Миколаївська область — лідер із сертифікації органічного бджільництва: як отримати органік-сертифікат?

28 января, 2020

Миколаївська область лідирує серед інших регіонів України з сертифікації органічних пасік. За 2019 рік її почали близько 80 пасік на Миколаївщині. Про це розповів під час форуму «Сертифікація в галузях рослинництва, бджільництва та переробки» спеціаліст з сертифікації «Органік стандарт» Олександр Гера, — інформує кореспондент «АгроЮг».

Зазначимо, що лише 40 пасік в Україні мають органічний сертифікат та виробляють органічний мед. Наразі процес сертифікації органічних пасік запущений переважно в Миколаївській та Луганській областях. В 2019 році було експортовано близько 300 тон органічного меду. Лише декілька років тому кількість сертифікованих пасік була дуже незначною, — зауважив Олександр Гера.

Основні вимоги до сертифікації органічної пасіки:

Пасіки розміщуються:

Таким чином, щоб у радіусі 3 кілометрів від пасіки були розташовані джерела натурального нектару і пилку, який походить з органічно вирощених або дикорослих культур. Зазначені вимоги не стосуються місць, де відсутнє цвітіння, або місць, де бджоли перебувають у стані спокою;

на відстані не менш як 500 метрів від шосейних доріг і залізниць, пилорам, високовольтних ліній електропередачі напругою 110 кВ і більше;

на відстані не менш як 1 кілометр від тваринницьких і птахівницьких будівель;

на відстані не менш як 5 кілометрів від воскопереробних підприємств, підприємств кондитерської та/або хімічної промисловості, аеродромів, військових полігонів, радіолокаційних, радіо- та/або телетрансляційних станцій, інших джерел мікрохвильового випромінювання;

на відстані не менш як 7 кілометрів від товарних пасік, які не виробляють органічну продукцію.

Під час сертифікації потрібно реєструвати пасіки де вони розташовані, де вона переміщується протягом сезону, — зазначає Олександр Гера.

Вулики повинні бути виготовлені з натуральних матеріалів (зокрема деревини), які не створюють загрозу забруднення навколишнього природного середовища та продуктів бджільництва. Забороняється обробляти внутрішню частину вуликів фарбами та/або іншими хімічними речовинами.

Забороняється використовувати синтетичні матеріали: це пінопласт, поліестірол, тощо.

Заборонено обрізання крил у бджолиних маток, щодо підгодівлі дозволяється підгодовувати власним медом. Підгодівля бджолиних сімей органічним медом та цукровим сиропом, виробленим з органічної сировини, дозволяється лише у разі, коли виживання бджіл є під загрозою через несприятливі кліматичні умови, що перешкоджають збиранню нектару та пилку і призводять до зменшення надходжень кормових запасів до гнізда бджолиних сімей.

Дуже важливе питання в сертифікації бджільництва належить воску, — зауважує Гера.

«Майже весь віск, який виробляється, який використовується, тобто та лощина забруднена різними недозволеними в органічному виробництві засобами. Треба, щоби лощина була використана чиста. Для того, щоби вона була чиста, збирається забрусний віск і віддається на виробництво, із власного воску переробляється лощина і потім вона використовується для виробництва меду». 

 Для профілактики захворювань та лікування бджіл у вуликах використовуються такі натуральні природні продукти, як прополіс, віск і рослинні олії, заборонено використовувати синтетичні препарати, дозволяється використовувати лише органічні: мурашина кислота, молочна, щавлева.

Під час сертифікації проводиться щорічний аналіз воску інспектором і віддається на лабораторію. Лабораторії переважно закордонні, які перевіряють недозволені речовини, які зазвичай вносяться для боротьби з кліщем, — розповідає Олександр Гера.

Якщо пасіка сертифікується, то неможливо, щоби вона якусь частину використовувалась методом органічного виробництва, а якусь методом неорганічного.  Це заборонено згідно стандартів.

Детальні правила виробництва органічної продукції  бджільництва прийняті урядом і зазначені в частині другій статті 22 Закону України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини».  Детальніше з ними можна ознайомитись за посиланням.

Нагадаємо, що в Миколаєві розповіли про особливості сертифікації продукції та чим відрізняється ДСТУ від технічних умов.

Новости по теме

| |