Однією з причин низького врожаю є недотримання правил сівозміни, – доктор сільськогосподарських наук

23 ноября, 2017

Проблема низького врожаю, з якою стикаються все більше місцевих фермерів, має дуже обґрунтовану причину. До таких наслідків призводить недотримання закону сівозміни, який є основою основ землеробської галузі. Так вважає доктор сільськогосподарських наук, професор Миколаївського національного аграрного університету Валентина Гамаюнова. Про це вона розповіла в коментарі виданню «АгроЮг» під час всеукраїнської науково-практичної агроекологічної конференції «Перлини степового краю», що відбулась 23 листопада в Миколаївскому національному аграрному університеті.

– Якщо ми використовуємо правильне чергування культур в просторі і часі на кожному полі, ми зменшуємо витрати на виробництво основної продукції. Тобто, на формування врожаю на 15-20% за рахунок того, що ми уходимо від шкідників, бур’янів і різних патогенів, які залишаються в ґрунті для наступних культур, – розповідає вона.

За словами професора, ґрунт є самовідновлюваною структурою, але фермери за допомогою процесу сівозміни повинні допомагати йому в цьому. Адже під час зміни культур, що насаджуються, земля насищається достатньою кількістю органіки. Результатом цього стануть і високі врожаї, і висока якість продукції, ґрунт буде оздоровлений, а також покращиться екологічна ситуація.

– Зараз люди самі стикаються з цією проблемою. Фермери приходять і кажуть, що сіють соняшник вже п’ятий рік, і вже зовсім нічого не отримують. Наступає інтоксикація ґрунту, спільні хвороби, спільний шкідник, тому йде дуже велике зниження врожаю. Не можна весь час вирощувати монокультуру. Це негативно впливає перш за все на родючість ґрунту. Наше землекористування – це наш основний засіб виробництва, унікальне надбання. Але треба повернутись до виконання основних законів землеробства і до забезпечення потреб рослин. Переходити на засади біологізації, ресурсозбереження, тому що на сьогоднішній день добрива дуже дорогі, – пояснює Гамаюнова.

Процес відновлення ґрунту в середньому займає не менше 5-7 років, але обов’язково із включенням до добору бобових культур і багаторічних трав, які залишають велику кількість кореневих решток і можуть успішно замінити гній і інші органічні рештки.

– Причиною низького врожаю основних культур є відхилення від сівозміни. Залежно від сівозміни ми правильно обробляємо ґрунт. А коли в нас іде одна монокультура, ми його не обробляємо, а просто шкрябаємо. І у нас утворюється така плужна підошва, що ґрунт, навіть коли йдуть великі дощі, за відсутності органіки і неправильного обробітку ґрунту, не може утримати цю вологу. Таким чином рослинам важко рости – вони не можуть пробити цю підґрунтову плужну підошву, і нормально розвинути свою кореневу систему. А якщо коренева система розвинута слабко, то звичайно культура не може взяти ефективно достатню кількість води. В цьому весь успіх, – підсумовує Валентина Гамаюнова.

Новости по теме

| | | | |