Вартість 1 кілограму кореню Оману високого може досягати близько $23

18 марта, 2020

В Україні ця рослина пов’язана з чарами та любовними приворотами. Вважалося, що той, до кого застосуєш цю рослину, буде любити тебе, до того ж взаємність буде з власної волі. Дівчата вплітали квітку у вінок, щоб бути здоровими та щоб їх міцно кохали. Хлопчикам таку рослину клали у купель, щоб дитина набувала сили. Це Оман високий, або за народною назвою – Дивосил, що за старовинними легендами має дев’ять чарівних сил. Що це за рослина та чи необхідно її вирощувати у південних регіонах?

Дивосил (Inulahelenium) є багаторічною рослиною родини Айстрові. Специфічна назва рослини, helenium, пов’язана з Оленою Троянською – в давньогрецькій міфології найвродливішою з жінок. Кажуть, що Оман високий виник там, де впали її сльози. Рослина була священною для кельтів, які називали її «ельфом».

Коріння сонячної квітки колись використовувалось в різних захворюваннях, перш за все при лікуванні захворювань дихального типу. Лікувальні властивості дивосилу знали та високо цінували такі цілителі, як Гіппократ, Діоскорид, Авіцена. Стародавні римляни, європейці і греки спеціально вирощували оман. Ця трава використовувалася в якості основного рослинного інгредієнта при приготуванні digestive вина (подається в кінці трапези, що поліпшує травлення) в середньовічний період. Особливо часто рослину споживали у XV-XVI столітті у Німеччині, там навіть існували спеціальні дивосилові винокурні.

Оман високий згадувався у творах багатьох древніх письменників і поетів. Також використовувався в традиційній аюрведичній і китайській медицині. А ось нещодавні дослідження з впевненістю довели, що екстракт дивосилу здатен вбивати різні види бактерій. Сьюзен О’Ши, студентка-дослідник з Технологічного інституту Кірка, Ірландія, показала, що екстракти трави вбивають навіть золотистий стафілокок. Коріння рослини володіє протигрибковою, протикашльовою, антипаразитною, антибактеріальною, антисептичною та сечогінною властивостями. Недарма дивосил ще має назву Кінське здоров’я. Але основна сила цієї трави в інуліні (в рослині його 44%) – речовині, яка є природним унікальним пробіотиком, при попаданні в шлунково-кишковий тракт людини покращує його перистальтику, стимулює травлення, забезпечує зростання цінних біфідобактерій. Травні ферменти людини не в змозі переварити інулін, тому він повністю зберігає свої цінні властивості. Інулін, що міститься в кореневищах, під дією кислот гідролізується, утворюючи фруктозу. Густий сироп на його основі у два рази солодше продукту з цукрових буряків. Тому інулін застосовують, як біологічно-активну добавку лікувального та профілактичного харчування при цукровому діабеті І та ІІ типу, але ж на цукровий діабет у всьому світі страждають мало не сто мільйонів людей.

Але рослина не тільки лікувальна. Сирі або варені корені Омана високого споживаються у їжу. Їх часто використовуються для ароматизації алкогольних напоїв. Дивосил іноді використовується, як ароматизатор для десертів. Наприклад, в наш час корінь використовується у Франції й Швейцарії, як ароматизатор для абсенту. Висушені корені цих рослин використовуються для приготування трав’яного чаю, а підсмажені корені можуть служити сурогатом кави. Коріння оману, зварені в цукрі, цілком можуть замінити тропічну пряність імбир. Раніше було відомо «імбирне варення» – варені в цукрі коріння оману. Варення було гарного кольору, приємного пікантного смаку і використовувалося для прикраси тортів. У домашніх умовах зі свіжих і сухих коренів оману можна приготувати компоти, повидло, джеми.

Косметична галузь також не залишилася осторонь Оману високого. Рослина входить до складу омолоджуючих кремів, шампунів, гелів для душу, а також парфумів з нотками дивосилу. Оман володіє пряним гострим ароматом завдяки ефірній олії (алантова олія). Хімічний склад олії варіюється в залежності від країни походження. Найбільш поширена ефірна олія з Корсики. Але це ще не все, чим може здивувати Дивосил. З коренів і кореневищ оману отримують синю фарбу, яку використовують як барвник для тканин і в харчовій промисловості.

Оман високий, в основному, зустрічається у багатьох частинах Великобританії, а також в центральних і південних регіонах Європи. Ареал поширення також включає Азію зі східним ареалом, що тягнуться до Гімалаїв. Його спеціально культивують як лікарську рослину в багатьох країнах: у Голландії, Бельгії, Франції, Німеччини, Угорщини та США. За даними вчених, у південній частині України рослина зустрічається рідко, за винятком півночі Одеської області, де можна заготовлювати до 0,5-1 т сухих кореневищ з корінням.

Дивосил не пред’являє особливих вимог до умов вирощування, але віддає перевагу добре освітленим і зволоженим місцям. Розмножується насінням та вегетативно. Насіння в південних регіонах краще сіяти під зиму. Восени потрібно зрізати всі стебла, залишивши 15-20 см, від рівня ґрунт. Коріння оману дозрівають через два роки після посадки. Їх збір повинен бути зроблений тільки після того, як вони досягнуть цього рівня зрілості. В іншому випадку коріння не матимуть бажаного лікарського ефекту. Дивосил – чудова культура для сумісних посівів. Наприклад, сумісні посіви оману з озимою пшеницею і ромашкою аптечною озимого строку сівби або поєднані ранньовесняні посіви оману з озимими зерновими.

В наш час людиною дуже інтенсивно використовуються лікарські рослини, але багато трав, на жаль, можна зібрати тільки у дикій природі. Це, в свою чергу, призводить до знищення лікарських рослин та відсутності насиченості ринку. Виробництво не покриває теперішніх потреб, тому є вкрай важливим розвивати саме промислове вирощування цінних трав. За аналізом фахівців лікарське рослинництво має величезний експортний потенціал сумірний з експортом вуглеводнів. Тому, чим ширший і якісніший асортимент трав буде культивуватися в південних регіонах, тим більш відчутна конкуренціядля іноземних виробників. До того ж дуже привабливі рослини, що мають велику кількість напрямків використання. Оман високий саме така рослина, яка може мати попит та стати цінною сировиною у багатьох галузях. Корінь Оману – 1 кілограм може коштувати близько $23, тому й прибуток фермерам півдня також гарантований.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| |