В наступному році поголів’я свиней буде найнижчим за всю сучасну історію України, – експерт

31 октября, 2017

Загальне поголів’я свиней на початок 2018 року буде найнижчим за всю сучасну історію України — на рівні 6,1 млн голів. Про це написав аналітик сільськогосподарських ринків та національний консультант ФАО Андрій Панкратов на своїй сторінці у мережі Facebook.

«Ми неодноразово чули про те, що поголів’я свиней в країні на початку 2017 року виявилося найнижчим майже за 10 років, але цікаво, як справи зараз? Відразу скажу — погіршились. Тобто поголів’я продовжувало скорочуватись», — повідомив Панкратов.

На початку року поголів’я трошки збільшилось, але відставання від минулорічних показників станом на 1 жовтня сягнуло вже 9,3% (6 млн 762 тис. голів проти 7 млн 454 тис. голів), тоді як на 1 січня різниця становила 5,8%.

Треба зазначити, що найбільше скорочення відбулося в категорії сільськогосподарських підприємств. На 1 жовтня там утримувалося на 10,1% менше свиней, ніж торік (3,427 млн голів проти 3,814 млн), хоча на початок року відставання було на рівні всього 3,7%. Факторів цього скорочення багато — це і АЧС, і низька прибутковість в минулому році, наслідки якої почали проявлятися в повній мірі, і доволі високі ціни на живець, які підбадьорювали реалізацію, і ремонт потужностей та оновлення поголів’я відразу на декількох крупних підприємствах.

В господарствах населення скорочення поголів’я свиней відбувається без прискорення і продовжує тренд останніх семи років. На 1 жовтня різниця з попереднім роком складала 8,4% (3,334 млн голів проти 3,639 млн), а на 1 січня вона була не набагато меншою — 8,1%.

Частка поголів’я в сільгосппідприємствах на 1 жовтня склала 50,7%, що вже трошки менше, ніж торік (51,2%) але все ще вище половинної відмітки.

«Отже що нам дає розуміння цієї картини? По-перше, це те, що тенденція скорочення поголів’я свиней в господарствах населення продовжується і вона майже не реагує на тимчасові ринкові фактори, тобто є еволюційною. Професійний свинарський сектор, навпаки, доволі чуттєвий до змін прибутковості і ризиковості бізнесу і проявляє доволі логічну і прогнозовану реакцію. Поки що ця реакція є трошки запізнілою, адже, наприклад, в ЄС і пік цін відбувся раніше і відповідне збільшення виробництва сталося скоріше, але все ж таки з’являються ознаки сталого ринку і в нас», — говорить експерт.

За його словами, не дивлячись на всі ризики, пов’язані з АЧС, можна очікувати, що професійний свинарський сектор покаже зростання поголів’я (точніше зменшить відставання від минулого року, враховуючи сезонну тенденцію на спад в цю пору) вже в найближчі місяці, оскільки прибутковість бізнесу значно покращилася і є зараз найвищою за останні три роки. Водночас, перекрити цим спад поголів’я в господарствах населення поки що нереально і загальне поголів’я свиней на початок наступного року очікувано буде найнижчим за всю сучасну історію України.

Нагадаємо, раніше експерт ФАО назвав причини низького поголів’я свиней.

Новости по теме

| | | |