На Миколаївщині на баланс ОТГ передано лише 2,3% полезахисних лісосмуг

1 февраля, 2020

На території Миколаївської області станом на 1 січня 2020 року площа земель під полезахисними лісосмугами становить 33 тисяч 712 га, з яких лише 2,3% (800,6 га) передано у комунальну власність об’єднаних територіальних громад. Про це свідчить відповідь ГУ Держгеокадастру Миколаївської області на інформаційний запит кореспондента «АгроЮг».

Нагадаємо, згідно вимог розпорядження Кабміну «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад» Держгеокадастр з 1 лютого 2018 року мав розпочати передачу усіх земельних ділянок сільгосппризначення державної власності в комунальну власність відповідних ОТГ, крім тих земельних ділянок, які не можуть бути передані у комунальну власність. Таким чином, громада може створити комунальне підприємство і закріпити лісосмуги у постійному користуванні. Це дозволить зберегти їх від знищення.

На сьогоднішній день в Миколаївській області створено 43 об’єднані територіальні громади. Лише 4 з них отримали на свій баланс лісосмуги, які знаходяться на їх території.

ГУ Держгеокадастру передано полезахисних лісосмуг:

  • у Березанську ОТГ – 489,0414 га,
  • у Коблівську ОТГ – 281, 4846 га,
  • у Чорноморську ОТГ – 9,6736 га,
  • у Галицинівську ОТГ – 20,4 га.

Голова Березанської ОТГ Валерій Хоміцький у коментарі розповів, що на їх баланс землі під лісосмугами були передані рік тому.

— Вони передали нам балки, яри, лісосмуги, і зробили собі піар, що вони все зробили. Але ми на сьогоднішній день ще не зареєстрували комунальне підприємство і не взяли лісосмуги у власність. Тому що, наприклад, вони передали землю, а на ній ростуть дерева. Згідно чинного законодавства нам потрібно ще зробити проект по цим деревам, а це коштує немалих грошей. Насадження закріплені за Лісхозом. У Лісхозі є підприємство, яке робить всі ці роботи. І ми не можемо дозволити собі виділити півмільйона гривень на те, щоб розробляти проект на ці полоси – в мене є соціальна сфера, дороги. В цьому проекті має бути вказано, які дерева зростають на території лісосмуг, може є якість червонокнижні, – прокоментував ситуацію Хоміцький.

Натомість, в інших громадах поки що про передачу на їх баланс таких земель мова не йде. Надія Бабанська, голова Мостівської громади зазначає, що на сьогоднішній день насадження в лісосмугах, по суті, нікому не належать, тому їх майже не залишилось – все вирубали.

— Відбулось розпаювання земель, а лісосмуги залишилися нічийними. І їх вирубували безпощадно. А тепер в даний момент хочуть на баланс ОТГ. Ми не проти, але для цього треба законодавчо все зробити так, щоб дійсно потім не несли відповідальність громади за те, що там було вирубано стільки лісосмуг, – підкреслює Бабанська.

Голова Баштанської ОТГ Іван Рубський каже, що зі створенням ОТГ стоїть загострено питання фінансування, окрім того, вносяться зміни до земельного кодексу, що, в свою чергу, сповільнює процес прийняття сільгоспземель під лісосмугами на баланс об’єднаних громад.

— Дані лісопосадки відносяться до Лісового Фонду. Одним законом ми начебто пропонуємо віднести їх до земель сільськогосподарського призначення, але є ще Лісовий Кодекс, який діє. Законодавчо конкретно не вирішено, тобто не має цього питання. Питання фінансування теж дуже на сьогодні зі створенням ОТГ стоїть загострено. А ці всі питання щодо лісонасаджень та створення комунальної установи для обслуговування таких масштабів – цього поки що не можемо прогнозувати навіть. Тому що зараз делегуються всі повноваження, права. На сьогодні проходить реорганізація, зміни в земельному кодексі в зв’язку з обігом земель. Питання в майбутньому буде вирішуватись. Якщо це будуть викупи і буде приватна власність, яка буде ситуація в подальшому з цими насадженнями, які будуть вже вважатися приватною власністю, – розмірковує Рубський.

Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких  законодавчих актів України щодо  вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.

Зазначимо, що на сьогоднішній день в Україні у колективній власності залишилась певна частина земель, які паювались, але протягом багатьох років так і не були витребувані їх власниками, і право приватної власності на які не виникло. Загальна площа таких земель в межах України вимірюється сотнями тисяч гектарів.

Частина колективних сільськогосподарських підприємств після розпаювання ліквідувались, частина була реорганізована у підприємства іншої організаційно-правової форми, які за чинним законодавством не могли бути суб’єктами права колективної власності на землю. До цього часу існує певна кількість колективних сільськогосподарських підприємств, які продовжують існувати як юридичні особи, але реальну господарську діяльність з них ведуть лише одиниці з них.

В результаті, землі, що формально продовжують перебувати у колективній власності, фактично не мають власника, за них не сплачується плата за землю. Легально оформити право їх оренди неможливо. Серед таких земель ж значна частина земель досі знаходиться і підполезахисними лісосмугами, загальна кількість яких за різними оінками може становити більше мільйона гектарів.

Новости по теме

| | |