На Одещині готуються до впровадження пілотного проекту з відновлення зрошення

22 февраля, 2021

В Одеській ОДА відбулося засідання «круглого столу» за темою «Стратегія зрошення та дренажу, організації наукових робіт по впровадженню новітні технологій на поливних землях з метою забезпечення їх високоефективного використання», — повідомляє pivdenka.info.

В рамках реалізації Програми відновлення та розвитку зрошення в Україні та відповідно до пріоритетів її реалізації Одеська область обрана у якості майданчика для впровадження пілотного проєкту. Наразі було прийнято рішення про те, щоби запуску зазначеного проєкту передувало проведення в ОДА «Круглого столу» з питань розвитку зрошення в країні.

Болючою проблемою є вартість подачі води для зрошення.

У науково-практичному заході взяли участь представники центральної та виконавчої влади, урядовці, депутати обласної ради, керівники профільних департаментів, аналітики, експерти з агропромислових питань, зокрема, зрошення; науковці,
інвестори, керівники фермерських господарств тощо.

Відкриваючи засідання, голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький поінформував присутніх про ситуацію, що склалася у галузі зрошення в Одеській області, наголосивши на таких ключових аспектах:

  • В області нараховується 226,9 тис. га зрошуваних земель, що становить майже 11% ріллі, на яких вирощуються зернові, овоче-баштанні, технічні, кормові культури та плодово-ягідні насадження й виноград. Проте, з наявних 226,9 тис. га щорічно поливається максимум 30 – 40 тис. га, що становить 15 – 17% від можливого.
  • Аналіз метеоспостережень за останні два десятиліття свідчить, що середньодобові температури повітря у весняно-літній період зросли на 1,5-2,0°С. Потенціал зрошуваних земель дуже значний. Практика роботи свідчить, що врожайність всіх сільськогосподарських культур на поливі у 1,5-2 рази вище, ніж на суходолі.
  • Глобальні зміни клімату, що відбуваються, підштовхують до необхідності активніше використовувати зрошувані землі. Так, якщо у 2003-2005 роках середньодобова температура травня становила 17°С, то у 2018 році вже 18,6°С. У червні, відповідно, 19,5°С та 22,4°С. А це основні місяці формування врожаю. Разом з тим, протилежна тенденція спостерігається з опадами. Зрошувані мережі, побудовані в області 40-50 років тому, у своїй більшості зношені на 100%, застаріли – як фізично, так й морально. Вимагає модернізації інженерна інфраструктура, насосні станції, магістральні водоканали тощо.

Болючою проблемою є вартість подачі води для зрошення, яка в Одеській області через конструктивні особливості зрошуваних мереж у 5-6 разів вища, ніж в інших областях України, що призводить до зростання собівартості отриманої на зрошенні продукції.
У своїх виступах фахівці проаналізували та розкрили цілий ряд вкрай важливих питань стосовно зрошення в Одеській області.

У заході взяли участь в режимі онлайн заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький та перший заступник голови Держводагентства України Олексій Кузьменков.

Заступник Міністра відзначив високий рівень співпраці між органами центральної влади (Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів, Держводагентства, обласними державними адміністраціями), що є запорукою оперативного та ефективного вирішення питань.

У зв’язку з цим пан Висоцький поінформував про представлення найближчим часом у Верховну Раду проєкту Закону «Про об’єднання водокористувачів». Він також прокоментував питання стосовно недосконалості законодавчо-правової бази галузі, що заважає впровадженню інвестиційних механізмів; висвітлив аспекти стосовно компенсаційних механізмів щодо інвестицій і вкладень фермерів (25%) та надання грантів дрібним фермерам (до 50 га).

— Аграрії Одещини можуть стати бенефіціарами та отримати ресурс на розвиток зрошення та впровадження новітніх технологій, – зазначив заступник Міністра.

Підсумовуючи, Сергій Гриневецький ще раз наголосив на тому, що для Одещини питання зрошення є пріоритетом. У зв’язку з кліматичними змінами продовольча безпека регіону значною мірою буде залежати від того, наскільки ефективно адаптується сільське господарство до майбутніх агрокліматичних умов вирощування сільськогосподарських культур, адже саме кліматичні зміни поступово роблять агровиробництво в регіоні без додаткового зрошення малопродуктивним, в той час, як полив підвищує врожаї у 2 – 3 рази.

— Допомогти аграріям адаптуватися до змін клімату може та повинне зрошення. Після катастрофічної за наслідками посухи 2020 року, коли я проходив співбесіду в Уряді щодо призначення на посаду голови ОДА, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль серед першочергових завдань для регіону визначив саме створення проєктів щодо зрошення, – зазначив голова ОДА.

Він також звернув увагу на те, що в Одеському регіоні працюють не тільки центральні, а й регіональні банки, які готові долучитися до обласних програм стосовно удосконалення системи зрошення в області та видавати кредити під гарантії місцевих бюджетів.

— Круглий стіл, який ми провели – меседж Уряду та суспільству, що проблема зрошення й водних ресурсів – це питання національної безпеки, тому я впевнений, що необхідно поновити Міністерство водних ресурсів та водного господарства, адже повноважень Державного агентства сьогодні вкрай недостатньо. Чи, як варіант, розглянути питання щодо приєднання відповідної структури до складу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. За напрямок зрошення, якості води та водозабезпечення повинен нести відповідальність урядовець, – наголосив Сергій Гриневецький.

Новости по теме

| | |