Використання гідрогелів чи як здобути гарантовану прибавку врожаю

2 февраля, 2018

Гідрогелі – потужні полімерні абсорбенти, які здатні поглинати кількість води в 500-600 разів більше своєї ваги. Поглинаючи надлишки води під час дощів або поливу, гідрогелі поступово її віддають коріння рослин.

Необхідність отримання гарантованих врожаїв в будь-яких погодних умовах і в будь-яких районах Землі підштовхнула вчених до створення гідро гелю. За завданням ООН в декількох країнах потужними хімічними концернами були розпочаті дослідні роботи зі створення сільськогосподарського гідрогелю, що одночасно підвищить врожайність грунту і не завдасть шкоди довкіллю. Найбільших успіхів у цьому досягли хіміки Німеччини, Франції, Англії, Америки. Саме в цих країнах були створені перші товарні зразки гідрогелю, які були запущені у виробництво. При цьому було вирішене подвійне завдання:гідрогель брав участь у структуруванні грунту та збагачувавгрунт легкозасвоюваними сполуками калію, які входять до його складу. Гідрогель – екологічно чистий полімерний продукт. Він не токсичний та не наносить шкоди ґрунту та саджанцям. При утворенні гелю ґрунт не втрачає поживних речовин, які в ньому містяться.Таке спільне поєднання корисних властивостей дозволяє отримувати гарантовану прибавку врожаю на 30-60% щорічно на великих площах і в різних кліматичних зонах.

В умовах південного Степу України вологість грунту є лімітуючим фактором. Наприклад, для нормального проростання насіння зернобобових культур потрібно не менше 120% вологи від їх повітряно-сухої маси. Коренева система під час проростання культури сформована дуже слабо, тому зволоження поверхневого шару грунту має велике значення. Суперабсорбенти дозволяють утримувати вологу протягом тривалого проміжку часу та поступово віддавати її рослинам. Таким чином ріст рослин поліпшується за рахунок рівномірного і систематичного водопостачання, яке зберігається протягом усього періоду вегетації. За даними науковців, гідро гель в дозах 200 – 300 кг/га позитивно впливає на запаси продуктивної вологи у фази кущення, колосіння та повної стиглості озимої пшениці.

При внесенні добрив на фоні гідрогелю, їх ефективність зростає. Зазвичай, щоб компенсувати винос елементів живлення, використовують їх важкорозчинні форми, або використовують багаторазову підгодівлю невеликими дозами. Але потрібно пам’ятати, що використовуючи навіть легкорозчинні добрива, треба стежити за вологістю ґрунту. Так, на тлі високого вмісту добрив, але в діапазоні вологості не оптимальному для рослин, вони просто не можуть використовуватися. Гранули гідрогелю — це своєрідний резервуар води і поживних елементів в доступній формі. Гідрогель здатний утримати до 40% добрив, що зазвичай стікають в зону недоступну для коренів.

Ефективним є застосування гідрогелів в розсадництві. Найкраще використовувати його для пророщування насіння томата. Корінці томата міцно притягуються до його гранул. Плюс гідрогелю в тому, що його треба зовсім небагато. Дрібнонасінні культури доцільно висівати на фільтрувальний папір, розташувавши його зверху гідрогелю. Аби він не пересихав, треба накривати посіви прозорою кришкою або плівкою. Коренева система рослин не загине на гідрогелі, якщо дрібнонасінні овочі висівати невеликими порціями і пікіровку проводити трохи раніше, ніж зазвичай, не чекаючи фази повного розкриття сім’ядоль.Аледля культур з шкірястими оболонками насіння, наприклад, запашний горошок, гідрогель не підходить. Не бажано використовувати гідрогель повторно, він темніє, зморщується, а при зіткненні з повітрям на ньому поселяються бактерії.

Посадка саджанців

Саджанці в рідкому розчині гідрогелю

При посадці багаторічних дерев і чагарників гідро гель насипається зазвичай на дно кожного посадкової ямки, після чого в підготовлену ямку вкладається посадковий матеріал і зверху засипається ґрунт, ущільняється і рясно поливається водою.Можна зробити і іншим способом: перед посадкою занурити коріння в желеподібний розчин гідрогелю. Цей спосіб незамінний, якщо перед посадкою саджанці підлягають тривалому зберіганню або транспортуванні. Гель обволікає коріння, не тільки забезпечуючи запас вологи для нормального розвитку рослини, але і захищаючи від хвороб і пошкодження при транспортуванні. Особливо ефективно застосування гідрогелів на несприятливих ґрунтах (сильно засолених, забруднених і т. д.), оскільки в цьому випадку забезпечується висока приживлюваність і нормальний розвиток саджанців.

Гідрогель можна використовувати в гідропоніці як самостійний елемент, у вигляді штучного грунту. У ньому добре ростуть рослини, що люблять гідропоніку. Ефектно виглядають рослини в скляній ємності. Гідрогель у цьому випадку можна фарбувати в потрібний колір. Для висадки рослини в гідрогель рекомендується коріння відмити від землі, насипати гідрогель і помістити на нього коріння рослини, потім досипати гідрогель доверху і верхні шари його злегка прим’яти для більш повного прилягання до коріння. Для поливу використовують кип’ячену або дистильовану воду. Поливати гідрогель необхідно в міру підсихання верхніх шарів. Воду в квіткову вазу заливають так, щоб підсохлий гідрогель повністю відновив свій вихідний обсяг. Надлишок води (якщо він є) видаляють. Зменшити випаровування води з гідрогелю можна, якщо прикрити поверхню звичайною харчовою плівкою. При внесенні мінерального підживлення в гідрогель краще використовувати спеціально розроблені для цих цілей суміші. З часом може з’явитися цвіль. У цьому випадку необхідно промити гідрогель.

Кольоровий гідрогель

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | |