Зневоднення України — це питання національної безпеки, — науковці

29 апреля, 2020

Про проблеми з водою треба кричати. Зневоднення України набуває катастрофічних масштабів. Про це заявив директор Інституту водних проблем і меліорації НААН України, доктор технічних наук, академік НААН Михайло Ромащенко в ефірі Громадського радіо.

— Вже прийшов час, коли про воду потрібно кричати. Навіть 20-30 років назад ми говорили, що Україна за забезпеченістю власними водними ресурсами належала до малозабезпечених країн. Можливо, наявність Дніпра і його приток створило дещо хибне враження про те, що в нас води дуже багато.

Максимальне споживання країною на всі потреби в Україні було 31 кубічний кілометр в 1991 році. Минулого року ми споживали в районі 9 кубічних кілометрів. Тобто споживання зменшилося в 3 рази. У нас значно скоротилося промислове виробництво, менше населення стало. У сільському господарстві зрошуємо в 5 разів менше. Але, не дивлячись на зменшення споживання, кліматичні зміни викликали той процес, який привів до тотального масштабного зневоднення території України.

Темпи зростання температури в Україні є найвищими для країн Європи. Глобальне потепління є головною причиною зневоднення в Україні.

Зима без снігу посилила зневоднення, тому що практично не було атмосферного живлення ані ґрунтових вод, ані підземних вод. Нас очікує зменшення річкового стоку. Не випало атмосферних опадів ані у вигляді снігу, ані у вигляді дощів, які б могли сформувати поверхневий стік, який би, стікаючи з території України, викликав водопілля. Через це ми не змогли заповнити належним чином дніпровські водосховища, не змогли їх промити.

Які проблеми виникають через зневоднення?

— Внаслідок цього процесу води стало менше, її якість погіршилася, вона стала більш мінералізованою. Ми повинні витрачати більше коштів, для того, щоб її почистити до нормативів якості, а це буде вимагати практично модернізацію і конструкцію всіх очисних споруд. Для того, щоб ця вода була якісною.

Потрібно, щоб на рівні держави була сформована політика, спрямована на економне витрачання води.

Питання води в Україні стало питанням національної безпеки.

Мешканці України повинні розуміти, що води в нас небагато, і ми повинні зрозуміти, що треба її використовувати бережно, не забруднювати водні джерела та струмки. Ми повинні зрозуміти, що вода для України стає найбільшим багатством, — інформує науковець.

Новости по теме

| | |