Вирощування якірців на Півдні України може принести користь для здоров`я і фінансові прибутки

3 июня, 2020

Цю рослину можна назвати бур’яном, бо ареал її розповсюдження — пустирі, узбіччя доріг, місця зростання баштанних культур, долини річок, озер та інших водойм. Досить часто її можна зустріти на сільських дорогах і в місцях, де ґрунт має сильне ущільнення, прекрасно може ужитися й на збіднених грунтах, але росте рослина все ж, переважно, на піщаних і напівпіщаних. Має декілька назв в народі — Козлина голова, Гакшура, Якорник, Колюча лоза або Земляний чилим, навіть, Бабини зуби. Наукова назва цієї рослини – Якірці сланки або Якірці колючі, іноді, в літературі можна зустріти й назву Трибула. Кореспонденти «АгроЮг» підготували для читачів розповідь про цю дивовижну рослину.

Мало кому відомо, що ця дивна трава має цілий букет лікарських якостей та вже давно отримала велику увагу зі сторони дослідників. То чим вона може бути корисною для південних регіонів? Варто відзначити, що головним чином якірці розповсюджені у східній частині Середземномор’я, а також на півдні Африки та в Америці. Добре ростуть й на Півдні України (у Криму включно), у Молдові, Центральній Азії та на Кавказі. Спеціально цю рослину майже не культивують, бо якщо захочеться видалити якірці з поля, це може стати складною задачею. Коріння якірців порівнюють з виноградною лозою, бо завдяки йому рослина розповсюджується доволі швидко. В багатьох країнах якірці намагаються обов’язково максимально знищити саме там, де вирощують скот, бо плоди рослини являють собою 5-ти зірчасті зірочки з гострими колючками. Плоди стійкі до гербіцидів, а оболонка настільки жорстка, що з легкістю може проколоти шину велосипеда. Саме завдяки колючкам, якірці змогли поширитися по всій земній кулі.

В Південній Африці насіння або паростки рослини раніше застосовувалися для виготовлення смертоносної зброї, з використанням соку акокантери – найбільш отруйної рослини на планеті. У деяких штатах США якірці сланки є небезпечним бур’яном через швидке та активне розповсюдження, навіть у червні 2014 року в місті Іррігон, штат Орегон, було оголошено винагороду 1 долар за кожен великий сміттєвий пакет з бур`яном. Але, не зважаючи на такі складнощі, якірці сланкі застосовуються, як в народній медицині, так й в сучасній. Сьогодні можна в будь-якій аптеці знайти трав`яний збір з цією рослиною. До того ж кожна з країн має свої традиції застосування цієї трави у лікарських цілях. Наприклад, в Ірані використовують якірці з метою позбавлення від каменів в нирках, роблять припарки проти сифілісу і як антибактерицидний засіб проти багатьох збудників. Непальські травники відваром лікують різні інфекції сечостатевого тракту. Болгари застосують якірці для підтримки потенції у чоловіків. Азербайджан, при ревматизмі, хворобах нирок, очей, гонореї та в косметології. Китай використовує якірці, застосовуючи різні частини рослини в боротьбі з різними захворюваннями й для загальної підтримки здоров’я усіх органів. Такий обсяг захворювань, що лікуються з допомогою цієї рослини, говорить про те, що якірці дійсно мають широке різноманіття корисних для людини речовин. Це підтверджують й досліди вчених. Стероли, глікозиди, сапоніни, флавоноїди, алкалоїди, дубильні речовини, полісахариди, аскорбінова кислота, смоли, жирні олії, біолуги, фосфор, магній, калій, кальцій, алюміній, барій, селен, цинк, марганець, в коренях бетасітостерін, стигмастерин, кампестерін тощо.

У 2016 році в Ірані група жінок хворих на діабет 2-го типу пройшли курс експериментального лікування якорцем сланким. Етанольний екстракт рослини показав хорошу ефективність зниження рівня глюкози в крові. Завдяки цьому у якорців було відкрито додаткова корисна властивість — інгібувати ліпазу. Це стимулює зниження ваги шляхом спалювання жиру у пацієнтів хворих на діабет. Але найбільшу популярність якірці придбали серед спортсменів — чоловіків, бо входять до складу препаратів, що підвищують рівень тестостерону. Атлети зі східних країн широко використовують його в період підготовки до змагань, покращуючи фізичний стан організму. З того часу якірці стали популярними серед бодібілдерів по всьому світу. Вони підвищують м’язову масу та силу спортсменів. Це було доведено дослідами литовських вчених, які вводили спортсменам 625 міліграмів 40% — сапонінвміщуючого препарату з якірців три рази на день протягом 20 днів. З’ясувалося, що циркуляція тестостерону значно збільшилася протягом перших 10 днів експерименту.

Листки, стебла, коріння та плоди якірців – все це можна перетворити на корисні настоянки, чаї та капсули. Болгарія стала країною, яка зацікавилася рослиною завдяки стероїдним якостям якірців, тому культивує їх як культурну рослину. Основним районом вирощування якірців в Болгарії є екологічно чистий район міста Тополовград. За дослідами вчених, які порівнювали якість болгарської сировини якірців з китайською та індійською, було з’ясовано, що якість у Болгарії суттєво відрізняється. Болгарські якірці мають дуже високу концентрацію сапонінів. До того ж тільки рослини, що культивовані в Болгарії, підходить для використання, як засіб, що тонізує. Основна причина такої відмінності у використовуваних технологіях вирощування та збирання. Секрет Болгарських фахівців у використанні спеціальних пластикових бар’єрів (через інвазивний потенціал рослини), які стають перешкодою для розповсюдження коренів бур’яну. Таким бар’єром можуть стати спеціальні пластикові вертикальні стрічки або горщики, в яких рослину заздалегідь пророщують та прямо в горщику пересаджують в грунт. Дно горщику необхідно зрізати. Для отримання розсади, насіння перед пророщуванням бажано спочатку стратифікувати у вологому піску від 1 до 3 місяців, щоб порушити його спокій. До ґрунту рослина невибаглива, добре росте на сухих та збіднених грунтах. Не потребує спеціального зрошення, але якщо є можливість, на зрошенні дає більші врожаї як зеленої маси так й насіння. Заготівлю проводять протягом усього літа, під час цвітіння і плодоношення якірців.

Рослини висмикують прямо з коренем, а потім коріння обрубують. Працювати слід в рукавичках, щоб не поранитися шипами плодів. Зібрану траву сушать під навісом, розклавши рихлим шаром або в спеціальних сушарках. Висушена трава якірців зберігає свої властивості до п`яти років. Вартість сировини якірців сланких в України складає від 40 грн за 50 грамів сушеної трави. Основний позитивний момент для вирощування якірців сланких на Півдні України це не тільки отримання корисної сировини, але й використання під вирощування ґрунтів, які не придатні для культивування культурних рослин.

До того ж й клімат, який іноді заважає культурним рослинам давати максимальні врожаї, не стане перешкодою для отримання великої кількості корисної лікарської сировини якірців. Застосувавши всі необхідні бар’єри для перешкоди неконтрольованого розповсюдження рослини південні регіони зможуть скласти конкуренцію болгарським виробникам.

Текст: Євгенія Ткачова 

Новости по теме

|