В південних областях України пропонують висаджувати для озеленення гінкго білоба

31 января, 2020

Нещодавно 11 листопада 2019 року на сайті електронних петицій з’явилася цікава пропозиція «Розробити державну програму культивування в південних районах України рослини (реліктове дерево) гінкго дволопатеве (Ginkgo biloba) для цілей озеленення міст, створення лісопосадок і використання у фармакології. Живий динозавр серед рослин — біологія як у хвойних, а зовні схожий на листяні. Рослина може прекрасно рости мінімум на половині території нашої країни». Автор (ініціатор) петиції – Попов Дмитро Миколайович стверджує, що «Срібний абрикос» може вирощуватися майже у всіх регіонах нашої країни. До того ж дерево вже давно культивується у Ботанічному саду НАН України. Кореспонденти «АгроЮг» підготували матеріал про одне з найцікавіших і найдревніших дерев в світі. Підписати петицію можна на сайті.

Дійсно, гінкго білоба свідок багатомільярдної історії світу. Вік існування реліктового гіганта приблизно 300 мільйонів років. Походження цієї рослини корінням сягає в пермський період, а поява різноманітності видів (приблизно 15 різновидів), виявили у юрський період. У ті періоди дерева гінгко заповнювали величезні території і цілком виглядали буденно, як сьогоднішні тополі або акації. Але, на жаль, в крейдяний період рослини почали катастрофічно зникати. Близько тисячі років тому гінкго було завезено з дикої природи в храмові сади Китаю, а потім потрапили у Японію та Корею. Хоча після проведення генетичного аналізу батьківщиною цього унікального дерева вважають гірську місцевість Тяньмушань, що у Китаї. Завдяки тибетським ченцям, які висаджували гінкго білоба навколо своїх храмів, з часом утворився цілий ліс гігантових дерев. Згодом у період Другої світової війни китайські партизани шукали укриття у цьому лісі. Ченці й по сей день вважають гінкго символом гармонії, мудрості та зберігачем енергії Інь та Янь. У медицині гінкго білоба вже давно закріпив свій авторитет. Ще з давніх часів у Китаї рослину використовували при лікуванні багатьох захворювань та їх профілактики. Лікарські препарати, створені на основі гінкго, мають попит у всьому світі. А все тому, що в його складі є такі елементи, яких немає більше ні в одному з відомих людині рослин. Ці речовини названі на честь дерева — гінкголіди та білобаліди. Їх унікальність полягає в тому, що вони неймовірно корисні для мозку. Препарати допомагають захистити мозок від передчасного старіння та стресів, що в наш час є дуже актуальним для жителів мегаполісів, де навколишнє середовище досить агресивне й має негативний вплив на роботу мозку. Стінки судин після приймання препаратів стають більш еластичними, що у свою чергу зменшує ризик утворення тромбів. Завдяки екстракту з листків гінкго можливо усунути запалення в пошкоджених тканинах. Для того, щоб серце було здоровим, йому необхідна правильна циркуляція оксиду азоту в крові, яку може забезпечити білоба, розширюючи судини. А при таких захворюваннях, як глаукома та макулярна дегенерація, корисні речовини гінкго забезпечать приплив крові до органів зору, підвищуючи його гостроту у хворих.

Ринок пропонує різноманітність препаратів на основі гінкго у вигляді БАДів, сухого екстракту, в таблетках і капсулах, просто сухе листя, в комбінації з гліцином і вітаміном В6, В1 і В2. На сьогодні у фармацевтичній сфері панує багато розбіжностей та суперечок, але єдиний загальний висновок, до якого прийшли вчені — екстракт гінкго білоба не завдає шкоди організму. В цілому, недолік клінічних досліджень не скасовує величі гінкго ні в народній медицині, ні в офіційній. Ще багато десятиліть уми вчених будуть хвилювати здатності найдавнішого на землі дерева впливати на здоров’я організму людини. Ще одна унікальність дерева гінкго у тому, що рослина дуже стійка до антропогенних несприятливих умов середовища. Має відносну терпимість коренів до ущільненого грунту, здатність виживати при поганій якості повітря і невеликій кількості кисню, що потрапляє до коріння. Гінкго білоба добре себе почуває на дуже збіднених грунтах, стійке до кислотних дощів та отруйного смогу, росте на повному сонці, рідко страждає від хвороб, нападу шкідливих комах – це робить його відмінним вуличним деревом. Виносить короткочасні морози до мінус 30°С. А саме основне, рослина не викликає алергії у людини, як наприклад тополя. Гінкго є одним з найнадійніших і поширених вуличних дерев від Нью-Йорка (60 тисяч дерев) до Лондона і Токіо (це одне з найбільш широко поширених дерев в Японії). Тому насадження цих дерев можуть стати прекрасним вирішенням проблеми озеленення міст. Так як рослина дводомна, простими словами є жіночі та чоловічі дерева, для озеленення використовують чоловіче дерево, яке не має запаху. Сировину для виготовлення ліків отримують з жіночих дерев, які мають специфічний запах. В Китаї насіння з жіночих дерев вживають у їжу у відвареному та жареному вигляді. Дерева гінкго можна вирощувати й у формі куща, до того ж рослина росте повільно. Тому дизайнери дуже часто його використовують для отримання славнозвісного бонсаю. Дуже гарно рослина виглядає восени завдяки яскравому жовтому забарвленню листків.

Недарма кожної осені тисячі людей зі всього Китаю приїжджають у місто Сіань для того, щоб подивитися на те, як з 1400 річного дерева гінкго у дворі буддійського храму Гу Гуаньинь на горі Чжуннань опадають «золоті» листки. Дерево гінкго білоба не складно вирощувати. У перші три роки рослина росте повільно. Саме в цей час зміцнюється її коренева система. Саджанці поміщають в ями, які потрібно заповнити збагаченим питомими речовинами ґрунтом. Дерева, в перші роки життя, вимагають рівномірного і регулярного поливу. Розмножується гінкго білоба за допомогою насіння і відводків (можна отримати з дорослих дерев). Нарізані живці укорінюють в теплицях в легкому грунті в першій половині літа. Насіння гінкго білоба зовні схожі на кісточку абрикоса, тільки мають білий колір, тому й саме дерево іноді називають срібним абрикосом. Можна з впевненістю стверджувати, що гінкго білоба – це історія успіху дерева, якому попри усі складнощі вдалося вижити, а фактично уся наукова інформація говорить про те, що рослина володіє здатністю збільшувати термін життя людини. На жаль, на час написання цієї статті, петиція отримала лише 86 голосів з 25000 необхідних для розгляду президентом, а до кінця збору підписів залишилося 12 днів.

Тому, можливо, якщо ви трохи більше дізнаєтеся про цю унікальну рослину, у вас виникне бажання підтримати чудову ідею, яка принесе користь кожному з вас.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

|