«Ситуація з врожаєм озимих наближається до критичної» – Адаменко

30 апреля, 2020

В Одеській області, багатьох районах Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей ситуація з врожаєм озимих, через відсутність опадів, наближається до критичної. На решті території України урожай озимих буде. Про це заявила Тетяна Адаменко, керівник відділу агрометеорології Гідрометцентру України в ефірі АгроФМ.

«На решті території урожай озимих культур буде. Тому що рослини вже на тих стадіях розвитку, коли здатні використовувати вологу з глибоких шарів ґрунту. Озимі культури дадуть середній, а якщо пройдуть дощі у травні, то й вище середнього урожай», — переконана Тетяна Адаменко.

За її словами, нинішня нестійка погода — це прообраз кліматичних умов майбутнього.

«Можливо, дійсно, природа говорить людині: Схаменися! Це і відсутність метеорологічної зими в Україні — те, чого не було ніколи не спостерігалося. І ранньовесняна засуха, адже останні ефективні опади в Україні були в останній декаді лютого, тобто країна 50 днів без дощів. Це і пилові бурі в нехарактерні періоди часу, які спостерігались 16-17 квітня на території Київської, Чернігівської та Сумської областей. Таке явище притаманне Південним областям. В даному випадку відбулося поєднання надзвичайно шкідливих проявів погоди», — пояснила вона.

Зараз на кінець квітня практично кожного дня спостерігаються заморозки, метеорологічна або повітряна засуха, і дуже низька вологість повітря.

«Абсолютно сухе повітря — це каталізатор для пожеж. Вітри, які приніс нам холодний атмосферний фронт, це баричний вихор низького тиску, який мусив би принести опади. Проте в Україні ці атмосферні фронти проходять переважно «в суху», не даючи вологи, натомість приносять вітри». Такі погодні умови сприяють пожежам, та спричиняють пилові бурі. Відсутність тривалий час опадів є надзвичайно шкідливою для усіх сільськогосподарських культур. На жаль, на сьогодні я не можу сказати, що ситуація покращиться», — прокоментувала Адаменко.

Проте, в кожній ситуації є й свої переваги, кожне поєднання метеорологічних факторів є неповторне.

«Немає нічого однозначного, в кожній ситуації є і плюси. Наприклад, якби у нас була холодна зима з промерзанням, а потім наступив би тривалий період бездощів’я, то промерзлий грунт не зміг би накопичити запаси вологи взимку. Натомість зимові дощі, туман, роса — усе було засвоєно ґрунтами, що було б неможливо за умови промерзання. Тому сьогодні в Україні немає катастрофи. Говорити про те, що пропав весь урожай не можна», — наголосила вона.

Новости по теме

| | |