення максимальної ефективності інвестицій», — пропонує експерт.

Тобто, головна увага має бути зосереджена на залученні інвестицій, насамперед внутрішніх, в аграрний сектор і на поліпшення загального інвестиційного клімату в країні. Адже на частку України доводиться близько 3,5-4% світового виробництва зернових, а за останнє десятиліття експорт сільгосппродукції з України в країни Європи виріс у 2,75 рази.

«Сто років тому Україна вирощувала більше всіх у світі пшениці і виробляла більше всіх в світі цукру. Через століття Україна входить в трійку світових лідерів з виробництва ячменю, є одним з найбільших виробників цукрового буряка, а також входить у склад світових лідерів по виробництву меду, цукру, олії, свинини і картоплі. Наша країна стабільно належить до п’ятірки найбільших експортерів кукурудзи, ріпаку, зернових. Стартові позиції у нас досить хороші. Тепер важливо зосередитися на тому, щоб українські агровиробники займали високомаржинальні ніші світового ринку продовольства. І держава має їм в цьому допомагати», — закликає наприкінці свого допису Данилишин.

Новости по теме

| | |