Україна змогла б на вийти рівень розвитку ОАЕ, якщо провела зрошення хоча б на 30% українських земель, – експерт

18 сентября, 2017

Якби Україні вдалося провести зрошення хоча б на 30% українських земель, ми могли б вийти на такий самий рівень розвитку, як Арабські Емірати. Таку думку висловив голова Наглядової ради ТОВ «Агрофірма «Сади України» Олексій Зайцев.

«Ми вже давно не переймаємось, коли синоптики помиляються в прогнозах погоди. Вмикати й вимикати опади в потрібний час в агрофірмі можемо самостійно. Постійне підживлення полів дозволяє нашій агрофірмі бити свої ж рекорди врожайності, які вдвічі перевищують показники багатьох інших аграрних компаній», — відмічає Олексій Зайцев.

Він вважає, що зрошення є обов’язковою умовою для доброго врожаю в ситуації, коли клімат змінюється в бік потепління. Гордістю ТОВ Агрофірма «Сади України» і ТОВ Агрофірма «Українське насіння» є проект зі зрошення, завдяки якому, щороку нарощують площу земель на поливі на 200–300 га і довели їх до 1400 га. Під зрошенням перебувають посіви кукурудзи (і не лише насіннєві, а й товарні), озимої пшениці, сої та гороху.

«Головною проблемою розвитку зрошення як для нашої компанії, так і для інших українських підприємств, є недосконале регулювання відносин між власниками земельних наділів і компанією. Договори оренди мають різні строки дії, власники земельних наділів, знаючи, що земля розташована на зрошуваному полі, або по ній проходить система зрошення, тиснуть на компанію-орендаря. Закон однобічно регулює такі відносини, а компанія, що застосовує іригацію, своєю чергою, не може будувати плани щодо подальшого розширення системи», — пояснює Зайцев.

Багато аграріїв цікавляться зрошенням, оскільки це є прямим шляхом до збільшення врожаїв, а отже, і прибутків. Проте відсутність державних каналів водопостачання та фінансової підтримки унеможливлює розвиток таких програм в Україні. Навіть порахувати площі всіх земель, які можна віддати під зрошення, неможливо. Причина очевидна: немає каналів водопостачання, а будувати свої автономні системи може далеко не кожен підприємець. Утім, формула для обрахунку проста — врожай на ділянках зрошення мінімум удвічі перевищує врожай на богарі. На півдні та сході України площі зрошенням потрібно збільшувати мінімум на 50%, у центрі — на 30–40%.

«Лише порахуйте: за площі земель на зрошенні у 10–12 млн га, середній урожайності кукурудзи у 120–140 ц/га і ціні на зерно $150 тонн Україна може щорічно отримати $13–16 млрд додаткових коштів. І це як мінімум», — резюмував Олексій Зайцев.

За матеріалами: agrotimes.net

Новости по теме

| | |