Впродовж наступних 20 років в Україні ризики вирощування озимої пшениці будуть мінімальними – думка

26 августа, 2020

За результатами моделювання, яке проводять під егідою ООН фахівці Міжурядової групи експертів зі зміни клімату, до 2040 року ризики вирощування озимої пшениці в Україні будуть найменшими. На цьому зауважила кандидат географічних наук, начальник відділу агрометеорології Укргідрометеоцентру Тетяна Адаменко, пише УкрАгроКонсалт.

«Уже спостерігається скорочення періоду перезимівлі, догляд ризиків вимерзання, раніше відростання навесні, зменшення ризиків згубного впливу весняних посух. Зимові опади засвоюються ґрунтом, створюючи достатнє зволоження на весну, що, загалом, теж уже відбувається. За результатами моделювання, можливе збільшення врожайності озимої пшениці в середньому на 20-30% від сучасного рівня тільки за рахунок кліматичних умов», – коментує експерт.

За словами Адаменко, в Україні можливі ризики недобору врожаю кукурудзи та ярого ячменю в середньостроковій перспективі. За цими розрахунками найбільше погіршення умов і падіння врожайності кукурудзи та ярого ячменю (15-20% від сучасного рівня) ймовірно в південно-східній частині країни і частково в центральних областях за рахунок скорочення періоду вегетації внаслідок передчасного дозрівання.

«Україна має хороші перспективи для виробництва зерна, соняшнику, сої, швидше за все, на 10-15 років із застосуванням передових технологій та адаптації. Однак в разі катастрофічних умов у нас не дуже великі можливості для компенсації недоборів зерна. Внаслідок того, що в останні роки клімат України вирівнюється, стає більш монотонним. Якщо посуха, то майже скрізь, мало можливостей для кліматичної компенсації. На сьогоднішній день чіткої тенденції зміни опадів не виявлено і саме з цим буде пов’язане зростання нестійкості щорічних погодних умов», – зазначила Адаменко.

Новости по теме

| |