Україна на чверть скоротила експорт «молочки», та вполовину збільшила її імпорт

10 июня, 2020

У період січень-травень 2020 року експорт молочних продуктів склав 44,7 тис. тонн на загальну суму $90,9 млн, що на 25,3% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Поряд з цим, імпортовано за цей період було 34,2 тис. тонн продукції на загальну суму $111,1 млн, що на 149,3% більше за показники минулорічного періоду.  Про це повідомляє аналітичний відділ АВМ за даними ДФСУ.

Сальдо зовнішньої торгівлі так само залишається із позначкою «мінус» ― на рівні -$20,2 млн, однак вперше у цьому році негативне сальдо скоротилося порівняно із попереднім місяцем.

Майже всі експортні позиції в «мінусі» порівняно з минулим роком. Найвагомішого скорочення експорту зазнають ключові біржові товари і найбільше ― вершкове масло, частка скорочення якого досягла 47%, до 4,9 тис. тонн за п’ять місяців.

Група сухого молока також зазнає значних втрат ― -32%; до 11 тис. тонн за січень-травень, хоча в порівнянні з попереднім місяцем тут відмічається поступове відновлення.

Схожу динаміку демонструють групи молока і вершків незгущених ― -29,4%, до 8,9 тис. тонн та сири ― -28,7%., до 2,1 тис. тонн, тут також спостерігається незначне покращення в місячній динаміці. Скорочення експорту кисломолочних продуктів у новому році стійко тримається в межах 10-13% і за підсумками п’яти місяців частка падіння становить 13,4%, до 2,2 тис. тонн.

Найкращі показники пожвавлення експорту демонструють молочна сироватка та казеїн:  їх частка падіння за п’ять місяців  скоротилася з 40% до -13,4% (11 тис. тонн) та -8,9% (1,8 тис. тонн), відповідно.

За цей період лише група морозива показала дуже скромне нарощування експорту ― +0,4%, до 2,9 тис. тонн. Тренд тут висхідний, втім у місячній динаміці поточного року експорт цього продукту показує рух «на межі», демонструючи як від’ємні, так і позитивні значення у порівнянні до минулорічних показників.

Загальний висхідний тренд імпорту молочної продукції сповільнив темпи зростання, хоча його щомісячні об’єми достатньо високі і не знижуються нижче $20 млн/міс. Динаміка по окремих групах товарів є різновекторною. Так, звертає на себе увагу імпорт масла, який поновив темпи нарощування і в травні знову перевалив за тисячу відсотків ― +1188%, до 5,8 тис. тонн проти минулорічного періоду. Об’єми імпорту молока та вершків незгущених у травні зменшилися, але все ще залишаються достатньо високими ― +611%, до 4,7 тис. тонн.

Читайте також: Молочна галузь України до кінця року зменшить переробку на 120 тис т молока, — прогноз

Виражений висхідний тренд у новому році має імпорт групи кисломолочної продукції ― +43%, до 3,5 тис. тонн, а також морозива ― +146% (0,3 тис. тонн). Зростає й імпорт сирів ― +129% (16,5 тис. тонн), хоча динаміка нарощування серйозно сповільнилася, що скоріше пов’язано з достатнім насиченням ринку, а також падінням купівельної спроможності населення, що в першу чергу відображається на продажах сегменту дорогої продукції, до якої належать сири.

По решті імпорту молочних продуктів зафіксований низхідний тренд. Зокрема, вже два місяці поспіль знижуються об’єми імпорту групи сухого молока, якого у січні-травні імпортовано 1 тис. тонн (+119%). Низхідний тренд у цьому році має також і сироватка, відсоток її імпорту вийшов з тризначних величин і складає зараз +76% (1,5 тис. тонн), порівняно з минулим роком. Не дивлячись на те, що відсоток нарощування імпорту казеїну все ще складає 330% (72 тонн), тренд падіння його очевидний.

Аналітики акцентують увагу на тому, що враховуючи зміну трендів імпорту по окремим групам молочних продуктів та пожвавлення експорту, вперше у поточному році зафіксоване скорочення негативного сальдо на $3,8 млн, порівняно з попереднім місяцем, є безумовно позитивним сигналом. Впродовж літніх місяців сальдо надалі може скорочуватися у зв’язку з активізацією експортерів, проте не виключено, що в осінній період розрив може зрости.

Нагадаємо, що відтепер Держпродспоживслужба буде посилено контролювати фальсифікат молочки.

Новости по теме

| | | |