Як фермеру захиститись від бур’янів?

12 марта, 2020

Прийшла весна, а з нею й так знайомі багатьом агрономам бур’яни. На Півдні України вони прекрасно себе почувають, бо кліматичні умови є справжнім святом для «зелених бешкетників». Для боротьби з бур’янами існує багато методів, один з яких – застосування гербіцидів. Гербіциди є хорошим засобом для ефективного прополювання. Використання цих хімікатів дозволяє фермерам зробити три або чотири прополювання в будь-якій однорічній або багаторічній культурі. Тому застосування гербіцидів також дозволило вирощувати основні харчові та технічні культури, такі як рис, пшениця, кукурудза, а також овочі й фрукти на великих площах. Найбільш вразливою для бур’янів культурою є пшениця. На другому місці – кукурудза, а третє місце розділили соя і рис. Але що робити, коли до гербіцидів виникає резистентність, тобто бур’яни стають стійкими до їх впливу?

Стійкість бур’янів до гербіцидів не унікальне явище, а всесвітня проблема. Вперше інформація про бур’яни, що резистентні (виживання частини популяції видів бур’янів після дози гербіциду, смертельної для нормальної популяції ) до гербіцидів, з’явилися у 1968 році, а вже у 1991 році налічувалося 120 біотипів таких рослин. З того часу було зареєстровано близько 500 унікальних випадків такої стійкості. Зараз стійкість до гербіцидів зареєстрована у 478 біотипів бур’янів (252 виду бур’янів) в 67 країнах. Найбільш «хитрі» бур’яни ростуть в Північній Америці. Там зареєстровано понад 160 випадків стійкості бур’янів до дії гербіцидів. Біотипи стійких бур’янів стають більш серйозною проблемою, ніж сам бур’ян, оскільки вони являють собою рослини підвищеної небезпеки через складність їх усунення. Найбільше число підтверджених стійких видів бур’янів належать родинам: Злакові (80 видів), Айстрові (39), Капустяні (22) тощо. То чому ж так відбувається?

Існує думка, що у бур’янів відбувається мутація під впливом діючої речовини гербіциду, який застосовувався на одній й тій самій ділянці протягом 5-10 років. Але існує ще одна думка, що у популяції бур’янів вже існує якась частина стійких рослин, тому при використанні препаратів більш нестійкі рослини пригнічуються, а стійкі залишаються та збільшують свій ареал розповсюдження. Оскільки фермери, як правило, використовують найбільш ефективний і найменш дорогий гербіцид, стійкість до них пов’язана зі збільшенням витрат. Іноді фермер очікує чарівного розв’язання проблеми, сподіваючись, що його можна вирішити за допомогою нового гербіциду, але це не є виходом. Тому для запобігання резистентності необхідно застосовувати комплексний підхід, оскільки жодна стратегія боротьби не може ефективно знищувати стійкі бур’яни. Також дуже важливо вірно визначити, що це є дійсно стійкістю бур’янів, а не помилкою з використанням будь-якого гербіциду, яка може бути викликана, наприклад, погодними умовами, неправильним застосуванням або обробкою не в ту фазу розвитку бур’янів. Тому краще за все перевірити це за допомогою випробувань гербіцидів в польових умовах або за допомогою біоаналізів в теплицях та лабораторних умовах.

Вчені з різних країн пропонують багато цікавих методів боротьби з бур’янами, які зможуть зменшити кількість використання гербіцидів. Наприклад, австралійські винахідники розробили спеціальну машину під назвою «Руйнівник насіння Харрінгтон», яку можна буксирувати за комбайном для збору і подрібнення насіння бур’янів. Вчені проводять випробування машини на цілому ряді видів шкідливих рослин. Вони також вивчають, як машина може інтегруватися з іншими технологіями, включаючи гербіциди і сівозміну. Американська сільськогосподарська мережа IDEA пропонує для меншого використання хімічних препаратів висаджувати більше покривних культур та використовувати сумісні посіви. Чим менше вільного місця на полі, тим менша кількість бур’янів.

