Україна нарощує обсяги експорту волоського горіху

21 февраля, 2020

Україна збільшила майже на чверть експорт волоського горіха. Лише за перші чотири місяці сезону, з жовтня 2019 по січень 2020 року включно, від експорту надійшло $77,4 млн. Про це повідомляє east-fruit.com.

Прогноз фахівців на експорт волоських горіхів на сезон 2019/20 років виглядає досить оптимістично, з точки зору перспектив експортної виручки і обсягів. У той же час є і негатив — середня вартість експортованих горіхів продовжує знижуватися, так само як і питома вага експорту ядра волоського горіха. При цьому відсоток горіха, експортованого в шкаралупі, продовжує зростати. За словами експертів, зростання обсягів експорту було набагато істотнішим, однак ціни, які українські експортери отримували при експорті горіха, були нижче, ніж роком раніше.

«Схоже, що українським експортерам стає все складніше конкурувати на світовому ринку ядра волоського горіха, тому вони змушені опускатися в категорію з більш низькою доданою вартістю та експортувати горіх в шкаралупі. Зокрема, за нашими оцінками, в цьому сезоні питома вага горіха в шкаралупі в загальному експорті в натуральному вимірі досягає 50%, хоча роком раніше він був на 10−12% нижче. Якщо ж оцінювати питому вагу по виручці від експорту, то в минулому сезоні на волоський горіх в шкаралупі припадало близько 16% доходів, а в цьому сезоні вже близько 30%», — каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Аналітики додають, що крім традиційного ринку збуту горіха в шкаралупі, яким для України є Туреччина, поставки нарощувалися також на в Ірак, Азербайджан, Румунію, Болгарію, ОАЕ та Албанію.

«Ситуація з цінами на горіх була досить складною на початку сезону, однак вони почали вирівнюватися вже в кінці листопада під впливом зростаючого експортного попиту. У грудні середня ціна на волоський горіх на внутрішньому ринку вже перевищила минулорічну на 3−5%. У січні і лютому ціни на внутрішньому ринку продовжували утримуватися на вищому рівні, ніж в попередньому сезоні, що негативно відбивалося на експорті, так як експортери неохоче погоджувалися платити більше», — пояснює Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

Експерт вважають, що обсяг доступного для експорту волоського горіха залишається досить великим завдяки вступу в плодоношення нових садів в країні.

«Наразі все гостріше стоїть проблема переробки, якості та маркетингу продукції, що виробляється, на тлі зростання пропозиції горіхів з інших країн. Деякі експерти зазначають, що Грузія може перетворитися з ринку збуту в конкурента на експортному ринку волоського горіха для України і Молдови», — додає Звєрєва.

Аналітики прогнозують, що Україна зможе заробити на світовому ринку $155 млн від експорту всіх видів волоських горіхів, що буде приблизно на 25% більше, ніж в минулому сезоні.

«Середня експортна ціна в цілому за сезон, швидше за все, буде трохи вища за минулорічну, перш за все на ядро волоського горіха, тому основний приріст відбудеться за рахунок збільшення обсягів експорту», — підсумовує Федір Рибалко, керівник УПОА.

Таким чином, експорт волоського горіха залишиться головним напрямком українського плодоовочевого експорту, продовжуючи збільшувати розрив з ягодами.

Новости по теме

| | | | | |