Гризуни продовжують шкодити озимим культурам півдня України

23 декабря, 2019

На переважній більшості території країни погодно-кліматичні умови (аномально теплі температурні показники, дощі різної інтенсивності, тумани) негативно впливають на стан перезимівлі озимих культур, проте задовільні для розвитку шкідливих об’єктів. За даними фітосанітарного моніторингу Держпродспоживслужби, через вищезазначені умови відмічається подальший розвиток, розселення і шкідливість мишоподібних гризунів на посівах озимих зернових та ріпаку, на площах під багаторічними травами.

Скрізь ними заселено 14-70% площ озимини, де на одному гектарі угіддя нараховується 1-4, макс. до 5 жилих колоній (осередки Закарпатської обл.) на окремих посівах після соняшнику. В 100% заселених гризунами багаторічних травах, садах, неорних землях виявляють 3-6, в осередках Івано-Франківської, Київської, Львівської, Херсонської областей 8-10 жилих колоній на гектарі.

«У закритих стадіях мишоподібні гризуни знайдені повсюди. В зерносховищах відсоток попадання в пастки становить 1%, в продовольчих складах — 2%. Винищувальні роботи, які тривають повсюди, з використанням родентицидних принад забезпечують загибель до 70-92% гризунів. Однак, з огляду на сприятливі для розвитку цих шкідників агрокліматичні умови та наявність значної кількості їх у місцях резервацій загроза пошкоджень посівів сільськогосподарських культур залишається істотною, а проведення дератизаційних заходів актуальною», – відзначають фахівці.

В Одеській, Херсонській областях переважно у посівах озимої пшениці, розміщеної після стерньових попередників, триває живлення личинок хлібної жужелиці, які чисельністю 0,2-1 екз. на кв.м пошкодили 1-2% рослин. Личинки живляться рослинами озимини, залишаючи тільки жилки, причому живлення може тривати навіть під сніговим покривом. Пошкоджені рослини мають «змочалений» вигляд. У місцях скупчення личинок рослини гинуть, а на посівах утворюються плями у вигляді «лисин».

У посівах озимих пшениці, ячменю Вінницької, Миколаївської, Одеської, Рівненської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської областей помірно тепла погода сприяє розвитку борошнистої роси, септоріозу, кореневих гнилей, темно-бурої плямистості, інфекційний запас яких скрізь зберігається на 1-11% рослин (Запорізька обл.). Більш уражені посіви ранніх строків сівби, які знаходяться у фазі кущіння. Якщо і надалі утримуватиметься така аномально тепла погода, вказані хвороби можуть відновити свій розвиток.

Нагадаємо, через тривалу посуху на півдні Одещини гине озимина, а на окремих площах області взагалі не з’явилися сходи озимих.

Новости по теме

| | | | | | |