Через проблеми з експортом вартість вітчизняних яблук може значно зменшитись

22 мая, 2020

Якщо в Україні виникнуть проблеми з експортом вітчизняних яблук, пов’язані з торговельними обмеженнями через коронавірус, то плоди пропонуватимуться на внутрішньому ринку. В цьому випадку відбудеться значне скорочення цін. Таку думку висловив Олександр Хорєв, керівник проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти», в ході Першої міжнародної яблучної онлайн-конференції проекту EastFruit «Яблучні прогнози», передає east-fruit.com.

Експерти вважають, що незважаючи на дві хвилі весняних заморозків, що вже пройшли в Україні у поточному році, виробники мають шанси зібрати більший урожай яблук, ніж в 2019 році, коли в країні було зафіксовано рекордно низький урожай і накопичена значна кількість фруктів другого сорту.

«У поточному році збиральні площі залишаються на рівні минулого року. Додатково до цього вступають в плодоношення і нові сади, які закладалися 3−5 років тому. З огляду на цей факт, збір врожаю яблука в 2020 році має всі шанси вирости», — розповідає Хорєв.

За його словами, збільшення збору яблук відповідно збільшує і пропозицію на українському ринку, в тому числі, і експортну пропозицію.

«У цьому випадку існує два варіанти розвитку подій на ринку українського яблука. Перший полягає в тому, що якщо з експортом будуть проблеми, пов’язані з торговельними обмеженнями через коронавірус, то яблуко буде пропонуватися на внутрішньому ринку. У цьому випадку відбудеться значне скорочення цін. Другий варіант полягає в тому, що основна частина українського яблука піде на експорт. Це надасть підтримку цінам, які будуть отримувати за свій товар виробники як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках», — пояснює експерт.

Він додає, що поточний сезон українські виробники успішно завершують. Не дивлячись на зниження врожаю в 2019 році, у виробників яблук не було проблем зі збутом — вдалося реалізувати навіть продукцію другого сорту, яку активно брали на реалізацію супермаркети, не висуваючи особливих вимог до якості, так як яблук було мало.

«Якщо в позаминулому сезоні географія експорту українського яблука склала трохи більше 20 країн, то в минулому сезоні, незважаючи на трикратне зниження експорту яблука з України, країна експортувала його вже в 35 країн. Розширення ринків збуту дає надію на те, що зростання пропозиції яблука в Україні дозволить, відповідно, більше його реалізувати на ринках інших країн», — коментує Хорєв.

Варто зауважити, що на даний момент ціни на яблука на ринках і в торгівельних мережах значно зросли. Таким чином, яблука на ринку «Нежданний» станом на 20 травня пропонується за оптовою ціною від 10 грн/кг до 25 грн/кг. Також, на Одеському фермерському ринку «Початок» гуртова ціна на яблука становить 15−32 грн/кг, а в роздріб — 30−35 грн/кг. На Києвському ринку «Столичний» яблука продаються по 10−20 грн/кг в залежності від сорту, в наявності 10 сортів. Разом з тим, на ОРСП «Шувар» відсутня позиція яблук. За даними редакції, ціни в столичних супермаркетах досягають 35−38 грн/кг. Пропозиція обмежена 1−2 сортами.

Новости по теме

| | | |