Який секатор обрати для роботи в саду?

9 января, 2020

Секатор є одним з найнеобхідніших інструментів при роботі з рослинами. Без секатора не обійтися при вирощуванні багатьох чагарників та дерев, які необхідно очистити від сухих або пошкоджених гілок. До того ж, крім відновлення естетики зовнішнього вигляду й величезної користі для майбутнього врожаю, за допомогою секаторів рослини позбавляються і від деяких хвороб та шкідників.

До появи секаторів доводилося використовувати дрібнозубчасту ножівку, що було не зовсім зручно і зовсім не практично. Мало того, що ножівкою можна було пошкодити гілку та зробити неправильний зріз, так в деяких випадках не обходилося й без травм самого працюючого. Зараз ринок в достатку заповнений різними видами секаторів, кожен з яких призначений для своїх певних завдань, відчутно спростивши їх виконання. Головне правильно вибрати потрібний інструмент.

На сьогоднішній день ринок пропонує безліч брендів секаторів, але при виборі інструменту слід відштовхуватися не від назви фірми, а від будови механізму та матеріалу з якого він виконаний. Для роботи з сухими гілками необхідний один тип секатора, а для свіжих – категорично інший. Робочу частину інструменту (лезо) зазвичай виготовляють зі сталі, але більш досвідчені професіонали воліють леза, які зроблені з легкого і міцного титану. А якщо вам пощастить знайти в магазині секатор, на упаковці якого написано «антифрикційне покриття», знайте, металева частина секатора не буде «залипати» від соку рослин, плюс не відбуватиметься процес окислення металу.

Лезо – основна сила секатора. В інструменті може бути заточене або одне лезо, а друге служити як опора, або обидва леза. По лезу так само визначається тип секатора. Наприклад, там, де заточене одне лезо – це площинний секатор. Такий інструмент підійде для обробки молодої зеленої деревини. З двома гострими лезами – контактний, який призначений для жорстких сухих гілок.

Дуже важливо, щоб леза були знімними, що значно полегшує процес заточування інструменту. Найбільш потужним секатором вважається обвідний з храповим механізмом, який дозволяє робити зріз до 30-35 міліметрів. При першому натисканні лезо залишиться в щільній деревині, друге натиснення дозволить лезу ще більш глибше встромитися, а на третьому і четвертому натисканні буде зрізана вся товщина гілки. Даний механізм може бути присутнім як у контактному, так й в площинному секатором. А ось прищеплювальним секатором зможе користуватися навіть новачок. За допомогою такого типу секатора зріз на підщепі і привої буде ідентичним, а сама робота займе всього кілька секунд. Секатор з довгими ручками для роботи з більш товстими гілками називається сучкорізом. З його допомогою формують крони дерев. Але на відміну від звичайних секаторів, в роботі з цим інструментом використовуються обидві руки, тому сам процес займає трохи більше часу. Сучкоріз з подовженим телескопічним штативом або висоторіз позбавить від потреби тягати за собою драбину, щоб зрізати гілки на найвищій частині дерева.

Не можна з упевненістю сказати, який з цих інструментів краще або гірше, просто кожен з них має своє призначення і може стати для вас незамінним помічником в якісному догляді за рослинами.

Текст: Євгенія Ткачова

|