З 1 га пустирника можна отримати 200-300 кг меду

1 января, 2020

Коли ми говоримо про серце, ми найчастіше думаємо про орган в грудях, який відповідає за прокачування крові по всьому тілу. Однак в старі часи і для багатьох травників сьогодні серце частіше асоціюється з емоційними й духовними якостями. Терміни «розбите серце», «смуток», «вкласти своє серце й душу» в щось або «захворіти на серце» ілюструють цей зв’язок. Є рослина, яку називають серцевою. Вона визнана офіційною медициною та використовується для виготовлення поширених препаратів, без яких досить складно обійтися людям з серцево-судинними хворобами. Це – собача кропива або пустирник. Дуже часто про пустирник говорять – «усі ліки в одній рослині». Спробуємо розібратися, чи може пустирник вирощуватися на Півдні України та чи може стати привабливою культурою для місцевих виробників?

Існує легенда про виникнення чудодійної трави пустирника. Ця легенда про сумне кохання між дівчиною та хлопцем, у відносини яких втрутився лісний дух. Дуже подобалася цьому духу дівчина, але вона відкинула його кохання за що й жорстоко поплатилася – захворіла. Хлопець пішов до лісного духа та попросив вилікувати дівчину, за це дух запропонував хлопцю жити у відлюдництві на пустирі. Скільки хлопець так протримається, стільки й дівчина буде здоровою. Хлопець помер у відлюдництві, а там, де упала його сльоза, виросла трава, що лікує сердечні недуги та душу. Тому й називають пустирник сердечною травою, або сердечником. Дійсно, лікувальні властивості цієї рослини відомі за старовинними травниками з середньовіччя, десь з ХV сторіччя, але в офіційну медицину пустирник було занесено у 1932 році.

Цікаво те, що застосування цієї трави у різних народів варіюється. Наприклад, у Німеччині пустирник пропонують приймати при астмі, головних болях, а у Румунії ним лікують базедову хворобу та епілепсію. В США і в наш час пустирник є заміною валеріани, а Індія вважає рослину чудовим засобом не тільки від серцевих хвороб, але й від хвороб ЖКТ. Тому можна стверджувати, що пустирник дійсно чудово себе зарекомендував від багатьох хвороб. У стародавньому Китаї він використовувався для збільшення тривалості життя. Дослідження, проведене у 2003 році на ракових клітинах людини показало, що пустирник стимулює апоптоз, який є типом запрограмованої загибелі клітин, життєво важливим для зупинки кількісного збільшення ракових клітин.

Травники використовують квітучі верхівки, листки та стебло як ліки проти багатьох жіночих репродуктивних захворювань. Багато в чому пустирник є однією з найбільших цілющих трав для жінок. Дуже часто використовується чай у якості жіночого тоніка. Він є рясним джерелом антиоксидантів і флавоноїдів, таких як яблучна кислота, олеїнова кислота, терпеноїди та алкалоїди, які можуть допомогти різним системам організму. Одна досить дивна індуська казка говорить, що якщо ви зробите чай з пустирника та додасте його при пранні шкарпеток та спідньої білизни, ви принесете мир у свій будинок.

Окрім лікувальних властивостей, пустирник знайшов своє застосування й у інших напрямках виробництва. Рослина є чудовим медоносом, але має й свої особливості. Пустирник продукує багато нектару у посушливі роки, але майже зовсім не виробляє пилку. Кількість меду залежить від сорту пустирника. До речі, пустирник має багато видів, більшість з яких є бур’янами. Найбільш цінними видами, які рекомендовано культивувати, є пустирник сизий та пустирник п’ятилопатевий. В середньому з 1 га рослина продукує 200-250 кг меду, а ось п’ятилопатевий забезпечить вам усі 300 кг солодкого продукту. Мед є високо цукровим та володіє всіма лікувальними властивостями самої рослини.

Пустирник застосовують у косметології та дерматології. Його використання дозволяє позбавитися від висипів та екземи. До того ж широко застосовується при лікуванні жирного волосся, бо має у складі дубильні речовини, що звужують сальні протоки. Також настоянка рослини позбавляє від себореї.

Свіжі та сушені квіти рослини використовують як приправу до супів, в основному до сочевичного та горохового. До того ж пивовари раніше додавали квіти пустирника до пива для аромату.

Ефірна олія з рослини дуже цінна та лікувальна, бо є натуральним рідким концентратом фітонцидів ефіроолійних рослин. Окрім заспокійливих властивостей, ефірна олія сприяє регенерації клітин та нормалізації їх звичних функцій. Ефірна олія володіє також здатністю знімати спазми судин серця і головного мозку.

Для того, щоб почати вирощувати пустирник у промислових масштабах, нема потреби у створенні особливих умов. Рослина досить невибаглива, росте у різних кліматичних умовах й навіть на неродючих та погано забезпечених вологою грунтах. Тому може стати чудовим варіантом для вирощування на грунтах, непридатних для культивування основних культур. Багато людей, що спробували вирощувати рослину, говорять про те, що вона «росте сама», тобто не потребує особливого догляду. Тільки у перший рік життя необхідно боротися з бур’янами, щоб отримати дружні сходи, бо насіння у пустирника досить дрібне та, за спостереженнями фахівців, сходить дуже повільно. Надалі необхідно розпушувати грунт між рядками та слідкувати за тим, щоб торішні стебла були зрізані. Оскільки пустирник є багаторічною рослиною, за дослідами вчених, для отримання сталих врожаїв вирощувати рослину вигідно на одній території протягом 5-6 років.

Часто ми не помічаємо, що ліки фактично ростуть у нас під ногами, на відміну від китайців, у яких традиційна трав’яна медицина має дуже давню історію. Є у Китаї відоме місце Бочжоу, яке виробляє 410 видів ліків, зроблених тільки з трав традиційної китайської медицини. Тут спеціалізований ринок лікарських трав починає працювати з 3 ранку. Близько мільйона сільгоспугідь в сільській місцевості цього міста займаються вирощуванням лікарських трав, понад 500 тисяч людей заробляють собі на життя, займаючись фітотерапією або в суміжних сферах. Тож трав’яний бізнес може бути прибутковим та рентабельним саме для невеликих господарств або власників невеликих земельних ділянок. Конкурувати на ринку лікарських рослин можна за рахунок неохоплених, але затребуваних видів трав. До таких відноситься й пустирник, який має стабільний попит та більш-менш стійку ціну. Тому ті аграрії, які забезпечать високу якість сировини та потрібні обсяги постачання, мають всі шанси вийти й на європейський ринок, бо пустирник є дуже затребуваною лікарською рослиною.

Текст: Євгенія Ткачова