Які лікарські трави можуть допомогти у боротьбі з вірусами?

10 марта, 2020

Нетрадиційна медицина пропонує велику різноманітність рослин, які можуть служити ключем до розкриття багатьох загадок у лікуванні людських захворювань.Рослини не раз допомагали людству у боротьбі з важкими епідеміями та були єдиними доступними засобами до появи антибіотиків. Згодом з’ясувалося, що природа заздалегідь подбала про людину, бо багато з антибіотиків мали рослинне походження. В наш час найбільш небезпечним вірусом став усім відомий SARS-CoV-2, або коронавірус з Уханя, який є небезпечним та ліки проти якого шукають науковці усього світу. То може варто знову звернути увагу на «зелених друзів», які потенційно можуть стати компонентом чудодійних ліків?

За багато років лікарської практики вченими було з’ясовано, що мікроорганізми, до яких відносяться бактерії, віруси та паразити дуже швидко пристосовуються та показують стійкість до стандартної терапії синтетичними антибіотиками. Тому вченому світу постійно доводиться знову розробляти нові препарати або шукати спосіб ослабити захист вірусних бактерій, щоб зробити їх більш уразливими для ліків. Таким винаходом, наприклад, стало фотознебарвлення. Американські винахідники використовували синє світло проти золотистого стафілакоку. Бактерію вдалося послабити настільки, що з нею впорався звичайний перекис водню.

До природних антибіотиків відносять фітонциди – біологічно активні речовини, що виробляються рослинами, нижчими грибами та мікроорганізмами. Характерними представниками фітонцидів, наприклад, є ефірні олії. Саме фітонциди створюють природний імунітет рослин, але й для людини фітонциди можуть створити захист від хвороб. Після дослідження ряду лікарських рослин був виявлений потенціал проти летальних вірусних інфекцій у деяких представників:

Шоломниця байкальська (лат. Scutellaria baicalensis) – володіє противірусною активністю широкого спектра дії. За результатами дослідів науковців здатна пригнічувати реплікацію вірусів. Особливо ефективна рослина проти РНК вірусних клітин (Covid-2019 саме такий вірус). Шоломниця байкальська здатна знижувати підвищену температуру тіла, тому добре діє при будь-яких гарячкових станах, включаючи інфекційні захворювання, грип, хвороби органів дихання. Відвар коренів шоломниці є ефективним засобом для лікування туберкульозу, бронхіту, коклюшу, для зняття симптомів застуди. Рослина морозостійка, посухостійка, невибаглива до умов грунту, може вирощуватися у південних регіонах. У дослідній станції лікарських рослин ІАП НААН України  на сьогодні розроблена і вдосконалена традиційна технологія культивування шоломниці байкальської при дворічному циклі вирощування на богарі, яка дозволяє отримувати врожайність сухих коренів на рівні 12-16 ц/га. До того ж розроблена технологія вирощування й при застосуванні краплинного зрошення.

Шоломниця байкальська

Локриця (лат. Glycyrrhiza glabra) – неймовірно ефективна противірусна рослина, особливо у суміші з шоломницею байкальською. Є дуже ефективним продуктом від подразнення та сухості у горлі. Недарма у Великобританії пастилки з локрицею (солодкою) з ліків перетворилися на улюблені ласощі та, навіть, на символ графству Йоркшир. Стародавні скіфи також не осталися осторонь та з успіхом використовували корінь цієї рослини для лікування, а давньогрецький філософ Теофаст писав про корінь солодки, як про «скіфський корінь з околиць Азовського моря». Солодка володіє відхаркувальною та протизапальною дією, тому з успіхом використовується при гострій бронхопневмонії. Ця рослина придатна для культивування на Півдні України.

Локриця

Дягель лікарський, або Дудник (Angelica archangelica L) – лікарська, ефіроолійна, медодайна, харчова рослина.У народній медицині корені дягелю застосовують при стійких бронхітах.Але вирішальне значення дягелю полягаю у його здатності пригнічувати цитокінові бурі (різке збільшення кількості поширених імунною системою протизапальних білкових речовин, цитокінів. У результаті легенева тканина не може функціонувати нормально, що може призвести до смерті хворого).

Дягель лікарський

Шавлія китайська, або червоно коренева (Salvia Miltiorrhiza) – відомий своїми протизапальними ефектами та цілющою дією на нирки. Традиційна китайська медицина використовує шавлію китайську у травосумішах для лікування діабету та серцевих захворювань. А як відомо, спалах вірусу MERS-CoV (Близькосхідний коронавірусний респіраторний синдром), випадки якого у 2015 році було виявлено у 26 країнах світу, спричинив багато летальних випадків саме через такі хронічні захворювання, як діабет, серцеві захворювання та ниркова нестача. Саме шавлія китайська стала для багатьох людей з хронічними захворюваннями рятувальними ліками. До того ж рослина є достатньо сильним антивірусником. Шавлія є швидкорослою, невибагливою та чудовою рослиною, яку можна культивувати в південних регіонах у промислових масштабах.

Шавлія китайська

Астрагал перетинчастий (лат. Astrāgalus) – незаслуговано забута лікарська рослина, яку легко можна вирощувати навіть на грядках городу. Має пряму противірусну дію, пригнічуючи, наприклад, розвиток вірусів Коксакі та аденовірусів. Одночасно підтримує імунну функцію організму людини, має дуже широкий спектр дії на людський організм. Ця рослина прославилася завдяки скіфським племенам, які вважали його елітними ліками для благородної знаті. Трава безсмертя виліковувала найважчі хвороби і допомагала немічним старикам знову здобути силу. Астрагал оптимізує згортання крові, тобто, в залежності від необхідності підсилює або послаблює її. Таким чином, астрагал зупиняє внутрішні кровотечі і одночасно запобігає тромбозу і тромбоемболії. Крім того, астрагал є досить ефективним засобом для лікування простудних інфекцій. На півдні України зустрічається рідко, в невеликій кількості, на схилах балок, на сінокісних цілинних луках, в розріджених чагарниках, але може культивуватися у промислових масштабах. У Китаї рослину використовують як відомий корінь А. хуан-чи — A. Hoantchy Franch. До того ж корисними можуть бути: ехінацея пурпурова, гісоп лікарський, монарда, лаванда тощо.

Астрагал перетинчастий

Саме трав’яні джерела можуть надати дослідникам величезні можливості для вивчення і вироблення діючих альтернативних ліків проти вірусних захворювань. А Південь України стати одним з регіонів, в якому буде можливість отримати якісну лікарську сировину.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | | | | |