«Підтримка молочного сектору – це не втрати, а інвестиції»: молочні асоціації розкритикували держбюджет-2021

12 ноября, 2020

Через відсутність належної державної підтримки, Україна заглиблюється в молочну кризу. Крім стрімкої втрати поголів’я корів та скорочення виробництва, країна скотилася до статусу нетто-імпортера «молочки». На цьому зауважили експерти молочної галуззі під час  пресконференції «Держбюджет 2021: які загрози для молочної галузі?», передає пресслужба Асоціації виробників молока.

Виходом із цієї ситуації є реалізація Концепції державної підтримки тваринництва на 2021-2023 рр. та Національної Стратегії розвитку молочної галузі 2021-2030 рр., розроблених Мінекономіки в діалозі з галузевими асоціаціями.

«У 2017 році, скасовуючи спецрежим ПДВ для агровиробників, уряд зобов’язався виділяти до 2021 року не менше 1% «аграрного» ВВП на програми державної підтримки АПК – тобто близько 7 млрд грн. Жодного року загальна сума держпідтримки не досягала таких розмірів», – зауважує Ганна Лавренюк.

Незважаючи на глибоку кризу в молочному секторі, у державному бюджеті на наступний рік фонд підтримки сільгоспвиробників збільшили лише на 500 млн грн (тобто до 4,5 млрд грн). Це незрівнянно менше, ніж пропонувало Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, підтримував Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики та очікували представники галузі.

Віцепрезидентка АВМ наголошує: «Фонди, передбачені на держпідтримку, показують, що їх недостатньо. На відшкодування вартості племінних ресурсів в бюджеті на 2020 рік закладено 300 млн грн, а заявок на сьогодні уже на 380 млн. Тобто, всі господарства, які розраховували на підтримку, отримають пропорційно нижчу суму».

Голова ради директорів Спілки молочних підприємств Вадим Чагаровський зауважив, що кризова ситуація, яка є в молочній галузі, має головний фактор – відсутність бачення у державних чиновників важливості молочного сектору для розвитку економіки.

«Для підтримки молочного сектору необхідно інвестувати 90 млрд грн протягом 10 років. В Україні сьогодні реально виробляється 6 млн тонн молока, а не 9,6, як констатує ДССУ. Для того, щоб забезпечити потреби внутрішнього ринку та повернути статус експортно-орієнтованої країни, необхідно виробляти 10 млн тонн молока», – говорить Вадим Чагаровський.

АВМ закликає Кабінет Міністрів прийняти правильне остаточне рішення щодо фінансування сектору тваринництва загалом, і молочного зокрема. Національна Стратегія розвитку молочної галузі дасть можливість наростити обсяги виробництва молока від промислових ферм до 10 млн тонн. А кожна додаткова тонна молока-сировини, вироблена в молочній галузі, це 15 тисяч нових робочих місць у молочному скотарстві та 135 тисяч — у суміжних галузях, 10 млрд. грн відрахувань із зарплат до бюджету, додаткових 160 тисяч корів та нові молочнотоварні ферми.

Підтримка молочного сектору – це не втрати і не витрати в економіку, а надзвичайно рентабельні інвестиції. Тому в усьому світі тваринництво активно підтримується на державному рівні.

Новости по теме

| | | | |