В останній час фермерськими та іншими великими господарствами використовується плівка для захисту від бур’янів. Вона блокує проникнення води і світла, вбиваючи шкідливі рослини. Водночас, плівка затримує променисту енергію сонця в верхніх шарах грунту, процес, відомий як соляризація. Але дуже важливо знати, якого кольору повинна бути плівка, щоб не стати ворогом для культурних рослин. Наприклад, за дослідами науковців, чорна плівка має тенденцію нагрівати грунт, що корисно для культур теплого сезону, таких як помідори й перець. Біла плівка також добре працює як мульча, але вона не так сильно впливає на температуру ґрунту, як чорна. Нещодавні дослідження показали, що інші кольори плівки, особливо червоний, можуть посилювати ріст рослин. Не слід використовувати прозору плівку, оскільки вона пропускає світло, що призводить до проростання насіння бур’янів і надмірному нагріванню грунту.

Але все більш популярними є біологічні методи захисту рослин від бур’янів. Кожного року нові досліди доводять, що сама природа має ефективні мікроорганізми та фітопатогени, які можуть боротися з бур’янами не менш успішно, ніж хімічні препарати. Спеціалісти вважають основним плюсом таких препаратів – можливість їх використання у такі фази росту рослин, в які хімічні препарати застосовувати категорично заборонено.

Існує спеціальний термін «алелопатичне прополювання» – використання таких рослин, які будуть пригнічувати проростання, ріст, розвиток і здатність до розмноження бур’янів. До того ж ефективними й корисними вважаються: стерня, солома, сидеральні добрива, пожнивні рештки проміжних культур. Проведені дослідження в різних країнах світу показали, що гірчиця біла, редька олійна, ріпак ярий надавали пригнічу вальний вплив на деякі види бур’янів при спільному вирощуванні. Наприклад, редька олійна та рапс яровий дуже добре впливають на кількість пирію повзучого.

Не менш ефективними у боротьбі зі шкідливими рослинами є гриби, на основі яких розроблені мікогербіциди. Наприклад, за допомогою мікрогербіциду свого часу була вирішена проблема з хондрилою ситниковидною в Австралії, з якою дуже важко боротися в посівах пшениці (поширена на всій території України. Засмічує поля, росте біля доріг, на пісках та схилах). Ефективність показав збудник іржі (Puccinia chondrillina), завезений з Італії. Патоген активно поширюється, має високу специфічність і не вражає інші рослини із сімейства складноцвітих. Для придушення популяції вовчка застосовуються культури ґрунтових грибів, що вражають його насіння і сходи.

Багато хто з фермерів Європи останнім часом стають прихильниками боротьби з бур’янами за допомогою гарячої води. Вона підриває клітини рослин і призводить до денатурації білків, тому бур’ян гине. Обробіток гарячою водою потребує менше обробок, без використання добавок для знищення бур’янів, і це значно дешевше в порівнянні з багатьма іншими альтернативами, доступними зараз. Навіть створена спеціальна техніка, яку після роботи на полях, використовують для очищення вулиць та стін будівель від краски, жувальних гумок, різних видів забруднень, що складно відмити. А ось машина See&Spray компанії Blue River Technology дозволяє фермерам застосовувати гербіцид тільки до бур’янів, використовуючи менше 1/10 гербіциду при звичайному контролі над бур’янами.

Окрім цього зміна набору та чергування культур в сівозміні за рахунок культур з радикально різною датою посіву, чергування однорічних і багаторічних культур, контроль бур’янів в стадії білої нитки та сім’ядоль, напрямок вологи та поживних речовин на культуру за допомогою краплинного зрошення (сприяє зниженню кількості бур’янів, як результат відсутності зволоження міжрядь), більш вузькі міжряддя або більш щільний посів – всі ці заходи у комплексі можуть підвищити врожайність та запобігти стійкості бур’янів до гербіцидів.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

|