Бджільництво: знання й практичні поради від науковців

28 октября, 2020

Під час зимівлі потрібно створити умови, щоб бджіл нічого не турбувало на точку чи зимівнику, де вони зимуватимуть.

Варто зауважити, що в останні роки в Україні різко змінився клімат, тобто як таких сурових морозів не має і бджоли успішно зимують на дворі. Однак, деякі бджолярі, особливо на початку своєї пасічницької кар’єри, вважають, що бджолам потрібне тепло таке ж як і людині, і заносять вулики з бджолами до приміщень, де температура взимку підіймається вище +80С. Це призводить до збудження бджіл, більшого споживання кормів, і взагалі поганої зимівлі. Оскільки оптимальна температура у приміщеннях, де мають зимувати бджоли, повинна бути на рівні +2…+40С.

Бджоли не бояться холоду, а бояться голоду

Якщо бджоляр подбав про те, щоб у бджолиній сім’ї на кожній стандартній рамці розміром 435х300 мм було 2,5 кг меду, то все буде гаразд. Такої кількості меду бджолам вистачає до кінця квітня, а там уже починають цвісти й перші весняні медоноси.

Створення пасіки початківцями

Насамперед, перед тим як зайнятися бджільництвом, бажано отримати спеціальні знання з бджільництва: пройти спеціальні курси, або самостійно читаючи літературу.

При створенні пасіки варто звернути увагу на деякі моменти

Бажано проаналізувати наявну медоносну базу в радіусі 2 км навколо планового розміщення пасіки. Є спеціальна методика, яка дозволяє зрозуміти, який потенціал медопродуктивності рослин, що ростуть навколо пасіки, бджоли можуть використовувати. Бджоляр робить висновки про кількість бджолосімей, які може «прогодувати» дана місцевість, і, якщо в даній місцевості бідна кормова база для бджіл, їх можна перевозити до медоносів і таким чином мати товарний мед.

Важливо перед початком заняттям бджільництвом знати реакцію свого організму на бджолині вжалення. Оскільки незначна кількість людей має серйозну алергічну реакцію, їм буде складно пасічникувати, бо на практиці часто трапляються випадки, коли бджоли жалять бджоляра. Хоча я знаю людей, в яких з початку була сильна алергія на вжалення, але сильне бажання і спеціальне «тренування» виробило в організмі імунітет до них.

Іншим важливим моментом є вибір місця для розміщення пасіки

Місце для пасіки повинно бути добре освітленим, знаходитися на підвищеному місці. Найкраще це робити в саду, де навесні, коли ще не розпустилося листя, вулики добре прогріваються сонцем, а пізніше — затінюються, що запобігає їх перегріванню. Якщо пасіку розмістити на відкритому місці, то влітку бджоли будуть посилено вентилювати гнізда, продуктивність пасіки різко знизиться, вони будуть роїтися.

Небажано розміщувати вулики поблизу великих водоймищ, оскільки бджоли часто літатимуть через це водоймище і внаслідок ефекту так званого зрадливого люстерка, багато їх буде гинути у воді під час сильного вітру.

Добрі умови для пасіки можна створювати і самому, для чого слід насадити живу огорожу з нектароносних рослин: жовтої акації, глоду, плодово-ягідних кущів. Не можна розміщувати пасіку на перельоті бджіл з іншої пасіки, бо це неминуче призведе до бджолиних крадіжок, зльоту частини бджіл в чужі вулики, їх нападам тощо.

Важливо також не забути потурбуватись і про своїх сусідів. Заручіться їхньою підтримкою, а щоб не завдати людям клопотів через близьке сусідство бджіл, бажано насадити живу огорожу або поставити не щільний паркан висотою не менще 2,5 м. Огорожа обов’язкова за умови, якщо неподалік знаходиться дорога, розміщені тваринницькі приміщення, дитячий садок, майданчики для ігор. При цьому бджоли, вилітаючи з вулика, зразу злітають угору.

Далі постає питання про те, які вулики обрати. Насамперед потрібно розуміти, що не вулик мед робить, а бджоли

Тобто, якщо цього меду не буде в природі, то який би не був розхвалений вулик, меду в ньому не буде.

Звичайно, є певні нюанси, і деякий вплив на медозбір система вулика має, але варто рекомендувати наступне:

Якщо у людей за фізичним станом є деякі обмеження (наприклад, протипоказано підіймати важке), то їм краще обрати так звані вулики-лежаки, або ж корпусні вулики з рамками розміром 435х145мм.

Для тих, хто планує кочувати, варто обирати корпусні вулики на рутівську рамку, до речі, це найпоширеніший вулик у світі – все промислове бджільництво використовує дану систему вуликів. Також поширені серед бджолярів корпусні вулики з магазинними надставками.

Ще одне питання: де взяти бджіл?

Бджіл придбати можна в різний час і за різною ціною.

