«Щоб навести порядок в земельних відносинах, в першу чергу потрібна політична воля», – Михайло Апостол проаналізував використання сг земель

6 февраля, 2018

Ринок землі неможливий без попередньо проведеної повної земельної реформи, що включає в себе закон про обіг земель сільгосппризначення і їх інвентаризації. Таку думку висловив радник голови МВС Арсена Авакова Михайло Апостол на своїй сторінці в Facebook.

Він відмічає, прийняття відповідного закону повинен включати в себе захист права майбутніх українських власників-хліборобів, громад, збереження якісних показників землі, а також прийняття довготермінової, розписаної по роках, загальнодержавної програми розвитку аграрної галузі і села, зокрема.

Важливою, на його думку, причиною безладу в земельних відносинах є відсутність інвентаризації земель.

«Також необхідно провести повну інвентаризацію земель сг призначення, особливо земель державної власності, які в час першої реорганізації, а проводилася вона по підручниках «американських хлопців», були надані в постійне користування державним підприємствам, науковим установам, різноманітним дослідницьким господарствам і станціям, землі резерву і запасу, які на сьогоднішній день являються основною корупційною складовою і головною годівницею різного роду чиновників, аферистів», – обурюється політик.

В свою чергу він наводить перелік земель, ефективність яких є сумнівною.

«Ми повинні розібратися про ефективність використання більше 700 тисяч гектарів, наданих органам державної влади та місцевому самоврядуванню, громадським організаціям, закладам освіти та культури, профспілкам, закладам торгівлі, житлово-експлуатаційним організаціям; це біля 550 тисяч га надані промисловим підприємствам; це 640 тисяч га ,надані підприємствам транспорту; це більше 400 тисяч га. надані частинам,підприємствам,організаціям,навчальним закладам Міноборони; це більше 500 тисяч га, які надані в постійне користування організаціям, підприємствам, установам оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; це 250 тисяч га водогосподарських підприємств, 88 тисяч га спільних підприємств,міжнародних об’єднань і організацій юридичних і фізичних осіб; це майже 800 тисяч га землі,не надані у власність або постійне користування в межах населених пунктів; це нічийні польові дороги між паями,полезахисні смуги…», – аналізує Апостол.

Разом з цим є земля, право на яку здобули 6,9 млн громадян України згідно земельної реформи. За його словами з них отримали сертифікати 6,8 млн громадян, а близько 100 тисяч паїв так і залишились не витребуваними, доля яких на сьогодні невідома.

«За оперативними даними Держгеокадастру України на сьогодні біля 310 тисяч власників земельних часток (паїв), які померли і спадщину не переоформили. Таким чином, близько 1.5 млн.га сг угідь фактично не мають власника, але використовуються, приносячи щорічно мільярдні втрати місцевим бюджетам», – розмірковує експерт.

За словами Апостола, таких земель в Україні нараховується близько 10 млн.га., що приблизно дорівнює площі Болгарії.

«Провівши інвентаризацію ефективності використання земельного банку України, ми вирішуємо три основні завдання — практично подолаємо корупційні схеми, наповнюємо місцеві бюджети і готуємо фундамент для запуску ринку землі. Щоб навести порядок, потрібна, передусім, політична воля. В першу чергу, необхідно отримати розрахунки і наукове обґрунтування щодо потреб земель с/г призначення, які перебувають у постійному користуванні сотень держпідприємств», — вважає він.

І додає, що після цього всю «лишню» землю на прозорих аукціонах слід виставити на продаж права оренди.

«Внаслідок проведення таких аукціонів у різних областях України, орендна плата зросла в 3—4 рази від стартової ціни і в 6—8 разів від ціни, яку платили до аукціону. Скажіть, які ще інвестиції потрібні?», — підсумував Михайло Апостол.

Новости по теме

|