Розваги для свиней у вигляді іграшок – це вимога принципів добробуту та сучасності

21 сентября, 2020

З метою вирощування здорових свиней і, як наслідок, отримання якісної м’ясної сировини та високого прибутку, власники свиногосподарств мають створювати оптимальні умови утримання для тварин. Оскільки кожна жива істота прагне свободи, а згідно підписаної асоціації України з Європейським союзом про захист тварин та їх комфорт, які утримуються на фермах (директива № 95/58 ЄС «З охорони сільськогосподарських тварин» Ради ЄС від 20.07.1998 р.),фермер зобов’язаний дбати про реалізацію свободи простору для свиней, за рахунок яких останні повноцінно ростуть і розвиваються.

Свині – це соціальні тварини, які за своєю сутністю є дослідниками. А це значить, що вони люблять гратися іграшками і, таким чином, можливо урізноманітнити їхнє життя в закритому просторі. До того ж, іграшки стимулюють ріст свиней і, навіть, впливають на якість їхнього м’яса. Коли поросята не можуть знайти предмет досліджень, то можуть перемкнути увагу на собі подібних й кусають вухата хвости.

Тому, з метою попередження привертання уваги свиней одне до одного через нудьгу, а також для зменшення агресивної поведінки, багато свинологівзапроваджують постійний доступ поросят до матеріалів, що забезпечують проведення належної пошукової діяльності, таких як: солома, сіно, тирса, грибний компост, торф, водорості, чесалки та предмети, які можна гризти – пластикові «іграшки», рекреаційні ланцюги, шини, дерев’яні бруски і м’ячі, тощо.

З 2003 року у Великій Британії використовують кулі, футбольні м’ячі, баскетбольні кошики, харчові балони, «маніпулятивний матеріал» – Едінбурзький фудбол – це своєрідна куля, в яку при необхідності додають смакові речовини, які полюбляють свині, зокрема ваніль, шоколад, що провокують вироблення природніх пошукових та риючих поведінкових актів у свиней. У Данії збагачення свиней ігровими пристроями почалося з 2005 року, коли виробники представили пристрій «Bite-Rite». У Німеччині найкращими іграшками для свиней є різнокольорові м’ячики. Іграшкові об’єкти мають бути безпечними, здатними до деформації і цікавими для свиней, та повинні стимулювати їх ігрову поведінку. Свині можуть, навіть, втратити зацікавленість у додаткових ігрових об’єктах, якщо вище згадані умови будуть проігноровані. У Сполучених Штатах Америки часто використовують іграшки для свиней, що імітують риючу поведінку з використанням м’ячиків для гри, резинових іграшок торгової марки «Kongs®», головоломки, тощо.

На жаль, в Україні та країнах СНД впровадження таких інноваційних рішень щодо застосування іграшкових об’єктів, які б задовольнили поведінкові потреби свиней, відбувається досить повільно.Пульти, шланги, ланцюжки і каруселі – все це знадобиться, аби змайструвати таку розвагу для свиней. До того ж, можна використовувати систему підвішених на ланцюгах елементів тросо-шайбових конструкцій, що мають дерев’яні бруски, які можна гризти, оскількиця потреба у свиней виражена яскраво.

Для оцінки ефективності застосування іграшок при ігровій поведінці свиней, у якості індикатора позитивного емоційного стану часто використовується гормон щастя – серотонін, який сприяє гарному настрою, підвищенню приросту живої маси тощо. При низькій концентрації серотоніну у тварин спостерігаються агресивна поведінка, розлади, сум, нудьга, що знижує продуктивність свиней. Тому, велике значення для добробуту свиней має доступ поросят до іграшок. Підвищена ігрова активність стимулює розвиток і змінює структуру м’язів поросят, покращуючи у подальшому смакові якості свинини.

Проте, не варто забувати, що окрім таких розваг свині повинні мати базові умови: утримуватися в утепленому сухому місці та споживати якісні корми. Виключно комплексний підхід у галузі свинарства – гарантує результативність та продуктивність тварин.

Матеріал підготувала доктор с.-г. наук,
професор кафедри біології тварин,
факультет тваринництва та водних біоресурсів,
Національний університет біоресурсів
і природокористування України
Анна Лихач

Новости по теме

| | | | |