В Україні утримуються теплі погодні умови, що подовжує осінній період вегетації

17 ноября, 2020

Протягом першої та початку другої декад листопада утримувалась дуже тепла для пізньої осені погода з високою аномалією як середньої декадної (2,5-5,6°С), так і середньої добової температури повітря (у найтепліші дні — 3-8°С), з опадами різної інтенсивності протягом 1-5 днів та густими туманами. Про це свідчать дані аналітичної довідки про агрометеорологічні умови та стан посівів в Україні, передає пресслужба НААН.

«Середня обласна температура повітря за декаду виявилася в Одеській, Вінницькій, Хмельницькій, Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Закарпатській областях на 1−2,9°С, на решті території — на 3,2−5,7°С вищою за норму і становила від 4,4 до 9,1°С тепла. Максимальна температура повітря підвищувалася до 13−15°С, у південних, Донецькій, Львівській та Закарпатській областях — до 16−18°С тепла», — йдеться в повідомленні.

За даними Укргідрометеоцентру станом на 10 листопада суми ефективних температур повітря вище +5°С, що накопичилися з початку вересня, перевищували середні багаторічні показники на 205−290°С, і по агрокліматичних зонах становили: у Степу — 650−840°С, за середньої багаторічної норми — 390−550°С; Лісостепу — 565−655°С (320−405°С); на Поліссі — 520−575°С (315−370°С). Для нормального розвитку озимих культур необхідна сума температур 200−300°С від сходів до припинення вегетації.

«Дощі, які відмічалися протягом звітного періоду, поповнили запаси продуктивної вологи, особливо у верхніх шарах ґрунту. Середня обласна кількість опадів в Одеській, Миколаївській, Кіровоградській, Черкаській, Житомирській, Рівненській, Хмельницькій та Чернівецькій областях становила від 17 до 50% декадної норми (2−6 мм), у деяких районах цих областей опадів не було зовсім», — додають фахівці.

За даними Укргідрометеоценту станом на 8 листопада запасами продуктивної вологи орного шару ґрунту під озимими культурами на окремих площах Харківської, Донецької, Одеської, Миколаївської, окремих районах Кіровоградської, Дніпропетровської, Полтавської та Запорізької областей вони оцінювалися як недостатні (11−20 мм), в окремих районах — незадовільні (менше 10 мм продуктивної вологи).

«Запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту під озимими культурами на більшості площ південних, східних, місцями у центральних областях становили переважно 41−70 мм, в Одеській, Донецькій, багатьох районах Луганської, Харківської, Запорізької та Миколаївської областей — 15−30 мм, що у 2−4 рази менше багаторічних показників. У західних, північних та Вінницькій областях запаси вологи становили 80−160 мм і більше», — підкреслили метеорологи.

В результаті такі погодні умови значно подовжили осінній період вегетації за сприятливого зволоження ґрунту. З огляду на велику кількість пізніх посівів це був надзвичайно сприятливий фактор для покращення фазового розвитку посівів.

Новости по теме

| |