Бебі-овочі – нова ніша для фермерського бізнесу

16 марта, 2020

Ці овочі практично у всіх людей з легкістю можуть викликати дві емоції – здивування і неймовірне розчулення. Бебі-овочі є мініатюрною копією звичайних та мають такі ж смакові якості й властивості. З ними люблять експериментувати кухарі у дорогих ресторанах, міні-овочі швидко готуються та візуально доставляють справжню насолоду, що також є важливим для правильного засвоєння їжі. То може це новий тренд, який стане родзинкою південних регіонів?

Сама ідея вирощування бебі-овочів виникла у японців через одиноких людей, які краще покупали у супермаркетах половинки від цілих овочів. Тому було зроблено замовлення швейцарським селекціонерам, створити продукт, який можна продавати на грами. Першими були створені міні-редис та карликова кольорова капуста. Згодом асортимент розширився та й прихильників міні-кулінарних шедеврів стало значно більше.

Міні-овочі отримують двома основними способами. Перший – це висаджування насіння більш щільно один від одного та збір у ранні строки, а ось другий – справжня селекція. Є й ще один спосіб, яким наприклад скористувалися естонці, які вирощують міні-моркву. Спосіб отримання міні-моркви випадково придумав американський фермер Майк Юрошек. Йому дуже не подобалося викидати багато відходів від очищення кривих, зламаних, перекручениховочів, тому фермер просто завантажив всю моркву в автоматичну картоплечистку. В результаті він отримав маленьку, однаково очищену з усіх боків, моркву. Такі міні-морквинки стали користуватися великою популярністю у споживачів. Та й ціна на овоч стала у 5 разів вища за звичайну. Зараз, звісно, вже отримали селекційні сорти маленької моркви, але й таким чином можна реалізувати некондиційний товар.

Найбільш розповсюдженими бебі-овочами є корнішони та томати чері. Стосовно перших – це дійсно спеціальні сорти, а не просто маленькі огірки, популярність яких почалася ще у 19 столітті. В довжину такий огірок досягає близько 5-8 сантиметрів, а головним постачальником продукту є Індія. Вона забезпечує ними півсвіту, в тому числі Америку і Європу, де вимоги до якості дуже високі. Постачання відбувається у двох видах: консервовані в оцті або розсолі – вони експортуються в харчових пластикових бочках, а потім упаковуються імпортерами в невеликі споживчі пакети або одразу надходять у скляних банках. На сьогодні Індія вважається найбільшим експортером огірків та корнішонів у світі. Стосовно томатів чері, досі до кінця невідома їх батьківщина. Одні стверджують, що цей томат з успіхом вирощували індіанці Південної Америки ще в 700 роках нашої ери. Інші вважають, що вперше чері були вирощені на острові Санторіні. Та це й не важливо. Головне, що окрім приємного вигляду та чудового смаку, з однієї рослини можна отримати у два рази більше врожаю. Річ в тому, що завдяки маленьким плодам, що легко утримуються рослиною та ажурним листкам, які добре пропускають світло, з однієї рослини можна вивести пасинок та отримати дві рослини, тобто посадили 6 тисяч рослин, а отримали 12 тисяч. Це є дуже вигідним. Чері достатньо довго зберігаються у свіжому вигляді та дуже зручні для консервування. До лідерів у вирощуванні томатів увійшли такі країни як Китай, Індія, США та Туреччина.

Цариця полів – кукурудза, також зменшилася у розмірі та стала міні-овочем. Вона є продуктом роботи японських селекціонерів, які отримали спеціальні сорти кукурудзи, що збирають до початку повної стиглості (качани збирають незрілими, через пару місяців після появи сходів). На відміну від звичайної кукурудзи, бебі-корн накопичує перед самим початком збору врожаю максимальну кількість корисних речовин. Та й у висоту кукурудза значно менша за звичайну й має більшу кількість качанів на рослині. Вирощують її так само як і звичайну, а ось за смаком вона відрізняється. Той, хто її пробував, говорять, що до смаку потрібно звикнути. Найбільш популярними сортами є Мінор та Міні Страйк. Фермери можуть отримувати до 4 врожаїв на рік. Дійсно, багато хто стверджує, що таку кукурудзу можна отримати й зі звичайної, але якщо займатися комерційним вирощуванням, краще підібрати спеціальні сорти: і якість вище й качанів більше.

Гарбуз – одна з найулюбленіших плодових овочевих культур у світі. Міні-гарбузи, або порційні гарбузи (вони не є декоративними міні-гарбузами) також були спеціально створені селекціонерами. Маса таких овочів 1,5-2 кг. Вони бувають різними за формою та кольором, тому є дуже популярними у кулінарів. Гарбуз вагою менш як 1 кг зручно фарширувати м’ясом, сиром та іншими продуктами. Маленькі гарбузики легко транспортувати, а ще зручніше вирощувати. Сорти формують компактні кущі з укороченими міжвузлями, тому не мають довгих батогів. Навіть назви у таких сортів позитивні: Усмішка, Крихітка, Золота груша, Цукерка тощо.

Цибуля-порей – овоч довгої форми, що складається з безлічі шарів. Міні цибуля-порей має невелику опуклу форму і широкі плоскі темно-зелені листки. Вирощується не складно. Насіння міні цибулі-порею розташовують в рядку посадки в інтервалі 1,3 сантиметра, а між рядами – не більше 15 сантиметрів. Урожай можна збирати вже через 3-4 місяці. Міні цибулю-порей збирають вручну. Овоч має ніжний, тонкий та делікатний смак. За даними фахівців, ця цибуля менш гостра на смак, більш урожайна і невибаглива, менш схильна до хвороб і шкідників.

Розмір міні-салату – це одна порція. Отримують його, якщо висівають більш щільно та збирають на ранніх стадіях розвитку. Але є й селекційні сорти. Вирощування міні-салату дає можливість використовувати менший простір та витрачати менше часу на отримання врожаю. За досвідом іноземних фермерів ідеї маркетингу включають продаж різнокольорових міні-салатів в коробках для шеф-кухарів, або комбінування одного червоного та одного зеленого міні в мішечку для продажу на ринках та у супермаркетах. Салат росте швидко, тому й прибуток можна отримати декілька раз на рік.

В Ізраїлі спеціально для дітей були виведені сорти перцю чері. Причиною стало велика кількість малечі, які неправильно харчуються. Всім дітям подобається солоденьке та маленьке. А перець чері більш солодкий, ніж звичайний, до того ж всередині дуже мало насіння. Зараз такий маленький овоч роздають у школах Ізраїлю у прозорих стаканчиках у свіжому вигляді. Вирощують перець чері цілий рік. До відомих сортів відноситься Міні Супер Світ (суміш різнокольорових перців), Міні Белл жовтий, Міні Белл Шоколадний, Міні Белл Помаранчевий тощо.

Асортимент міні-овочів достатньо багатий. Це можуть бути міні редис, спаржа, фенхель, патисони, цукіні, цвітна капуста, баклажани тощо. В наш час для того, щоб знайти свою нішу в агробізнесі, потрібно не тільки виростити якісний продукт. Він повинен бути оригінальним та привабливим. Південь України має багатий досвід вирощування овочів, тому міні овочі можуть стати саме тим продуктом, що буде мати попит не тільки у дорослих, але й серед дітей.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | | | | |