Виробництво продукції з калини може стати безвідходним

25 августа, 2020

Україна 24 серпня відзначила головне державне свято – День Незалежності. В цей день українці традиційно вшановують всім відомі символи України – гімн, прапор та герб. Але є й традиційний символ нашої держави, який також заслуговує на пошану. Це – калина, що споконвіку була та залишається деревом безсмертя українського роду.

Її пов’язують з народженням Всесвіту, Сонця, Місяця та зірок. Жодне весілля не відбувалося без букетів з калини на столі, а молоді дівчата прикрашали червоними ягодами свої вінки як символ вірності та чистоти. Калина є символом життя і материнства та водночас пролитої козацької крові та вогню. Жодна рослина не має такої символічної особливості – насіння у формі серця. Але, окрім символіки, калина є дуже корисною рослиною та заслуговує на більшу увагу для вирощування у промислових масштабах.

З точки зору біологів, виділяють 166 видів калини. Є зимоквітучі та весняноквітучі види, а також рослини, що плодоносять восени та зберігають плоди на рослині до весни, будучи особливо декоративними в зимовий період. Є й вічнозелені види калини. Плоди деяких з них використовуються в їжу, а у інших плоди й кору використовують як лікарську сировину в науковій і народній медицині. Існують види, які висаджують як декоративні рослини. В Україні виникли, еволюціонували і понині ростуть два види: калина звичайна і калина гордовина цілолиста. Крім цього, в ботанічних садах культивують до 15 видів калини, які природно ростуть в Азії, Африці та Америці.

Калина має багато напрямків використання. На відміну від більшості європейських країн, де вона не застосовується для виробництва ліків, офіцинальною сировиною (тобто тою, що дозволена для використання виробництва лікарських засобів) в Україні є плоди та кора. Кора вміщує багато корисних речовин, яким притаманні антисептичні, спазмолітичні, протипаразитарні, антиоксидантні властивості. Препарати з кори калини зупиняють кровотечі, мають в’язку і легку сечогінну дію. Використовують їх також як заспокійливий (седативний) засіб. Кору звичайно збирають до розквітання бруньок, роблячи спеціальні надрізи для того, щоб рослина не загинула. Її підв’ялюють на повітрі, а потім сушать у сушарці. Кора зберігає корисні властивості протягом чотирьох років, решта частини рослини – протягом року.

Плоди калини багаті на органічні кислоти та антиоксиданти у великій кількості. У складі є фактично усі вітаміни, мінеральні сполуки. За допомогою плодів калини можна зміцнити імунітет та серцеві м’язи, покращити роботу нервової системи. До того ж плоди здатні знижувати тиск, усувати спазми, підвищувати якість травлення. Для лікування застосовують свіжі, перетерті з цукром або змішані з медом ягоди. Сік плодів використовують в народній медицині як ліки проти деяких злоякісних новоутворень, наприклад, пухлин молочної залози, для профілактики раку шлунку. Вченими встановлено, що плоди калини мають бактерицидну та фітонцидну дію. Їх збирають у вересні-жовтні, сушать в сушарках, обмолочують, сортують, відділяючи гілочки й плодоніжки. Після перероблювання плодів використовують й насіння, яке відокремлюють від м’якоті вручну, висушують в тіні.

В косметології калину застосовують при фурункульозі, висипах, пігментних плямах на обличчі, вуграх. З неї виготовляють маски, лосьйони, креми. Найкращий ефект дають маски з калини після осінніх заморозків. До цього часу в ягодах накопичується максимальна кількість корисних вітамінів і мікроелементів: фосфор, магній, йод, залізо, дубильні речовини, органічні кислоти, ефірні олії.

Калина не тільки корисна, але й смачна. З неї варять варення, киселі, компоти, роблять желе та мус. М’якуш плодів калини застосовують при приготуванні карамелі (для начинок), мармеладу (смокви), помадних цукерок. Використовують калину й в хлібопеченні. Улюбленим блюдом багатьох народів вважалися калинові коржі. Порошок, отриманий з вичавок калини (відходи виробництва соків і вин), застосовують для збагачення хлібобулочних і кондитерських виробів. Обсмажені насіння перемелюють і вживають як сурогат кави, що на відміну від звичайної, допомагає боротися з безсонням. У сезон простуди вживають цілющий вітамінний чай з висушеними або замороженими плодами калини. Свіжі плоди їстівні, особливо після перших заморозків, коли втрачають гіркоту і стають смачними. Також від гіркоти можна позбутися, якщо запарити або заквасити плоди рослини. Органічні кислоти та фітонциди, що містяться в соці калини виконують роль речовин, що консервують.

Калина знайшла своє застосування в лікеро-горілчаній та виноробній промисловості. Наприклад, на Алтаї розроблена марка вина «Калинка». Відмінною особливістю вина, виготовленого з калини, вважається її своєрідний, оригінальний букет та аромат.

Калина – дерево невибагливе, тому буде прекрасно себе почувати у південних регіонах попри  особливості грунтово-кліматичних умов. Медова продуктивність калини 15-20 кг/га. Рослина забезпечує медозбір, необхідний для весняного розвитку бджолиних сімей.

Деревина калини також є цінною сировиною, з неї роблять різні вироби (шомпола, чубуки), шевські цвяхи, плетуть кошики і вінки, деревне вугілля йде на отримання пороху, листки – на отримання органічних барвників.

Маючи високу фітонцидність й стійкість до промислових викидів, калина використовується у якості озеленювача міст. Вона декоративна, безболісно піддається обрізці, що дає можливість створювати різні форми крони. Калину висаджують невеликими групами або поодиноко в парках, скверах, створюють живоплоти й вирощують в палісадниках.

В наш час у результаті селекційної роботи вдалося створити сорти, які поєднують у собі високу врожайність та смакові якості, крупноплідність, морозо- та посухостійкість, слабогіркий смак плодів, стійкість до шкідників і хвороб. Це такі сорти, як Великоплідна, Рубінова, Коралова, Багряна, Україночка, Надія. Всі вони придатні для споживання у свіжому вигляді та підходять для всіх видів технічного перероблювання (сироп, сік, вино). На жаль, в наш час за масштабами вирощування калина поступається більш популярним культурам. Але широкий спектр застосування її сировини може зробити виробництво економічно ефективним, бо має всі шанси бути безвідходним, якщо об’єднати декілька напрямків та отримувати додаткову продукцію з калини.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме