Аграрії Херсонщини незадоволені цьогорічним врожаєм соняшника

30 октября, 2017

В цьому році аграрії Херсонської області з одного гектара збирали в середньому по 1,3 тони насіння, що практично вдвічі менше ніж в середньому по країні. Про причини таких низьких врожаїв олійної у регіоні виданню khersonline.net розповів головний науковий співробітник відділу зрошуваного землеробства Інституту зрошуваного землеробства НААН Микола Малярчук.

«За моїми прогнозами, середня врожайність соняшнику на Півдні України становитиме у середньому 0,8-1,2 т/га. Чому? Було надто мало вологи. У березні запаси вологи становили 1,5 тис. кубометрів води на гектар, а соняшнику її потрібно не менше двох тисяч. Якби випало 50 мм дощу в період вегетації, тоді проблем не виникло б. А у нас із зими було лишень 1100 кубометрів води на гектар, а з весни — самі бачили…», — розповідає фахівець.

За словами Малярчука, щоб соняшник зміг у повній мірі реалізувати свій потенціал сума атмосферних опадів має становити близько 550 мм. Цьогоріч у північних районах області показник становить 380-400 мм, у південних районах області ще менше.

«Ось така не надто оптимістична картина з цьогорічним врожаєм соняшнику. Дехто з дрібних товаровиробників узагалі махнув на врожай рукою і не став збирати, собі ж на збиток», — розповідає доктор сільськогосподарських наук.

Микола Малярчук також додає, що через намагання отримати якомога більший прибуток аграрії продовжують зловживати сівозміною, в результаті чого лише сприяють зниженню якості та родючості грунтів.

«Не можна у посушливих районах насичувати соняшником сівозміни більш ніж на 18-20% угідь. А у нас і до 30 буває! І коли ми людям зауважуємо — чому ставляться до землі по-хижацькому, то вони тільки плечами знизують. Тому я з усією відповідальністю кажу: у нас системи землеробства (і на богарі, і на зрошуваних землях) в різних кліматичних підзонах Херсонщини мають стихійний характер і спрямовані на окупність технологій і заробіток грошей. Багато товаровиробників просто ігнорують закони агрономії. У підсумку ми повернулися до тих сівозмін, які існували 100-150 років тому. А це повернення вже у недалекому майбутньому може дуже дорого коштувати», — додає Микола Малярчук.

Нагадаємо, станом на 27 жовтня, соняшник у області зібрано з 93% площ, при цьому намолочено 436 тис. тонн насіння. Середній показник врожайності культури цьогоріч склав 1,3 т/га, (середня врожайність по країні — 2,2 т/га).

Новости по теме

| | | |