«Золото під ногами»: південь України має всі сприятливі умови для культивування полину

9 декабря, 2019

Знавцям та шанувальникам живопису відома картина Пабло Пікассо під назвою «Любителька абсенту», на якій зображена самотня жінка за столиком у кафе з бокалом напою, який раніше називали «зеленою відьмою» або «зеленою феєю». Цей напій має більш відому назву – Абсент. До його складу, в залежності від виробника, входять десятки трав. Але основою є полин, до хімічного складу якої входить туйон. Саме ця речовина викликає галюциногенний ефект після вживання абсенту. Для Півдня України полин гірка не є екзотичною рослиною. Це бур’ян, який зустрічається повсюдно: на узбіччях доріг, в лісосмузі, у посівах культурних рослин й на смітниках. В інших країнах полин спеціально культивують для отримання цінної сировини. То може вирощування у промислових масштабах буде вигідним для нашого регіону?

Спочатку потрібно розуміти, що назва «Полин» не є ідентифікатором якоїсь однієї рослини. «Полин» або «Нехворощ» відноситься до родини айстрових. За всіх часів майже по всьому світу полин вважають еліксиром здоров’я. Навіть її назва з грецького перекладається, як «здоровий». Існують ще багато народних назв: дикий перець, боже дерево, трава Святого Іоана, вермут, чорнобильник, трава вдови тощо. За видами полин можна відрізнити тільки за забарвленням та особливістю розташування листків. Їх колір може бути від сріблясто-білого до сірувато-зеленого. Людству полин відома з давніх часів: жерці древнього Єгипту носили на голові вінки з цієї рослини, а у Біблії трава символізує Суд Божий. В українській міфології полин називають «матір’ю усіх трав», яка захищала на свято Івана Купала від підступних русалок.

Зараз у світі є країни, які культивують полин у промислових масштабах та являють собою провідних експортерів продуктів з цієї рослини. Основним продуктом з полину є ефірна олія, яка має попит на світовому ринку. Загалом основним лідером ринку ефірних олій у світі є Сполучені Штати, після яких за обсягами йдуть Японія та Європа. Проте, виробництво як і раніше зосереджено у Європі з сімома найбільшими у світі компаніями з переробки ефірної олії. У Сполучених Штатах основними споживачами є компанії з виробництва безалкогольних напоїв, а ось на Японію припадає 10% світового обігу. Франція домінує на світовому парфумерному ринку, а Швейцарія є одним з лідерів в області фармацевтики. Відомо, що Великобританія та Індія мають сильні позиції в секторі ароматизаторів. І у всіх цих країнах сировина полину є жаданою. Наприклад, для виробництва такого напою як абсент потрібно кілька тисяч тонн туйону, який можна добути тільки з полину. І виробники цієї трави не справляються із замовленнями, бо полин ще застосовується у фармацевтиці.

Всього існує близько 150 видів полину, тому й ефірна олія відрізняється за складом та напрямом використання. В Україні найбільш розповсюдженими є гірка, лимонна та кримська сорти цієї рослини. Гірка полин має неприємний смак та дуже різкий аромат. Ефірну олію отримують з висушених квітів та листків, але основна сфера застосування – це виготовлення абсенту. Різкий аромат допомагає відлякувати шкідливих комах, тому її часто використовують як інсектицидний засіб. Китайські лікарі використовували гірку полин для стимуляції точок акупунктури, а Авіценна вважав, що настої з рослини ефективні при лікуванні пухлин, лихоманки та є чудодійним антидотом проти укусів змій та отруєнні грибами. Завдяки сильним антибактерицидним властивостям гірка полин стала порятунком під час епідемії чуми. Зараз рослину використовують не тільки для виготовлення ліків, але і як цілющий компонент косметичних засобів проти дерматиту та екземи. У кулінарії інколи застосовують у невеликій кількості як приправу до дуже жирних страв. За дослідженнями вчених, полин гірка є чудовим доповненням у складі гербіцидів.

Науковці в Стоунвілле, штат Массачусетс, з’ясували, що при застосуванні полину у якості компоненту гербіцидів забезпечується більш якісний контроль над бур’янами. При цьому сільгоспкультури травмуються мінімально. Обробіток препаратами посівів культурних рослин не впливає на їх ріст або якість отриманої продукції. Тому полин гірку спеціально почали культивувати в однорічній культурі. Такий тип вирощування дозволяє включити полин у сівозміну та звести до мінімуму негативний вплив на якість ґрунтів.

Ефірна олія полину лимонного та кримського (таврійського) активно використовується в аромотерапії. За запахом ці два сорти дуже відрізняються між собою: полин лимонна має суміш гіркого та лимонного ароматів, а таврійська має гіркуватий свіжий аромат. Олія лимонного полину використовують для інгаляцій та полоскань, а ось олія таврійського полину поліпшує сон, зменшує роздратування та стрес. Її рекомендовано застосовувати у побутових приміщеннях, бо противірусні властивості полину допоможуть їх дезінфікувати. При чому цікаво те, що така дезінфекційна дія вибіркова, бо знищує тільки хвороботворні бактерії. До того ж мікроби практично не здатні виробити стійкість до полину, тому це дає можливість використовувати ефірну олію тривалий час та багаторазово. Останнім часом користуються популярністю аромотерапія від головного болю на основі полину лимонного в суміші з ефірною олією герані.

Полин не вимоглива до грунтів, навіть росте на солончаках, тому може зайняти площі, не придатні для культивування основних сільськогосподарських культур.

Індустрія ефірних олій характеризується низкою труднощів, включаючи відсутність стабільної якості, не постійна можливість реалізації продукту тощо. Дійсно, виробникам ефірної олії або сировини для її отримання достатньо складно прорватися на міжнародні ринки. Це відбувається частково, тому що вимоги якості продукту в нашій країні суттєво відрізняються від вимог іноземних компаній, які потребують у такому продукті. Особливо це стосується ефірної олії та сировини для її виготовлення. До того ж останнім часом багато компаній виробників більше покладаються на синтетичні олії, щоб усунути вищезгадані проблеми. В результаті ринок ефірних олій природного походження стає слабкішим. Але, якщо вирішити такі проблеми, то можливо, що з ростом інтересу до «натуральних» продуктів і зростаючої свідомості щодо здоров’я серед населення, а також з урахуванням того факту, що натуральний продукт має чудову якість, з’явиться можливість ефективно продавати натуральні ефірні олії. Південь України має всі сприятливі умови для розвитку бізнесу у цьому напрямку. Полин – це те золото, яке росте у нас під ногами, тому варто звернути увагу на культуру та спробувати використати увесь її комерційний потенціал.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| |