Перша спосіб — це купівля  бджолиних сімей навесні. Що при цьому маємо? Купуємо повноцінну сім’ю, яка перезимувала. Придбати її можна раніше, ніж так звані «пакети». Купувати їх раджу в квітні. Зазвичай ціна вказується за кількістю рамок, які бджоли обсиджуються у цій сім’ї. Бджіл краще купувати не ближче, ніж за 3 км до майбутнього їхнього місця розташування, тому, що частина льотної бджоли може злетіти.

Другий спосіб – купівля так званих «пакетів». Зазвичай, в них продають 4 рамки з розплодом, де є минулорічна матка. Починають продавати «пакети» масово з початку травня – у цей час їх і варто купувати.

Які тут ризики? А також інші рекомендації при купівлі бджіл

Зазвичай купувати бджіл я би радив у когось знайомого із бджолярів, або у того бджоляра, до якого ви можете приїхати на пасіку. Перед тим, як купувати, потрібно оглянути декілька бджолиних сімей на пасіці, щоб зрозуміти загальний стан справ, чи бджоли не хворіють, з’ясувати силу сімей, наявність кормів. Знову ж таки, потрібно мати знання, щоб все це аналізувати. Який там розплід? Чи немає ознак, що можуть свідчити про хворобу? Чи є матка? Яка вона, ну й таке інше… За кожною ознакою можна визначити, чи матка не стара (можуть говорити, що вона минулорічна, а насправді їй більше 2-х років). І лише при такому підході ви реально бачите, що купуєте. У випадку купівлі бджіл через інтернет, їх пересилають поштою, і тому є ризик їх загибелі під час пересилання. Одним словом, це називається «купуємо кота в мішку».

Третій спосіб – купівля бджіл на ринку, базарі чи ярмарку. При цьому способі також доводиться вірити продавцю на слово, реально ви зможете побачити, що купили тільки в дома на пасіці.

Четвертий спосіб – самий бюджетний не вимагає фінансових затрат, – це зловити самому бджолиний рій. Звичайно, якщо сім’ю ви купуєте в середині квітня, а відводок-пакет купуєте на початку травня, то рої починають масово вилітати десь із середини травня, а зовсім масово – у кінці травня.

Порівнявши фінансові затрати на купівлю бджіл різними способами можна побачити, що при купівлі перезимувалої бджолиної сім’ї навесні 2020 року потрібно було заплатити від 1500 грн, пакета бджіл – від 800 грн.

Для того, щоб впіймати рій, достатньо зробити невеликий ящик, в який вміщувалося б 6-8 рамок, і розвісити такі «ловушки» в лісопосадках. Дехто боїться ловити «дикі» рої, вважаючи, що бджоли можуть бути хворі. Однак, не варто цього боятися, бо ризики при цьому мінімальні. Бджоли із хворих сімей не рояться. Роїння відбувається в здорових сім’ях.

При створенні пасіки завжди виникає запитання – скільки ж бджолиних сімей потрібно для старту? Дехто мінімально підходить до цього — купує одну бджолину сім’ю. Категорично не варто розпочинати з однієї бджолиної сім’ї. Щонайменше – з трьох. Звичайно, можна купити одну зимувалу бджолину сім’ї і в травні розділити її навпіл, потім ще раз розділити навпіл вже дві сім’ї, і ,таким чином, в зиму можна піти із шістьма сім’ями. Але зробити це під силу досвідченим бджолярам. Помилка початківців: придбавши одну сім’ю, вони ціле літо з нею «бавляться», і не зробивши жодного відводка, так і йдуть в зиму. Взимку часто така сім’ях гине, і навесні розпочинають все з початку. Це сценарій бджоляра без базових знань з біології і розведення бджіл.

Про що необхідно подбати з самого початку? Купити необхідний реманент

Його не так багато й потрібно на початку. Обов’язково варто подбати про захист, купити лицеву сітку чи куртку або цілий костюм. Звичайно не обійтися без димаря, стамески, а далі різних кліточок, ковпачків, тощо. Деякі речі можна виготовити самостійно з підручних матеріалів, зекономивши при цьому, наприклад годівниці, стамески та ін.

При створенні пасіки можна піти двома шляхами: купляти все необхідне в спеціалізованих бджолярських магазинах, або виготовляти самостійно чи купувати б/у. Для прикладу, ціна нового вулика «під ключ» вийде близько 1000 грн., а можна зекономити, купивши вулики б/у, або виготовити їх самостійно (за умови наявності столярного обладнання, матеріалів і навичок).

Сьогодні на ринку для бджільництва пропонується широкий асортимент інвентаря і обладнання, але це не означає, що він весь буде необхідний вам при роботі з бджолами.

Микола Володимирович Войналович,
кандидат сільськогосподарських наук,
доцент кафедри конярства і бджільництва
Факультет тваринництва та водних біоресурсів
Національний університет біоресурсів і природокористування України

Новости по теме

|